

Zapraszamy na spektakl "Zemsta" Aleksandra Fredry, przygotowany przez Teatr Klasyki Polskiej. Przedstawienie zostanie wystawione w Teatrze Królewskim 16 maja o godz. 19.00.
"Zemsta", obok "Ślubów panieńskich" najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry, od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby "polonezem granym dźwiękiem słów", i wszyscy zgadzali się co do jednego - to najbardziej polska komedia Fredry. Sąsiedzki spór Cześnika i Rejenta staje się w niej podstawą do ukazania ludzkich przywar, wyśmiania małostkowości, ale i okazją do przypomnienia, dlaczego na końcu to właśnie zgoda zbuduje na nowo to, co nienawiść zniszczyła. Jak to w komedii bywa, nie mogło w "Zemście" zabraknąć miłosnej intrygi wymierzonej w młodych zakochanych i knowań tzw. średniego pokolenia, czyli prześmiesznego Papkina i apetycznej Podstoliny.
Osobnym motywem, występującym w roli współbohatera, jest spór o zamek, w którym dzieje się akcja utworu. Niczym wątek rodem z preromantycznej powieści gotyckiej, w której konflikt o zamek staje się sprężyną wprowadzającą postacie w ruch. Geneza tego motywu sięga 1764 r., kiedy Horacy Walpole, angielski pisarz, wydaje "Zamek w Otranto", powieść zapewne znaną Fredrze. Historycy literatury zaliczają też Fredrę do kontynuatorów polskiego oświecenia, lecz nie można jednoznacznie (jak to często bywało) uznać go za naśladowcę Moliera w twórczości komediowej. Fredro ma swój niepowtarzany, polski styl, który tak nas uwiera i tak nas śmieszy w "Zemście". Styl ten jest najwyższą próbą komedii. I właśnie z tak zacnego tworzywa poetyckiego utkał Fredro "Zemstę", którą warto stale przypominać.
Wyjątkowa inscenizacja Teatru Klasyki Polskiej to wierność literze tekstu i szacunek dla słowa. Dzięki temu możemy przenieść się do zamku Kamieniec, by przekonać się, dlaczego tak chętnie budujemy mury między nami, i co się stanie, gdy w świecie, w którym zgoda jest podobno niemożliwa, na chwilę zapanuje święty spokój.
Reżyseria: Michał Chorosiński
Scenografia/kostiumy: Barbara Wesołowska-Kowalska
Muzyka: Marcin Pospieszalski
Obsada:
PODSTOLINA - Maja Hirsh, KLARA - Karolina Piwosz, PAPKIN - Łukasz Lewandowski, CZEŚNIK - Jarosław Gajewski, REJENT MILCZEK - Dariusz Kowalski, MULARZ - Henryk Gołębiewski, WACŁAW - Cezary Łukaszewicz, DYNDALSKI - Leszek Zduń, ŚMIGALSKI - Paweł Lipnicki
Muzycy: Agata Wojciechowska - obój, Joanna Krajewska-Matusiak - flet, Jerzy Matysiak - klarnet, Łukasz Matusiak - fagot
Czas trwania: 90 minut
Bilety na spektakl są do nabycia w kasach w Podchorążówce, Starej Oranżerii i Stajniach Kubickiego (wt.-śr. godz. 10.00-15.00, czw.-pt. godz. 10.00-17.00, sob. godz. 12.00-17.00, niedz. 10.00-15.00) lub online - KUP BILET (doliczana jest opłata transakcyjna).

Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis