

Zapraszamy na operę "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Reżyserii podjął się Ryszard Peryt, a na scenie zobaczymy znakomitych solistów, zespół wokalny i orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej.
"Straszny dwór" w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej jest z jednej strony podsumowaniem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z drugiej - otwierał rok 2019, ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki.
"Ciągłe zdrowie tylko cieszy i praca, do której, jako jedynej prawdziwej bieżących klęsk pocieszycielki, wróciłem z zapałem po długim wypoczynku…" - tak pisał Moniuszko do przyjaciela, ponownie pochylając się nad rozpoczętym w 1861 r. rękopisem "Strasznego dworu". Kompozytor, wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Prapremiera "Strasznego dworu" odbyła się w Warszawie 28 września 1865 r. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale i po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają nawiązania do rodzimego folkloru i lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Jakże znacząco musiała wybrzmiewać słynna aria z kurantem, w której pod słowami tęsknoty za zmarłą matką kryje się łkanie nad losem zniewolonej ojczyzny.
Kierownictwo muzyczne - Grzegorz Nowak
Inscenizacja, scenografia, reżyseria - Ryszard Peryt
Kostiumy i rekwizyty - Marlena Skoneczko
Przygotowanie zespołu wokalnego - Jakub Szafrański
Obsada:
Miecznik - Adam Kruszewski
Hanna - Gabriela Kamińska
Jadwiga - Monika Ledzion-Porczyńska
Damazy - Mateusz Zajdel
Stefan - Jacek Szponarski
Zbigniew - Paweł Michalczuk
Cześnikowa - Aneta Łukaszewicz
Skołuba - Sławomir Jurczak
Maciej - Piotr Kędziora
Marta - Małgorzata Bartkowska
Grześ - Mikołaj Zgódka
Stara Niewiasta - Ewa Mikulska
Zespół wokalny Polskiej Opery Królewskiej
Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
Dyrygent - Dawid Runtz
Czas trwania: 2 h 40 min (z 20-minutową przerwą). Bilety do nabycia za pośrednictwem strony Polskiej Opery Królewskiej. Miejsca na widowni są nienumerowane. Dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola. Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność skorzystać może z meleksów kursujących między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka / Agrykola.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis