Przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zapraszamy na zajęcia edukacyjne, podczas których bliżej poznamy dzikie zwierzęta żyjące w miastach.
Zajęcia edukacyjne odbywają się na wystawie "Miasto zwierząt" od poniedziałku do piątku o godz. 10.15, 11.30, 12.45 i 14.00 (czas trwania: 60 min). Koszt: 15 zł od osoby; minimum 110 zł za grupę, jeśli liczy ona mniej niż 8 osób; maks. liczba uczestników - 25 osób (bilety do nabycia w kasach w Stajniach Kubickiego, Podchorążówce i Starej Oranżerii). Prosimy o zapoznanie się z regulaminem lekcji (uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację regulaminu) - regulamin lekcji płatnych pobierz tutaj (format Word - 0,04 MB).
Rezerwacja zajęć:. (+48) 518 684 215 lub e-mail: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl.
PRZEDSZKOLA I KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
"Zwierzaki - warszawiaki"
Dowiemy się, jakie zwierzęta mieszkają w Warszawie i gdzie można je zobaczyć. Będziemy odwoływać się do naszej wiedzy i doświadczeń ze spotkań z dzikimi gatunkami w mieście. Przypomnimy sobie zasady zachowania się podczas kontaktu z przedstawicielami fauny. Dowiemy się, jak możemy pomóc naszym zwierzęcym sąsiadom i jak im nie szkodzić, np. poprzez nieodpowiedzialne dokarmianie. Zajęcia podsumujemy zabawą polegającą na dopasowywaniu wizerunków zwierząt do zdjęć miejsc, które wybrały na swój dom.
"Zwierzęta Łazienek Królewskich"
Dowiemy się, jakie dzikie gatunki zamieszkują Warszawę i gdzie dokładnie możemy je spotkać. Poznamy zwierzęta stale żyjące w Łazienkach Królewskich i takie, które przebywają tu gościnnie. Przypomnimy sobie, czym i kiedy wolno je karmić, a czego w żadnym wypadku nie należy im dawać do jedzenia. Omówimy ponadto zasady bezpiecznego przebywania w towarzystwie dzikich gatunków. Zajęcia rozpoczną się na wystawie "Miasto zwierząt". Następnie, wyposażeni w lornetki, poszukamy w łazienkowskich ogrodach ich mieszkańców.
"Czyj to śpiew?"
Posłuchamy ciekawostek o ptakach występujących w miastach, m.in. o dzięciole, kowaliku, śmieszce, ziębie, szczygle, kwiczole, puszczyku, sroce, jerzyku i pustułce. Dowiemy się, gdzie można spotkać te gatunki i jak rozpoznać ich głosy. Zajęcia podsumujemy zabawą, podczas której podporządkujemy usłyszanemu śpiewowi wizerunek ptaka. Pokolorujemy też rysunki przedstawiające miejskich przedstawicieli awifauny.
KLASY IV-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ
"Leśni uciekinierzy, czyli o dzikich zwierzętach, które zamieszkały w miastach"
Poznamy dzikie gatunki, które można spotkać w miastach. Dowiemy się, czego szukają w środowisku stworzonym przez człowieka, a także z jakimi zagrożeniami się zmagają. Będziemy potrafili mądrze pomagać dzikim zwierzętom żyjącym w pobliżu naszych domów. Na zakończenie zajęć rozwiążemy przyrodniczą krzyżówkę.
"Egzotyczni przybysze"
Poznamy gatunki zwierząt, które przybyły do miast z odległych rejonów. Niektóre z nich, jak pawie i kaczki mandarynki, zostały sprowadzone celowo, żeby zdobić parki i ogrody. Inne, jak żółwie czerwonolice czy norki amerykańskie, zostały wyrzucone przez nieodpowiedzialnych właścicieli lub uciekły z hodowli. Podczas zajęć dowiemy się, dlaczego nie wolno wypuszczać na wolność zwierząt, które trzymamy w domu, i jakie mogą być tego konsekwencje. Poznamy również wstępujące w Polsce gatunki inwazyjne i porozmawiamy o tym, jak odpowiedzialnie wybrać zwierzę, które chcemy hodować.
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
"Roślinożercy, wszystkożercy i drapieżniki, czyli łańcuchy pokarmowe w biocenozach miejskich"
W miastach żyje wielu przedstawicieli fauny. Niektórzy z nich żywią się roślinami, inni polują na pozostałe zwierzęta. Wpływ człowieka na dostępność pokarmu dla obu tych grup jest ogromny. Na zajęciach przyjrzymy się różnym miejskim gatunkom. Dowiemy się, czym się żywią w naturze, a także jak zmienia się ich dieta, kiedy przybywają do aglomeracji. Poznamy ich przystosowania do zdobywania pokarmu oraz strategie jego poszukiwania. Podsumowaniem zajęć będzie tekst wiedzy.
"Czego trzeba nauczyć się, żyjąc w mieście, czyli o przystosowaniach zwierząt do funkcjonowania w aglomeracji miejskiej"
Miasta to środowisko powstałe na Ziemi niedawno. Oferuje ono zwierzętom zarówno zagrożenia, jak i korzyści. Wiele dzikich gatunków uczy się żebrać o pożywienie, okradać ludzi lub żerować na odpadkach pozostawionych przez mieszkańców. Na zajęciach poznamy strategie zwierząt na przetrwanie w mieście. Podsumowaniem lekcji będzie krzyżówka utrwalająca zdobytą wiedzę.
"Czy w mieście możliwa jest bioróżnorodność?"
Podczas zajęć porozmawiamy o tym, jakie nasze działania mogą pozytywnie wpłynąć na ubożejącą bioróżnorodność miejską i jak możemy ją ratować. Zastanowimy się, czy jest możliwe bezkonfliktowe współistnienie człowieka i zwierząt w aglomeracjach. Podsumowaniem lekcji będzie tekst wiedzy.
Kruki i spółka, czyli mistrzowie inteligencji
Warsztaty interdyscyplinarne dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Koszary Kantonistów Przeczytaj cały wpisWarsztaty tkania na krośnie żakardowym
Dla dorosłych
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisPodlaskie inspiracje tkackie
Warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych i młodzieży (14+)
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpis