Wykład w ramach cyklu "Oświeceniowa republika władców" dr Agnieszki Rosales Rodriguez zostanie poświęcony epoce dworskiej elegancji, wykwintu, wyrafinowanego luksusu w nowoczesnym wyposażeniu i dekoracji wnętrz, architektonicznym ornamencie, modzie, malarstwie i rzeźbie.
Francuskie rokoko - określane mianem stylu Ludwika XV - nosi też nazwę pochodzącą od nazwiska oficjalnej metresy królewskiej. Epoka Pompadour na wersalskim dworze (1745-1764) to czas rozkwitu francuskiej sztuki, wielką pasją słynnej markizy było bowiem urządzanie apartamentów, budowa i przebudowa pałaców.
Niemniej ambitnie przedstawiały się artystyczne zamierzenia jej następczyni - hrabiny du Barry, która zajęła miejsce oficjalnej metresy Ludwika XV w 1769 roku. Patronat tych dwóch światłych i wpływowych kobiet, oskarżanych we francuskiej historiografii o rujnowanie Francji, odcisnął na kulturze francuskiej swój trwały i nieprzemijający ślad.
Agnieszka Rosales Rodriguez – dr., adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i wicedyrektor tego Instytutu. Pracowała również w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Opublikowała m.in. książkę Śladami dawnych mistrzów. Mit Holandii złotego wieku w dziewiętnastowiecznej kulturze artystycznej (2008). Współtworzyła wystawę i katalog Malarstwo niemieckie w XIX wieku. Obrazy ze zbiorów polskich (Muzeum Narodowe w Warszawie 2005). Współredagowała tomy zbiorowe, poświęcone kulturze Francji i Polski: Francusko-polskie relacje artystyczne w epoce nowożytnej (2010) oraz Epoka Chopina. Kultura romantyczna we Francji i w Polsce (2013).
Zajmuje się badaniem malarstwa zachodnioeuropejskiego i polskiego oraz krytyką artystyczną XVIII-XIX wieku.