Dorosłych i młodzież zapraszamy na spacery szlakiem powstania listopadowego w Łazienkach Królewskich. Poznamy kulisy niepodległościowego zrywu oraz obejrzymy miejsca, które odegrały istotną rolę w wydarzeniach sprzed 194 lat.
TERMINY I TEMATY SPACERÓW
"Noc listopadowa"
29 listopada, godz. 11.00-12.00 i 14.00-15.00; 30 listopada, godz. 16.30-17.30
Start: przy kasie w Podchorążówce, zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl (wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane)
Prowadzenie: Ludmiła Waślicka
Z okazji 194. rocznicy powstania listopadowego powspominamy wydarzenia sprzed wieków oraz rozważymy przyczyny, skutki i sens niepodległościowego zrywu. Nasz spacer szlakiem roku 1830 w Łazienkach Królewskich będzie się odwoływał do faktów historycznych, scen "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, które rozgrywają się w królewskiej rezydencji, oraz utworów Jana Lechonia. Porozmawiamy o interpretacji listopadowych wydarzeń w ujęciu narodowych wieszczów i poglądach historyków. Scenerią naszej dyskusji będą Podchorążówka, pomniki Piotra Wysockiego, Jana III Sobieskiego i Stanisława Wyspiańskiego, okolice Pałacu na Wyspie, Amfiteatr, Al. Ujazdowskie, Belweder oraz ul. Agrykola
"Łazienki w roku 1830"
29 listopada, godz. 14.00-15.00
Start: przy kasie w Podchorążówce, zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl (wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane)
Prowadzenie: Nikodem Węgier
194 lat temu w Łazienkach Królewskich rozpoczęło się powstanie listopadowe. Wówczas teren dawnej rezydencji królewskiej należał do dynastii Romanowów, a w pobliskim Belwederze rezydował Wielki Książę Konstanty. Podczas spaceru poznamy kulisy niepodległościowego zrywu i najważniejsze biorące w nim udział osoby. Dowiemy się, czym w 1830 r. charakteryzowały się Łazienki Królewskie oraz ich otoczenie, które po latach stały się inspiracją dla artystów i literatów, nawiązujących w swojej twórczości do powstania listopadowego.
"Słowa - gesta - cienie"
30 listopada, godz. 16.30-17.30
Start: taras Pałacu na Wyspie, zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl (wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane)
Prowadzenie: Agnieszka Martyka-Grudzień
Nasz spacer teatralno-historyczny będzie poświęcony dramatowi Stanisława Wyspiańskiego "Noc listopadowa", który opowiada o pierwszych godzinach niepodległościowego zrywu z 1830 roku. Przeczytamy fragmenty słynnego utworu i odwiedzimy miejsca w Łazienkach Królewskich, które łączą w "Nocy listopadowej" wątki historyczne z fantastyczno-mitologicznymi. Scenerią spaceru będą historyczne obiekty: Podchorążówka, Pomnik Jana III Sobieskiego, Pałac na Wyspie oraz Amfiteatr. Poznamy twórcze fantazje Stanisława Wyspiańskiego i bliżej przyjrzymy się kamiennym posągom, które artysta ożywił i włączył do dramatu. Odwołamy się do znaczenia mitu i misterium eleuzyjskiego, by uchwycić nastrój i sens "Nocy listopadowej".
Agnieszka Martyka-Grudzień - historyk sztuki i psycholog, przewodniczka po Warszawie, związana zawodowo z Działem Edukacji Muzealnej w Muzeum Łazienki Królewskie.
Ludmiła Waślicka - absolwentka historii i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz oligofrenopedagogiki. Przez wiele lat pracowała w szkole z oddziałami integracyjnymi. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie; prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych, w tym dla osób niepełnosprawnościami.
Nikodem Węgier - edukator, przewodnik miejski i muzealny, absolwent Instytutu Historycznego UW oraz wielu kursów i szkoleń dla przewodników turystycznych. Organizator miejskich spacerów tematycznych po Warszawie, współprowadzący fanpage'a "Warszawiacy 2.0". Współpracuje z warszawskimi muzeami, popularyzując przy tym historię i wiedzę o varsavianach.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis