Zapraszamy do oglądania wystawy prac studentów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod hasłem "Zwierzyniec". Projekty młodych twórców stanowią odpowiedź na pytanie o sens poruszania w sztuce problemu relacji człowieka wobec zwierząt.
Ekspozycję można oglądać w piątki, soboty i niedziele w godz. 10.00-18.00 w Ermitażu. "Zwierzyniec" towarzyszy wystawie czasowej "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego", która będzie prezentowana od 26 kwietnia do 1 września 2024 r. w Muzeum Łazienki Królewskie.
Prace prezentowane w Ermitażu są odpowiedzią na ogłoszony na Wydziale Rzeźby ASP open call - osoby studiujące zostały poproszone o odniesienie się do hasła "Zwierzyniec" i odpowiedzi na pytanie o sens poruszania w sztuce problemu relacji człowieka wobec zwierząt.
Tytuł wystawy nawiązuje do miejsca, w którym się ona odbywa. W przeszłości tereny dzisiejszych Łazienek Królewskich były zwierzyńcem (występowały tu żubry, tury, jelenie, sarny), który służył jako miejsce polowań książąt mazowieckich. Stanisław August przekształcił go w prywatną rezydencję - zwierzyniec ewoluował w ogród królewski, a zwierzęta zaczęły być obecne nie tylko fizycznie, w ogrodzie, lecz także na obrazach i rzeźbach. W sztuce wizerunki zwierząt przez długi czas odgrywały rolę drugoplanową - miały charakter religijny i symboliczny, pojawiały się w scenach alegorycznych i mitologicznych oraz w rzeźbie architektonicznej. Przedstawienia animalistyczne nabrały charakteru autonomicznego dzieła sztuki dopiero w XIX w. Wtedy też zaczęto dostrzegać i odwzorowywać samo zwierzę ze względu na piękno, harmonię i różnorodność jego kształtów, barw i naturalność ruchów, a temat zwierzęcy przestał dyskredytować wartość artystyczną pracy.
W projektach studentów Wydziału Rzeźby motyw zwierząt pojawia się bardzo często. Jednak dziś to nie piękno, harmonia, różnorodność kształtów, barw i naturalność ruchów są najczęstszym powodem podejmowania tego tematu. My, ludzie, podporządkowaliśmy sobie inne gatunki, by mogły nam służyć jako tania siła robocza, źródło białka czy tymczasowe maskotki do przytulania. Rosnąca niezgoda na to, że nasze przeświadczenie o własnej wyższości nad innymi istotami przyczyniło się do wyginięcia wielu gatunków, spowodowała, że twórcy przyglądają się temu zagadnieniu z innej perspektywy. Wystarczy wspomnieć choćby "Piramidę zwierząt" Katarzyny Kozyry z 1993 r. Poprzez tę pracę ówczesna studentka Wydziału Rzeźby protestowała przeciwko hipokryzji społeczeństwa, które dawało ciche przyzwolenie na zabijanie zwierząt, na ich śmierć podaną w formie produktu. Czy coś się zmieniło od czasu gorącej debaty na temat tego projektu? Wiele wskazuje na to, że nie można odpowiedzieć na powyższe pytanie w sposób jednoznaczny. Niewątpliwie jednak nowe pokolenia są coraz bardziej wrażliwe na los zwierząt, o czym świadczy wystawa "Zwierzyniec".
Swoje prace prezentują: Katarzyna Chyżyńska, Marta Ćwiklińska, Wojciech Gniewek, Julia Grabowska, Carla Habierska, Joanna Holding, Eliasz Hułas, Lena Jarota, Dobromiła Jesiotrzyńska, Michalina Kaza, Klaudia Kazimierczak, Katarzyna Kiełczewska, Kacper Kokoszka, Danuta Kolasa, Agata Kołtun, Paulina Kulesza, Zofia Lompe, Agata Malinowska-Łukasik, Aleksandra Marszałek, Vitali Paliakou, Emilia Ptach, Grzegorz Sochacki, Kaja Stopieńska, Barbara Ślusarczyk, Jan Wnuk.
Kuratorka wystawy: Ewa Łuczak
Projekt przestrzeni wystawienniczej: Paweł Mysera
Współpraca organizacyjna: Michalina Kaza, Jerzy Mróz
Projekt graficzny: Małgorzata Gurowska
Komisja konkursowa: Małgorzata Gurowska, Michalina Kaza, Ewa Łuczak, Paweł Mysera, Roman Pietrzak
XXIX edycja Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich
Podchorążówka, Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis