

Zapraszamy do udziału w "Wieczorze barskim" poświęconym 250-leciu zawiązania Konfederacji Barskiej, zbrojnego związku szlachty polskiej utworzonego w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej.
Konfederacja Barska skierowana była przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi oraz rosyjskiej dominacji w państwie polsko-litewskim. Czteroletnie walki konfederatów często uznaje się za pierwsze narodowe powstanie, któremu kres położył I rozbiór. Zmagania inspirowały m.in. Słowackiego i Mickiewicza oraz Grottgera i Brandta, a konfederacja zajęła ważne miejsce w polskiej pamięci narodowej.
Jak dziś oceniamy to wydarzenie? Czy konfederacja była ofiarną walką o suwerenność i podmiotową polską politykę? Czy też w danych warunkach polityczną okazała się nieodpowiedzialnością? Jak król i opozycja rozumieli rację stanu? Dlaczego nie zdołali osiągnąć porozumienia pomimo ryzyka dramatycznego osłabienia państwa? Co należy uczynić, aby uchronić pamięć o Konfederacji Barskiej od zapomnienia? O tym wszystkim mowa będzie podczas "Wieczoru barskiego", organizowanego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Łazienki Królewskie.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 koncertem w wykonaniu Jacka Kowalskiego z zespołem Monogramista JK. Następnie, w godz. 18.00-19.30, odbędzie się dyskusja w gronie rosyjskich i polskich historyków: prof. Borisa Nosowa, prof. Andrzeja Nowaka oraz dr. Adama Danilczyka, a poprowadzi ją Maria Przełomiec.
Wstęp na "Wieczór barski" jest wolny. Liczba miejsc jest jednak ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń: kolakowska@cprdip.pl
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis