

Zapraszamy na spotkanie autorskie z dr. Pawłem Fijałkowskim, laureatem nagrody KLIO w kategorii "Varsaviana", który opowie o swojej najnowszej książce "Warszawska społeczność żydowska w okresie stanisławowskim 1764-1795".
Książka jest opowieścią o najdawniejszych dziejach Żydów w Warszawie, przedstawionych na tle historii wyznawców judaizmu na Mazowszu. Autor ukazał skomplikowany proces formowania się warszawskiego skupiska żydowskiego, które intensywnie rozrosło się w drugiej połowie XVIII w. dzięki napływowi osadników z różnych rejonów Rzeczypospolitej oraz z zagranicy. Społeczność żydowska integrowała się w konfrontacji z obowiązującymi w stolicy ograniczeniami prawnymi oraz ważnymi przemianami ustrojowymi zachodzącymi w Rzeczypospolitej. Autor przedstawił ją jako jeden ze składników zróżnicowanej etnicznie i wyznaniowo Warszawy. Mieszkający w stolicy Żydzi byli zarówno u schyłku I Rzeczypospolitej, jak i w późniejszym okresie ważnym składnikiem charakterystycznej dla miasta, pogłębiającej się z biegiem czasu etnicznej i konfesyjnej różnorodności.
Autor starał się też ukazać przemiany wewnętrzne zachodzące w społeczności żydowskiej, jej zróżnicowanie ekonomiczne i społeczne, religijne i obyczajowe.
Organizatorami spotkania z dr. Pawłem Fijałkowskim są: Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum Łazienki Królewskie.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis