Dzieci w wieku 9-13 lat wraz z opiekunami zapraszamy na warsztaty historyczno-architektoniczne, które staną się okazją do bliższego poznania króla Stanisława Augusta, jego ulubionego architekta Jakuba Kubickiego oraz czasów, w których obaj żyli. Warsztaty odbywać się będą w zaprojektowanych przez królewskiego artystę Stajniach Kubickiego.
Udział w warsztatach jest bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna". Rezerwacja wejściówek: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215 - liczba miejsc ograniczona. Prowadzenie: Marcin Gostkowski.
TERMINY I TEMATY WARSZTATÓW
2 października 2022 r., godz. 11.00-13.00
"W pracowni architekta, czyli wyobraźnia bez granic"
Warsztaty, których bohaterem będzie Jakub Kubicki, królewski architekt, twórca m.in. Stajni Kubickiego, przeniosą nas w czasy XVIII i XIX w. Prześledzimy drogę artysty do sławy, historię jego projektów oraz źródła inspiracji. Dowiemy się również, dlaczego wybuch Wezuwiusza w I w n.e. oraz odkrycie w XVIII w. Pompejów miały tak ogromny wpływ na zainteresowanie starożytnością. Poznamy pojęcia, takie jak klasycyzm, palladianizm, willa muzeum czy dwór-pałac polski. W części warsztatowej zbudujemy makiety kompleksów pałacowo-ogrodowych, nawiązujących do prac Kubickiego i starożytnych założeń, dzięki czemu zobaczymy, w jakim stopniu są podobne i czym się różnią.
2 października 2022 r., godz. 13.30-15.30
"Stanisław August - król gadżeciarz, czy nowoczesny władca?"
Podczas warsztatów poznamy króla Stanisława Augusta z nieco innej strony. Przyjrzymy się jego codzienności od podszewki; spróbujemy nawet zajrzeć do monarszej kieszeni. Mowa będzie o nawykach i ulubionych przedmiotach władcy, a także o tym, dlaczego król nosił zegarek w rękawie, a w kieszeniach nożyczki, lornetkę teatralną, pióro i chustkę. Dzięki rekonstrukcji stroju z XVIII w. dowiemy się, jak wyglądały ubiory, w których chadzano w czasach Stanisława Augusta; jakich używano wtedy materiałów i ozdób. Poznamy ponadto rozkład pomieszczeń królewskiego apartamentu i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy odpowiadał on charakterowi pracy nowoczesnego władcy. Porozmawiamy też o działalności kolekcjonerskiej monarchy i współczesnych mu arystokratów. W części warsztatowej wykonamy makiety królewskiego gabinetu.
Marcin Gostkowski - Pan od Historii, absolwent Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, Historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Cywilizacji Śródziemnomorskiej na wydziale "Artes Liberales" UW. Laureat pierwszego miejsca w kategorii "szkoły podstawowe" w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2018 r. Popularyzator nauki, współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej "Arkona" oraz projektu "Pozytywnie Historyczni".
Warsztaty tkania na krośnie żakardowym
Dla dorosłych
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisPodlaskie inspiracje hafciarskie
Warsztaty haftu krzyżykowego dla dorosłych I młodzieży (14+)
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisDrewniane ozdoby świąteczne
Warsztaty stolarki dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpis