Zapraszamy na operę "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Reżyserii podjął się Ryszard Peryt, a na scenie zobaczymy znakomitych solistów, zespół wokalny i orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej.
"Straszny dwór" w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej jest z jednej strony podsumowaniem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z drugiej - otwierał rok 2019, ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki.
"Ciągłe zdrowie tylko cieszy i praca, do której, jako jedynej prawdziwej bieżących klęsk pocieszycielki, wróciłem z zapałem po długim wypoczynku…" - tak pisał Moniuszko do przyjaciela, ponownie pochylając się nad rozpoczętym w 1861 r. rękopisem "Strasznego dworu". Kompozytor, wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Prapremiera "Strasznego dworu" odbyła się w Warszawie 28 września 1865 r. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale i po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają nawiązania do rodzimego folkloru i lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Jakże znacząco musiała wybrzmiewać słynna aria z kurantem, w której pod słowami tęsknoty za zmarłą matką kryje się łkanie nad losem zniewolonej ojczyzny.
Kierownictwo muzyczne - Grzegorz Nowak
Inscenizacja, scenografia, reżyseria - Ryszard Peryt
Kostiumy i rekwizyty - Marlena Skoneczko
Przygotowanie zespołu wokalnego - Jakub Szafrański
Obsada:
Miecznik - Adam Kruszewski
Hanna - Gabriela Kamińska
Jadwiga - Monika Ledzion-Porczyńska
Damazy - Mateusz Zajdel
Stefan - Jacek Szponarski
Zbigniew - Paweł Michalczuk
Cześnikowa - Aneta Łukaszewicz
Skołuba - Sławomir Jurczak
Maciej - Piotr Kędziora
Marta - Małgorzata Bartkowska
Grześ - Mikołaj Zgódka
Stara Niewiasta - Ewa Mikulska
Zespół wokalny Polskiej Opery Królewskiej
Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
Dyrygent - Dawid Runtz
Czas trwania: 2 h 40 min (z 20-minutową przerwą). Bilety do nabycia za pośrednictwem strony Polskiej Opery Królewskiej. Miejsca na widowni są nienumerowane. Dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola. Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność skorzystać może z meleksów kursujących między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka / Agrykola.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis