Do końca kwietnia Galerię Plenerową Łazienek Królewskich przy ul. Agrykola w Warszawie wypełniać będzie poezja. W ramach akcji "Wiersze w mieście" na planszach wystawowych prezentowane są utwory kilkunastu poetów europejskich.
W kwietniu wiersze opanują całą Warszawę. Z poezją obcować można będzie nie tylko w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, ale też w ponad 200 innych miejscach stolicy. Wiersze gratis otrzymamy w osiedlowych sklepach, kawiarniach i zakładach usługowych. W klubach zawisną plakaty, z których wiersz oderwać można będzie, jak numer telefonu do hydraulika z ulicznego ogłoszenia. Na przystankach autobusowych poezję z kolei przeczytamy. W sumie udostępnionych zostanie ponad 100 tys. utworów. W ten sposób organizatorzy akcji "Wiersze w mieście", Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie, chcą dotrzeć z poezją do osób, które na co dzień jej nie czytają.
- Tematem tegorocznej edycji "Wierszy w mieście" jest wolność. Wolność, która w poezji oznacza swobodę twórczą w doborze języka i sposobie opisywania świata. Wolność pisana z dużej i z małej litery, rozumiana w najszerszy możliwy sposób: jako wolność narodu, wolność jednostki, wolność wyboru postaw wobec dylematów współczesności. Chcemy też postawić pytania o granice wolności i o jej przeciwieństwo: ograniczenie i zniewolenie. Pragniemy również nawiązać do toczących się wokół nas sporów i debat, a także - pośrednio - do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
W ramach akcji "Wiersze w mieście" przeczytamy utwory takich poetów, jak: Elfriede Gerstl (Austria), Inger Christensen (Dania), Doris Kareva (Estonia), Hugo Claus (Flandria), Menchu Gutiérrez (Hiszpania), Paula Meehan (Irlandia), Jehuda Amichaj (Izrael), André Simoncini (Luksemburg), Jan Wagner (Niemcy), Michał Jagiełło (Polska), Fernando Pessoa (Portugalia), Teodora Coman (Rumunia), Dumitru Crudu (Republika Mołdawii), Ivan Štrpka (Słowacja), Mehmet Narlı (Turcja), Lubow Jakymczuk (Ukraina), Ifor ap Glyn (Walia, Wielka Brytania), Renato Gabriele (Włochy).
Ich wiersze, niektóre specjalnie napisane na tę okazję, reprezentują różnorodność tradycji, kultur oraz poglądów twórców z różnych zakątków naszego kontynentu.
Organizatorzy akcji "Wiersze w mieście": europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa - Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Izraela, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü.
Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa, partnerzy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, patronat honorowy: Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.