Zapraszamy na spacery szlakiem powstania listopadowego w Łazienkach Królewskich. Poznamy kulisy niepodległościowego zrywu oraz obejrzymy miejsca, które odegrały istotną rolę w wydarzeniach sprzed 193 lat.
TERMINY I TEMATY SPACERÓW
"Noc listopadowa"
29 listopada, godz. 14.00-15.00
Start: przy kasie w Podchorążówce, zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Prowadzenie: Ludmiła Waślicka
Z okazji 193. rocznicy powstania listopadowego powspominamy wydarzenia sprzed wieków oraz rozważymy przyczyny, skutki i sens niepodległościowego zrywu. Nasz spacer szlakiem roku 1830 w Łazienkach Królewskich będzie się odwoływał do faktów historycznych, scen "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, które rozgrywają się w królewskiej rezydencji, oraz utworów Jana Lechonia. Porozmawiamy o interpretacji listopadowych wydarzeń w ujęciu narodowych wieszczów i poglądach historyków. Scenerią naszej dyskusji będą Podchorążówka, pomniki Piotra Wysockiego, Jana III Sobieskiego i Stanisława Wyspiańskiego, okolice Pałacu na Wyspie, Amfiteatr, Al. Ujazdowskie, Belweder oraz ul. Agrykola.
"Łazienki w roku 1830"
30 listopada, godz. 14.00-15.00
Start: przy kasie w Podchorążówce, zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Prowadzenie: Nikodem Węgier
193 lat temu w Łazienkach Królewskich rozpoczęło się powstanie listopadowe. Wówczas teren dawnej rezydencji królewskiej należał do dynastii Romanowów, a w pobliskim Belwederze rezydował Wielki Książę Konstanty. Podczas spaceru poznamy kulisy niepodległościowego zrywu i najważniejsze biorące w nim udział osoby. Dowiemy się, czym w 1830 r. charakteryzowały się Łazienki Królewskie oraz ich otoczenie, które po latach stały się inspiracją dla artystów i literatów, nawiązujących w swojej twórczości do powstania listopadowego.
"Śladem międzywojennych Łazienek"
1 grudnia, godz. 15.00-16.30
Start: taras Pałacu na Wyspie, zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Prowadzenie: Mariusz Kolmasiak
Podczas spaceru usłyszymy o mniej znanych faktach z historii Łazienek Królewskich, obejmujących lata 1918-1939. Zobaczymy miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim, prezydentami II RP i innymi znanymi mieszkańcami międzywojennej rezydencji. Dowiemy się, jakie było wówczas przeznaczenie poszczególnych budynków i jak zapisały się one w historii. Odwiedzimy też miejsca związane z kultywowaniem pamięci o powstaniu listopadowym.
Ludmiła Waślicka - absolwentka historii i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz oligofrenopedagogiki. Przez wiele lat pracowała w szkole z oddziałami integracyjnymi. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie; prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych, w tym dla osób niepełnosprawnościami.
Nikodem Węgier - edukator, przewodnik miejski i muzealny, absolwent Instytutu Historycznego UW oraz wielu kursów i szkoleń dla przewodników turystycznych. Organizator miejskich spacerów tematycznych po Warszawie, współprowadzący fanpage'a "Warszawiacy 2.0". Współpracuje z warszawskimi muzeami, popularyzując przy tym historię i wiedzę o varsavianach.
Mariusz Kolmasiak - doktor historii, adiunkt w Dziale Badań Naukowych w Muzeum Łazienki Królewskie, zajmuje się postacią Józefa Piłsudskiego i związanymi z marszałkiem miejscami, na czele z Łazienkami Królewskimi i Belwederem, jak również osobami. Autor monografii "»Król żandarmów«. Biografia Walentego Wójcika, przybocznego Marszałka Piłsudskiego" (2013); "Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014)" (2014), za którą otrzymał nagrodę KLIO 2015; "Kolebka Wielkości. Zułów, miejsce urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego" (2017); "Zułów, miejsce urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego" (2018); "Belweder 1818-2018" (2018); "Więzień Magdeburski. Internowanie Józefa Piłsudskiego i dalsze losy Domku Magdeburskiego" (2018 i 2020) oraz doktoratu "Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze (1935-1939)", za który wyróżniono go w konkursie na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku".
Święto Niepodległości
Koncert, śpiewanie hymnu, pokaz kawaleryjski, spacery, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisOtwarte spotkania z rekonstruktorami z Towarzystwa Stanisławowskiego
Dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpisSpacery szlakiem powstania listopadowego
Dla dorosłych i młodzieży (14+)
Ogrody Przeczytaj cały wpis