Jeśli chcesz poznać kulisy tworzenia przez Stanisława Wyspiańskiego "Nocy listopadowej" i usłyszeć o wpływie Łazienek Królewskich na kształt dramatu, weź udział w spacerze szlakiem powstania listopadowego. Zapraszamy młodzież i dorosłych.
Antyrosyjskie powstanie, przygotowane przez podchorążych skupionych wokół Piotra Wysockiego, wybuchło w Warszawie 29 listopada 1830 r. Początek niepodległościowego zrywu ukazał malarz, poeta i inscenizator teatralny Stanisław Wyspiański, autor "Nocy listopadowej". Tworzenie utworu w latach 1900-1904 poprzedzone było wizytą artysty w Łazienkach Królewskich, których topografia wypłynęła na układ dzieła.
Spacer szlakiem powstania listopadowego odbędzie się 30 listopada 2019 r. o godz. 14.00 (start - taras Pałacu na Wyspie), nazajutrz po 189. rocznicy wybuchu niepodległościowego zrywu. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą sześć miejsc w Łazienkach Królewskich i okolicy, które stanowiły scenerię epizodów "Nocy listopadowej". Będą to: Podchorążówka (obraz I "W Szkole Podchorążych"), Pomnik Jana III Sobieskiego (obraz III "Pod posągiem Sobieskiego"), Przedsionek Pałacu na Wyspie (obraz VIII "W Pałacu Łazienkowskim"), Amfiteatr (obraz IX "Teatrum Stanisława Augusta"), plac przed Belwederem (obraz II i IV "Salon w Belwederze") oraz Aleje Ujazdowskie (obraz X "W Alejach Ujazdowskich").
Rafał Węgrzyniak, historyk teatru, przypomni wybrane fragmenty "Nocy listopadowej". Odczyta je wraz z komentarzem wydobywającym ideę dramatu, związaną z mitem eleuzyjskim, czyli wiarą w odradzanie się życia poprzez śmierć, przeniesioną przez Wyspiańskiego na grunt historii narodowej.
Spacer szlakiem powstania listopadowego jest częścią programu edukacyjnego w ramach akcji "Darmowy listopad".
"DARMOWY LISTOPAD" W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH - SPRAWDŹ PROGRAM
Lekcje muzealne
Dla przedszkoli i szkół
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisKropki w paski. Kolekcja głosek
Rodzinne warsztaty dla dzieci 1-3 lat i opiekunów
Stara Kordegarda Przeczytaj cały wpisSzklana pracownia
Warsztaty artystyczne z witrażu dla dzieci od 7 lat i opiekunów
Stara Kordegarda Przeczytaj cały wpis