Zapraszamy na spacer śladem ogrodów położonych na Skarpie Warszawskiej. Wydarzenie poprowadzą eksperci sztuki ogrodowej, architektury krajobrazu i dendrologii.
Spacer rozpocznie się 20 kwietnia 2024 r. o godz. 11.00 na tarasie Zamku Ujazdowskiego od strony Kanału Piaseczyńskiego. Zakończenie o godz. 13.00 w okolicach Elizeum w Parku na Książęcem.
Wycieczkę rozpoczniemy od Parku Agrykola, czyli terenu dawnych Łazienek Północnych, gdzie z tarasu przy Zamku Ujazdowskim będziemy podziwiać współczesne piękno historycznego założenia parkowego. Następnie kładką nad Trasą Łazienkowską, obecnie Aleją Armii Krajowej, przejdziemy przez Park Tadeusza Mazowieckiego położony na tyłach Parku Ujazdowskiego oraz słynnych domków fińskich na Jazdowie. Potem na naszej trasie znajdzie się Park Marszałka E. Rydza-Śmigłego, czyli słynny powojenny Centralny Park Kultury na Powiślu. Historia tego miejsca i założeń ogrodowych kształtowanych na tym terenie sięga XVIII wieku - tutaj właśnie założył swój gród Na Górze Kazimierz Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta. Ogród w stylu sentymentalnym, malowniczo położony na skarpie z widokiem na Wisłę, został przekształcony na początku XIX wieku w ogród Frascati, słynący z organizowanych tutaj zabaw publicznych. Spacer zakończymy w okolicach wodozbioru i Elizeum na terenie ogrodu Na Książęcem, przechodząc kładką przerzuconą nad ulicą Książęcą, czyli dawnym wąwozem rzeczki Żurawnej. Wąwóz ten rozdzielał ogrody Kazimierza Poniatowskiego Na Książęcem i Na Górze - oba zaprojektowane przez Szymona Bogumiła Zuga. Idąc zielonym ciągiem pieszym Alei na Skarpie, będziemy podziwiać w mijanych ogrodach ich dawną świetność.
Spacer poprowadzą eksperci sztuki ogrodowej, architektury krajobrazu i dendrologii: Beata Kańska, kierownik Działu Ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie, prof. dr hab. Jacek Borowski oraz dr inż. Anna Majdecka-Strzeżek.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis