Zapraszamy na koncert, podczas którego wystąpią akordeoniści Rafał Grząka i Mateusz Stankiewicz z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
W programie koncertu są następujące utwory:
J. S. Bach - Partita nr 2 c moll BWV 826
S. Prokofiev - Diabelskie podszepty
Andrzej Karałow - Sonata na akordeon
J. S. Bach - Wariacje goldbergowskie, var. 1-5
G. Rossini - Tarantella
Bilety na koncert w cenie 10 zł są do nabycia w muzealnych kasach w dniu wydarzenia. Terminy kolejnych sobotnich koncertów w Pałacu Myślewickim: 31 sierpnia oraz 7 i 28 września 2019 r., godz. 12.00.
Rafał Grząka - absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (klasa akordeonu prof. Klaudiusza Barana), Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie (klasa Andrzeja Jagodzińskiego) oraz drugiej edycji Studiów Doktoranckich UMFC. Obecnie adiunkt, doktor habilitowany w klasie akordeonu macierzystej uczelni. Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo, Popradzie, Radziejowicach, Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Przemyślu i w Sanoku. Do najważniejszych osiągnięć koncertowych artysty należą: cykl koncertów z udziałem Yurija Shishkina, trasa koncertowa w USA, udział w prawykonaniu I Symfonii Andrzeja Krzanowskiego wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w ramach Festiwalu Warszawska Jesień (nagroda za najlepszy koncert edycji), przygotowanie i prawykonanie partii akordeonu w operze Thomasa Adesa "Powder Her Face" (polska premiera w Operze Narodowej). Jako wykładowca prowadził zajęcia na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Miętnem, Lusławicach oraz w Wilnie. W sezonie koncertowym 2016/17 wybrany został Artystą Rezydentem w Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Rektora UMFC za osiągnięcia naukowe i artystyczne. Od stycznia 2018 r. pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, w maju tego samego roku wybrany został prodziekanem do spraw studenckich Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem plebiscytu Nauczyciel na Medal 2018, organizowanego przez Polska The Times.
Mateusz Stankiewicz ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Klaudiusza Barana i dr Rafała Grząki). Obecnie jest studentem studiów doktoranckich w macierzystej uczelni. Jest laureatem wielu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, zarówno w kategoriach solowych, jak i kameralnych, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal, Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, Międzynarodowym Konkursie w Przemyślu, Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidaro i Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej. Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji, pracując pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Mie Miki, Geir Draugsvoll, Matti Rantanen, Claudio Jacomucci, Steffan Hussong, Grzegorz Stopa i Yuri Shishkin. Bierze udział w różnorodnych koncertach i festiwalach, takich jak "Musica Moderna", "Nowe Horyzonty", "Warszawska Jesień", "Strefa ciszy", Smykofonia, organizowana przez Sinfonie Varsovie, "Letnie koncerty na Grochowskiej" czy festiwal "Emanacje". Występował m.in. w Pałacu Prezydenckim, Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Galerii Porczyńskich w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, a także w Filharmonii Narodowej, Łódzkiej i Bałtyckiej oraz za granicą (Węgry, Litwa, Włochy, Ukraina, Słowacja, Niemcy, Francja). Ważnym elementem jego działalności artystycznej jest współpraca z kompozytorami młodego pokolenia, m.in. z Andrzejem Karałowem, Wojciechem Kostrzewą i Kirsten Milenko. Wraz z Jackiem Dziołakiem, klarnecistą, tworzy duet Dziołak/Stankiewicz. W 2015 r. otrzymali stypendium Banku Societe Generale na nagranie płyty.
Młodzi wirtuozi w Łazienkach
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Europą a Azją
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis