

Jak warszawiacy korzystali z królewskich ogrodów prawie 300 lat temu? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dwaj badacze opowiedzą o kulturalnej i rozrywkowej stronie najwybitniejszych osiągnięć sztuki ogrodowej XVIII-wiecznej Warszawy - Ogrodzie Saskim oraz Łazienkach Królewskich.
Ogród Saski był pierwszym na ziemiach polskich dostępnym dla szerokiej publiczności ogrodem królewskim. Wśród warszawiaków szybko stał się popularnym miejscem rozrywki i wypoczynku. O historii tego miejsca w czasach saskich opowie znawca Pałacu i Ogrodu Saskiego, prof. dr hab. Tadeusz Bernatowicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
W XVIII wieku Łazienki Królewskie również były otwarte dla spacerowiczów, ale czy wszystkich? Warszawiacy z niższych warstw społecznych (zwani pospólstwem) rzadko pojawiali się na terenie królewskiej letniej rezydencji. Kto zatem mógł korzystać z ogrodu na co dzień? Opowie o tym dr Piotr Skowroński, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, badacz historii Łazienek Królewskich.
Spotkanie poprowadzi dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Pałac Saski i Warszawa jego czasów", realizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych z programu "Edukacja kulturalna" dzięki dotacji MKiDN.
Festiwal Strefa Ciszy 2025
Ogrody Przeczytaj cały wpisKrólewski dar
Akcja honorowego krwiodawstwa
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis"Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry
Spektakl Teatru Klasyki Polskiej
Ogrody Przeczytaj cały wpis