Zapraszamy na spotkania z wybitnymi pisarzami w cyklu "Światło literatury", przygotowanym przez Muzeum Łazienki Królewskie i Wschodnią Fundację Kultury "Akcent".
29 marca
"Epoka reportażu", wieczór z udziałem Alicji Kapuścińskiej, poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu - w 10. rocznicę śmierci pisarza. Wprowadzenie: Bogusław Wróblewski.
26 kwietnia
"Świat dzieje się jak opowieść”, spotkanie z Pawłem Huelle, epikiem i dramatopisarzem. Wprowadzenie: Mirosława Modrzewska.
31 maja
"Dom jest czymś więcej niż przestrzenią", spotkanie z Sergiuszem Sterną-Wachowiakiem, poetą, eseistą, prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wprowadzenie: Wojciech Kudyba.
28 czerwca
"Magia dzieciństwa", spotkanie z Birutė Jonuškaitė, litewską pisarką urodzoną w Polsce. Wprowadzenie: Łukasz Janicki.
Projekt "Światło literatury", którego koordynatorem jest dr Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny "Akcentu", nawiązuje do serii wykładów pt. "Oświeceniowa republika władców" oraz "Oświeceniowa republika marzeń” i jest namysłem nad współczesnością, w odpowiedzi na refleksję nad historią.
Wiosną 2016 r. gośćmi Łazienek byli Wacław Oszajca, Bohdan Zadura i Hanna Krall. Jesienią o swojej twórczości opowiadali: Wiesław Myśliwski, István Kovács z Węgier i Mykoła Riabczuk z Ukrainy.
Prezentowani publiczności pisarze są na tyle odważni, że stawiają w swoich dziełach kluczowe dla naszych czasów pytania i na tyle odpowiedzialni, że nie formułują gotowych i jednoznacznych odpowiedzi.
W Oświeceniu literatura wywarła decydujący wpływ na kształt epoki, formując świadomość liderów, którzy potrafili pchnąć życie społeczne na nowe tory. Czy dziś jest to możliwe? Czy na granicy epok, po wyczerpaniu się dyskursu postmodernistycznego, w obliczu potężnych zagrożeń, możemy ciągle ufać literaturze? O tym wszystkim będą dyskutować goście cyklu "Światło literatury".