![](/public/upload/events/big/67ac96ef89c11.jpg)
![](/public/upload/events/big/67ac96ef89c11.jpg)
Spędźcie Walentynki w królewskim otoczeniu. 14 lutego zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Łazienki Królewskie. Będziecie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w pięknej walentynkowej ramie. Dzielcie się też swoimi miłosnymi historiami w mediach społecznościowych - najciekawsza opowieść zostanie nagrodzona.
W piątek, 14 lutego w godz. 10.00-18.00 otwarte będą: Pałac na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Królewską Galerią Rzeźby i Galerią Rzeźby Polskiej, Pałac Myślewicki (parter), wystawa czasowa "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich" w Pałacu na Wyspie i Podchorążówce, a także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Stajnie Kubickiego, Koszary Kantonistów). Ostatnie wejście odbywa się 30 minut przed zamknięciem obiektów.
#MiłośćwŁazienkach - walentynkowa rama
W piątek, 14 lutego w Muzeum Łazienki Królewskie każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w pięknej walentynkowej ramie. Zachęcamy do dzielenia się wyjątkowymi fotografiami w mediach społecznościowych i oznaczania ich hasztagiem #MiłośćwŁazienkach.
Walentynkowa rama stanie na tarasie Pałacu na Wyspie w godz. 10.00-21.00. Zachęcamy do robienia zdjęć po zmroku; rama będzie nastrojowo podświetlona.
#MiłośćwŁazienkach - walentynkowy konkurs
Czy w Łazienkach Królewskich wydarzyła się Wasza wyjątkowa historia miłosna? Może to tutaj odbyła się Wasza pierwsza randka, zaręczyny albo romantyczny spacer, który zapamiętacie na zawsze? Podzielcie się swoją historią i weźcie udział w walentynkowym konkursie.
►Opublikujcie post, stories lub rolkę ze swoją historią miłosną.
►Oznaczcie @lazienkikrolewskie.
►Dodajcie #MiłośćwŁazienkach.
Najpiękniejsze historie udostępnimy, a ta, która zdobędzie najwięcej polubień, zostanie nagrodzona wyjątkowym zestawem muzealnych upominków. Zgłoszenia: 12-13 lutego, głosowanie: 14-15 lutego, ogłoszenie zwycięzcy: 15 lutego.
#MiłośćwŁazienkach - walentynkowa kartka
Z okazji Walentynek złóżcie najbliższej osobie życzenia na kartce z Łazienek Królewskich, ilustrowanej ryciną z kolekcji Stanisława Augusta. Można ją pobrać pod poniższym linkiem.
#MIŁOŚĆWŁAZIENKACH - KARTKA DO POBRANIA (FORMAT PDF - 2 MB)
Kartkę, którą przygotowaliśmy na Walentynki, ilustruje rycina z Królewskiej Kolekcji Grafiki (autorzy: F. Boucher i N. Le Mire). Przedstawia ona Aresa-Marsa i Afrodytę, znaną w rzymskiej mitologii jako Wenus. Pośród licznych historii o miłościach bogów opowieść o ich romansie była jedną z chętniej przytaczanych.
Piękna i zarazem niezbyt stała w uczuciach bogini miłości, zrodzona z piany morskiej, była żoną nieurodziwego Hefajstosa, syna Zeusa i Hery, boga ognia, kowali i złotników, utożsamianego z rzymskim Wulkanem. Afrodyta pokochała jego boskiego brata, pełnego temperamentu, nieokrzesanego boga wojny Aresa, utożsamianego z rzymskim Marsem. Spotkanie kochanków odkrył jednak wszystkowidzący bóg słońca, piękna i prawdy Apollon. Hefajstos dowiedziawszy się o zdradzie, zaplanował zemstę. Przygotował w tym celu miedzianą sieć, wykutą z cieniutkich łańcuszków, by była prawie niewidoczna, a jednocześnie niezmiernie mocna. Rozmieścił ją nad łożem, w którym, jak wiedział od Apollina, spotykali się kochankowie. Gdy Mars i Afrodyta wpadli w pułapkę, zdradzany małżonek przyprowadził wszystkich bogów Olimpu, by upokorzyć wiarołomnych kochanków, wystawiając ich na publiczne pośmiewisko. Ostatecznie Zeus uwolnił parę; Afrodyta uciekła na Cypr, zaś Ares do Tracji. Z tego związku narodzili się Eros, Anteros, Dejmos, Fobos i Harmonia.
Wesele - Widma - Powidoki
Czytanie performatywne fragmentów "Wesela" Stanisława Wyspińskiego
Podchorążówka Przeczytaj cały wpisCzy "Noc listopadowa" jest tragedią?
Seminarium dla dorosłych i młodzieży (14+)
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpisLa Boheme - Powidok
Czytanie performatywne scenariusza spektaklu Jerzego Grzegorzewskiego
Podchorążówka Przeczytaj cały wpis