Zapraszamy do oglądania wystawy prezentującej przedwojenne fotografie, na których utrwalone zostały tatrzańskie wędrówki turystów, taterników, narciarzy i górali. Zdjęcia pochodzą z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Tatry to wyjątkowe miejsce na mapie polskiej kultury, były i są inspiracją dla kolejnych pokoleń. Stanisław Zieliński, współautor (z Wandą Gentil-Tippenhauer) książki "W stronę Pysznej", napisał: "Widziałem góry większe, wspanialsze i bardziej majestatyczne. W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę".
Na wystawie w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykola zobaczymy archiwalne fotografie należące do Muzeum Tatrzańskiego, którego kolekcja zdjęć związanych z Tatrami, Zakopanem i Podtatrzem liczy niemal 150 tys. pozycji. Wspaniałe polskie góry przybliżą nam prace autorstwa m.in. Walerego Eljasza Radzikowskiego, Stanisława Bizańskiego, Józefa Oppenheima i Tadeusza Malickiego, wykonane przed 1939 r. Na przedwojennych fotografiach utrwalone zostały tatrzańskie wędrówki turystów, taterników, narciarzy i górali.
Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem otwarte zostało 130 lat temu, w 1889 r., w dwóch izbach chałupy Jana Krzeptowskiego przy Krupówkach. Obecnie obejmuje sieć 11 zabytkowych budynków w Zakopanem, Chochołowie, Łopusznej, Czarnej Górze i Jurgowie, w których prezentowane są: sztuka dawna i współczesna, kultura górali podtatrzańskich, życie artystyczne i literackie Zakopanego, a także tatrzańska przyroda.