Osoby powyżej 60. roku życia zapraszamy do udziału w akcji "Weekend seniora z kulturą", podczas której można będzie wziąć udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych oraz za złotówkę zwiedzić Łazienki Królewskie.
Akcja "Weekend seniora z kulturą" odbędzie się 1 i 2 października 2022 r. W tych dniach seniorzy za symboliczną złotówkę zwiedzą Pałac na Wyspie (w tym wystawę czasową "Istota impresjonizmu. Rzeźby Rodina w Łazienkach Królewskich"), Starą Oranżerię, Biały Dom, Wodozbiór, Podchorążówkę (wystawy czasowe "Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery" oraz "Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę"), a także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów). Obiekty otwarte będą 1 października w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), zaś 2 października w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30).
Bilety nabyć można w muzealnych kasach w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz w Stajniach Kubickiego. Należy okazać dowód tożsamości potwierdzający wiek 60+.
W czasie akcji "Weekend seniora z kulturą" zapraszamy również na zajęcia edukacyjne, przygotowane przez Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddział MŁK.
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Łazienki Królewskie
"Królewski zwierzyniec - wiewiórki"
1 października, godz. 10.00-11.30, zbiórka w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, wstęp bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 715 825 (liczba miejsc ograniczona). Prowadzenie: Agata Beliniak.
Zapraszamy na warsztaty poświęcone tajnikom życia wiewiórek. Czy zapadają w sen zimowy? Czy pamiętają, gdzie chowają orzechy? Gdzie mają pędzelki? Uczestnicy dowiedzą się, co wiewiórki najbardziej lubią jeść i w których miejscach śpią. Poznają ponadto metody badania życia wiewiórek, a podczas spaceru po łazienkowskich ogrodach poszukają śladów bytowania tych ssaków.
"Królewski zwierzyniec - żubry"
2 października, godz. 10.00-11.30, zbiórka w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, wstęp bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 715 825 (liczba miejsc ograniczona). Prowadzenie: Lidia Sternik-Stempkowska.
Zapraszamy na spotkanie pełne ciekawostek o żubrzym życiu. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wygląda to potężne zwierzę, jak jest zbudowane, a także co je i ile może zmieścić jego żołądek. Przyjrzą się ponadto śladom zostawianym przez żubry i zastanowią się, co można z nich wyczytać. Dowiedzą się też, czy za czasów Stanisława Augusta w Łazienkach Królewskich występowały żubry i czy możemy je tu spotkać także dzisiaj.
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
"Łazienkowskie inspiracje, czyli o roślinach, które warto sadzić w przydomowym ogrodzie lub na działce"
1 października 2022 r., godz. 13.00-14.00, zbiórka przed Koszarami Kantonistów, wstęp bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215 (liczba miejsc ograniczona). Prowadzenie: Teresa Czarowska.
Ogrody Muzeum Łazienki Królewskie to niezwykle bogaty ekosystem. Rosną tu zarówno gatunki, które możemy spotkać w stanie dzikim w lasach, na polach i łąkach, jak i te, które sadzimy w swoim otoczeniu. Spacer parkowymi alejkami będzie okazją do poznania roślin, które warto mieć w przydomowym ogródku lub na działce.
"Vademecum grzybiarza, czyli o tym, jak z pożytkiem zbierać grzyby"
2 października 2022 r., godz. 14.30-15.30, zbiórka w Koszarach Kantonistów, wstęp bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215 (liczba miejsc ograniczona). Prowadzenie: Teresa Czarowska.
Na spotkanie zapraszamy zarówno początkujących grzybiarzy, jak i wszystkich tych, którzy chcą się nauczyć zasad bezpiecznego zbierania, transportowania i przetwarzania grzybów. Opowiemy o tym, dlaczego grzyby wymagają specjalnego traktowania nie tylko w czasie zbiorów, lecz także podczas transportu i przyrządzania. Zaprezentujemy gatunki jadalne, niejadalne i trujące. Udzielimy również wskazówek, na jakie cechy budowy tych organizmów należy zwracać uwagę, żeby ich nie pomylić.
Agata Beliniak - doktorantka w Instytucie Nauk Leśnych SGGW. Zajmuje się badaniem populacji wiewiórek w Łazienkach Królewskich oraz w Lesie Natolińskim, skupiając się na porównaniu ich kondycji, aktywności, poziomu stresu i zachowania. Efektem jej wieloletnich badań są dwa artykuły naukowe w międzynarodowych czasopismach; kolejne są w przygotowaniu.
Teresa Czarowska - z wykształcenia i zamiłowania nauczyciel przyrodnik. Absolwentka Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW, podyplomowych studiów w Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW oraz studium pedagogicznego dla absolwentów szkół wyższych. Od lat uczy mądrej miłości do przyrody dzieci i młodzież nie tylko w szkole, lecz także w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie jest cenionym i lubianym edukatorem.
Lidia Sternik-Stempkowska - z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik. Studiowała biologię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przez 11 lat pracowała w resorcie środowiska jako specjalista od ochrony gatunkowej zwierząt. Obecnie zatrudniona jest w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zajmuje się promowaniem edukacji o żubrach. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów. Prowadzi zajęcia przyrodnicze dla dzieci i dorosłych, m.in. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Muzeum Łazienki Królewskie.
"Weekend seniora z kulturą" to akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która od lat umożliwia seniorom z całego kraju skorzystanie z bogatej oferty instytucji kultury i zachęca ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Ferie 2025
Dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisChór w ruchu
Finisaż dla dorosłych
Podchorążówka, Ogrody Przeczytaj cały wpis