

Z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski, zapraszamy do Muzeum Łazienki Królewskie na wydarzenia poświęcone ustawie zasadniczej oraz historii królewskiej rezydencji.
PROGRAM ŚWIĘTA KONSTYTUCJI
10.00-18.00, Pałac na Wyspie - Wystawa kopii Konstytucji 3 maja
Prezentowana kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r. pochodzi z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
11.00-15.00, Pałac na Wyspie - "Opowieści o Konstytucji"
Na wystawie kopii Konstytucji 3 maja w Sali Salomona muzealni edukatorzy opowiedzą nam o okolicznościach powstania ustawy zasadniczej, jej najważniejszych postanowieniach oraz historycznym znaczeniu. Wyjaśnią również, jaką rolę odegrał w jej uchwaleniu król Stanisław August. Nie zabraknie także historycznych ciekawostek. Można dołączyć w dowolnym momencie.
11.00-15.00, Ogrody - "Spotkanie z królem"
Między Pałacem na Wyspie a Podchorążówką można będzie spotkać rekonstruktora w stroju z epoki, który opowie nam o dwóch słynnych Stanisławach, zapisanych na kartach historii Polskich i Łazienek Królewskich - Stanisławie Auguście i Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim.
11.00-11.45, 12.00-12.45, 13.00-13.45, Stajnie Kubickiego - "Kotyliony na Święto Konstytucji 3 maja" - międzypokoleniowe warsztaty plastyczne
Święto Konstytucji 3 maja to okazja do manifestowania patriotyzmu. Kotylion, najczęściej w barwach biało-czerwonych, wyróżnia się jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli. W Polsce, szczególnie w czasach rozbiorów, zyskał patriotyczną wymowę. Jego historia pokazuje, jak ważna jest pamięć o przeszłości i pielęgnowanie tradycji, które stanowią fundament narodowej tożsamości. Podczas warsztatów własnoręcznie wykonamy biało-czerwone kotyliony z papieru i bibuły. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Wstęp: 10 zł / osoba; bilety do nabycia w muzealnych kasach (Podchorążówka, Stara Oranżeria, Stajnie Kubickiego) i online - KUP BILET.
12.00-13.00, Ogrody, start: przed kasą w Podchorążówce - "Kiedy nie było jeszcze Łazienek" - spacer dla dorosłych i młodzieży (14+)
Jak wyglądał teren Łazienek Królewskich zanim nabył go król Stanisław August. Kto tutaj bywał? O mniej znanych początkach królewskiej rezydencji posłuchamy podczas spaceru wokół zabytkowych obiektów.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisImieniny króla Stanisława Augusta
Warsztaty, spacer
Ogrody, Oficyna Ermitażu Przeczytaj cały wpis