Tysiące tulipanów - w kolorach od bieli do niemal czerni - będzie można podziwiać w ogrodach Łazienek Królewskich od wczesnej wiosny do początku lata. W ten sposób Muzeum przypomni o tulipomanii, europejskiej fascynacji tym kwiatami, która została zapoczątkowana w Holandii.
Tylko przy Starej Oranżerii w Holenderskim Ogrodzie Kwiatowym zakwitną blisko 32 tysiące tulipanów, kolejne ponad 32 tysiące na trawnikach, a ponad 15 tysięcy na klombach i kwietnikach.
Tulipomania w Łazienkach Królewskich pokaże nieprzemijającą urodę tego kwiatu i jego niebywałe kolory.
W Holandii tulipomania rozpoczęła się ok. 1593 r., kiedy sprowadzone z Turcji cebulki tulipanów osiągnęły tam niebotyczne ceny, a chęć ich posiadania nie ograniczała się jedynie do ogrodów.
Można nawet powiedzieć, że na przełomie XVI/XVII wieku tulipan został okrzyknięty najbardziej pożądanym królem kwiatów. Pojawił się wtedy na obrazach wielu mistrzów, m.in. w dziełach Rubensa, Rembrandta, J. Brueghela Młodszego, Balthasara van der Asta, Gabriela Metsu, Bosschaerta. Towarzyszył również symbolicznemu malarstwu przedstawień "Vanitas".
Barokowi twórcy i ogrodnicy prześcigali się w okazywaniu miłości do tulipana. Dzięki temu powstały dekorowane tym motywem kwiatowym wazy, porcelanowe sety obiadowe i przedmioty zbytku. W tym samym czasie tak bardzo pożądany tulipan, stał się również symbolem szaleństwa i próżności.
Tak, jak wszystkie fascynacje, które w początkowej fazie nierzadko przekraczają granice rozsądku, tak również tulipan z biegiem lat stracił na znaczeniu, choć w sztuce ogrodowej nigdy nie został zapomniany.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis