Jeśli chcesz poczuć klimat XVIII-wiecznego życia, zobaczyć dworskie obyczaje oraz barwne stroje i fryzury z epoki, przyjdź do Łazienek Królewskich. Z okazji Święta Konstytucji na naszych gości czeka moc atrakcji.
Program, który przeniesie nas w II połowę XVIII w., Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wspólnie z Towarzystwem Stanisławowskim. Jego członkowie, występując w strojach z epoki, przybliżą nam codzienne życie sprzed ponad 200 lat. Zobaczymy, jak w tamtych czasach się bawiono, czesano i ubierano, a także jakimi akcesoriami się posługiwano.
PROGRAM ŚWIĘTA KONSTYTUCJI
PAŁAC NA WYSPIE:
10.00-18.00 - Wystawa "Księga Konstytucji 3 maja".
10.00-18.00 - Wystawa "Insygnia władzy. Trackie złoto ze zbiorów Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii".
12.00 - Wykład "Konstytucja 3 maja" prof. dr hab. Anny Grześkowiak-Krwawicz, towarzyszący premierze krytycznego wydania ustawy zasadniczej z Archiwum Sejmu Czteroletniego, przechowywanego w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
14.15-15.00 - Wykład "Medycyna XVIII wieku" prof. Marii J. Turos z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktora nauk medycznych i humanistycznych, teologa i etyka, pasjonatki rekonstrukcji historycznej w naukowym wymiarze, a szczególnie chirurgii przełomu XVIII i XIX wieku.
15.15-16.00 - Wykład "Teatr magnacki" Katarzyny Wodarskiej-Ogidel z Muzeum Teatralnego, członkini Towarzystwa Stanisławskiego.
OGRÓD KRÓLEWSKI XVIII WIEKU, OKOLICE STAREJ ORANŻERII
11.00 -17.00 - Dioramy, przedstawienia typowych dla XVIII wieku spotkań, gier i zabaw dworskich
- "Huśtawka" inspirowana słynnym obrazem Jeana-Honoré’a Fragonarda pod tym samym tytułem;
- Gra w krokieta z wykorzystaniem repliki sprzętu sportowego.
STARA ORANŻERIA, KRÓLEWSKA GALERIA RZEŹBY
11.00-12.30, 14.30-16.00 - Dioramy z elementami XVIII-wiecznego wyposażenia - stolik medyka, kącik hazardowy, pokaz bielizny i strojów, prezentacja pasów szlacheckich inspirowanych historycznymi wzorami, przyborów kosmetycznych, książek i rodzajów papierów stosowanych w XVIII wieku.
TEATR KRÓLEWSKI
11.00 -11.30 - Czesanie damy
Ludwik Sudawski, mistrz kreacji i fryzjerstwa, wystąpi z pokazem inspirowanym poranną toaletą zamożnej damy, opowie o sposobie układania i ozdabiania fryzur w II połowie XVIII wieku.
11.30 -12.30 - Kosmetyki w XVIII wieku
Justyna Kira Nowańska, członkini Towarzystwa Stanisławskiego, w pierwszej części pokazu przedstawi tło społecznie i historyczne makijażu w XVIII wieku, w drugiej części opowie o sztuce makijażu w trzech kolorach: bieli, kolorze którym bielono twarz w XVIII wieku; czerwieni - różu i szmince jako atrybucie ówczesnych dam i galantów, czerni służącej do wykończenia makijażu.
12.30-13.00 - Spektakl taneczny w oparciu o źródła choreograficzne XVIII wieku, przygotowany przez Annę Ilczuk i Annę Korbolewską
W programie są utwory rekonstruowane, jak również kompozycje autorskie, opracowane według prawideł sztuki tańca, m.in. kobiece wariacje hiszpańskiej folii w stylu francuskim z kastanietami, duety, kontredanse wplecione w fabułę osnutą na życiu codziennym z wątkami baśniowymi.
13.00-13.45 - Pokaz mody XVIII wieku
W czasie pokazu członkowie Towarzystwa Stanisławskiego zaprezentują najmodniejsze stroje i akcesoria II połowy XVIII wieku. Pokaz poprowadzi Anna Nurzyńska, kostiumolog i antropolog stroju, specjalizująca się w historii ubiorów XVII i XVIII w.
14.30-16.00 - Koncert muzyki klawesynowej połączony z wykonaniem arii operowych
W programie: partity klawesynowe e-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Karoliny Lizer (klawesyn) oraz arie operowe w wykonaniu Pameli Sinickiej (sopran).
HIPODROM
17.00 - Pokaz konny szwadrony honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.
Towarzystwo Stanisławowskie - założone w październiku 2016 r., jest grupą rekonstrukcji historycznej, której celem jest waloryzacja kulturalnego i politycznego dorobku czasów stanisławowskich oraz europejskiego Oświecenia.
Chór w ruchu
Finisaż dla dorosłych
Podchorążówka, Ogrody Przeczytaj cały wpis