Dzieci i opiekunów zapraszamy na wakacyjne spacery po łazienkowskich ogrodach, podczas których poznamy tajemnice tutejszej fauny i flory.
Spacery będą się rozpoczynać na dziedzińcu Stajni Kubickiego. Czas trwania: 1h. Wstęp: 10 zł dziecko, 10 zł opiekun; bilety do nabycia w kasach w Stajniach Kubickiego i Podchorążówce. Dodatkowe informacje: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Teresa Czarowska.
TERMINY I TEMATY SPACERÓW
3 lipca - "Zwierzęce rodziny w Łazienkach Królewskich"
Poznamy przedstawicieli łazienkowskiej fauny. Dowiemy się, kiedy u poszczególnych gatunków pojawiają się młode, u których zwierząt potomstwem opiekują się samice, a u których oboje rodziców, które z nich żyją w wielopokoleniowych rodzinach, a które samotnie.
10 lipca - "Tropy i ślady zwierząt"
Ruszymy śladami pozostawionymi w łazienkowskich ogrodach przez różne gatunki ptaków i ssaków. Dowiemy się, gdzie szukać tropów i czym one właściwie są. Będziemy potrafili odróżnić szyszkę, z której nasiona zjadł dzięcioł, od tej, którą pożywiła się wiewiórka.
17 lipca - "Skrzydlaci przyjaciele"
Spacerując po łazienkowskich ogrodach, poznamy wybrane gatunki ptaków występujące w Polsce. Dowiemy się m.in., które z nich możemy spotkać w parku, a które tylko w lesie - z dala od ludzi. Spacer będzie też okazją do poznania tajemnic ptasiego życia.
24 lipca - "Jak być uważnym obserwatorem przyrody?"
Dowiemy się, jakie zwierzęta mieszkają w łazienkowskich ogrodach, czym się żywią i jak się zachowują. Poznamy również najważniejsze gatunki rosnących tutaj drzew. Będziemy potrafili uważnie słuchać i patrzeć na otaczającą przyrodę, by móc z własnych obserwacji czerpać wiedzę o florze i faunie.
31 lipca - "Leśni uciekinierzy, czyli o dzikich zwierzętach, które zamieszkały w miastach"
Spacer będzie okazją do poznania dzikich gatunków, które można spotkać w miastach. Dowiemy się, czego zwierzęta szukają w środowisku stworzonym przez człowieka, a także z jakimi zagrożeniami muszą się zmagać. Będziemy potrafili mądrze im pomagać.
7 sierpnia - "Poznajemy leśne drzewa"
Zobaczymy najważniejsze gatunki leśnych drzew, które można spotkać w łazienkowskich ogrodach. Poznamy ich wymagania siedliskowe i cechy, dzięki którym można je rozróżnić.
Teresa Czarowska - z wykształcenia i zamiłowania nauczycielka przyrody. Absolwentka Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW, podyplomowych studiów w Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW oraz studium pedagogicznego dla absolwentów szkół wyższych. Od lat współpracuje z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie jest cenionym i lubianym edukatorem.