

Zapraszamy na spotkanie z Anną Frajlich, wybitną polską poetką na stałe mieszkającą w Stanach Zjednoczonych, która opowie o swojej twórczości. Rozmowę poprowadzi dziennikarka, Hanna Maria Giza.
Anna Frajlich to polska poetka żydowskiego pochodzenia, publicystka, krytyk literacki i wykładowca, przez wiele lat związana z Wydziałem Slawistyki Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Urodziła się 10 marca 1942 r. w Katta-Taldyk w Kirgistanie, gdzie w czasie wojny trafili jej rodzice (po deportowaniu przez Sowietów ze Lwowa). Po wojnie wróciła do Polski i zamieszkała w Szczecinie, potem ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1969 r., pod wpływem komunistycznej akcji antysemickiej, zdecydowała się wraz z mężem opuścić Polskę i wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Początkowo była lektorką języka polskiego na uniwersytecie stanowym Stony Brook, współpracowała również z polską rozgłośnią Radia Wolna Europa. W 1982 r. zaczęła wykładać literaturę polską na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, a 1991 r. obroniła pracę doktorską na slawistyce New York University. Po 34 latach pracy jako wykładowca przeszła na emeryturę.
Anna Frajlich uważana jest za jedną z najciekawszych polskich poetek emigracyjnych. W swoich utworach pisze o rozstaniu, wygnaniu, kwestii przynależności i zakorzenienia. Publikowała w prasie emigracyjnej, m.in. w londyńskich "Wiadomościach" i paryskiej "Kulturze", a także w krajowych pismach drugiego obiegu. Po 1989 r. jej wiersze i eseje ukazywały się m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Rzeczpospolitej" i "Akcencie". Jej twórczość była tłumaczona na język niemiecki, angielski, francuski, litewski, rumuński, czeski, rosyjski, ukraiński, żydowski i hebrajski.
W 2002 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis