Nabór do Młodzieżowej Rady Muzeum Łazienki Królewskie
Uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych zapraszamy do udziału w Młodzieżowej Radzie Muzeum Łazienki Królewskie. Jej członkowie będą inicjować autorskie działania, a także opiniować i konsultować wybrane muzealne wydarzenia i projekty, w szczególności skierowane do młodzieży.
WięcejMajówka 2025 w Łazienkach Królewskich. Piknik, bezpłatne zwiedzanie, koncerty
Zapraszamy na majówkę do Łazienek Królewskich. Na naszych gości czeka pełen atrakcji Piknik Europejski. Można też będzie bezpłatnie zwiedzać muzealne obiekty, obejrzeć wystawę kopii Konstytucji 3 maja, posłuchać koncertów, zatańczyć w rytm jazzowych przebojów oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach dla dzieci i dorosłych.
Więcej"Kobiece narracje" 2025 w Łazienkach Królewskich. Fotorelacja
Z okazji Dnia Kobiet w Łazienkach Królewskich odbyło się wydarzenie pod hasłem "Kobiece narracje". Inspirujące, pełne wiedzy kobiety - pracowniczki Muzeum opowiedziały o swoich pasjach i zawodowych doświadczeniach.
WięcejWspółpraca Muzeum Łazienki Królewskie i UKSW
Organizacja wydarzeń, których celem będzie wspieranie polskiej kultury, nauki i dziedzictwa narodowego, to główne założenie porozumienia o współpracy zawartego między Muzeum Łazienki Królewskie a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
WięcejRewitalizacja łazienkowskiego Folwarku oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Przebudowa Koszar Kantonistów, modernizacja dawnej Wozowni oraz rekonstrukcja historycznego hipodromu to główne elementy rewitalizacji łazienkowskiego Folwarku oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Prace projektowe na obecnym etapie, finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, potrwają do końca 2025 r.
WięcejZmiany klimatyczne a łazienkowskie drzewa
W ostatnich miesiącach zmiany klimatyczne stały się wyjątkowo dotkliwe dla zabytkowych ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie. Cieplejszy i bardziej suchy klimat oraz silne wiatry powodują, że ochrona historycznej szaty roślinnej stanowi coraz większe wyzwanie.
Więcej"BioBlitz" - partycypacyjny projekt przyrodniczy. Zgłoś swój udział!
Interesujesz się naturą, chcesz pogłębić swoją wiedzę przyrodniczą i lepiej poznać łazienkowskie ogrody, weź udział w projekcie badawczym "BioBlitz". Wyniki naszych terenowych działań zaprezentujemy na wystawie "Łazienki w zachwycie".
Więcej"Praktyczna dzika kuchnia śladami Paula Tremo". Zgłoś się do projektu!
Interesujesz się sztuką kulinarną? Chcesz się nauczyć wykorzystywać dzikie rośliny w kuchni? Weź udział w projekcie, podczas którego pod okiem ekspertów przygotujemy botaniczne potrawy. Nasze wyroby staną się eksponatami na wystawie "Łazienki w zachwycie".
WięcejMonitoring na placu zabaw
Plac zabaw w południowej części ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie został objęty nowoczesnym monitoringiem. Zakup cyfrowych kamer był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejWykłady do wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego" (wideo)
Stanisław Wyspiański miał niepowtarzalny styl i osiągnął wyjątkową pozycję w polskiej kulturze. Jego biografię i twórczość przybliżają wykłady towarzyszące wystawie "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich". Zapraszamy do oglądania.
Więcej"Symbol Warszawy". Łazienki Królewskie w oczach zwiedzających
Muzeum Łazienki Królewskie to najsilniej zakotwiczony w świadomości warszawiaków i okolicznych mieszkańców symbol Warszawy - wynika z badań firmy Difference, zrealizowanych w ramach programu "Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023".
WięcejWystawa: Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich
Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty oraz fragmenty dekoracji.
WięcejFinisaż wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Multimedialny występ Marii Ka i Chóru w Ruchu, czytanie performatywne w wykonaniu znakomitych aktorów oraz seminarium o "Nocy listopadowej" to wydarzenia towarzyszące finisażowi wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich". Zapraszamy dorosłych i młodzież.
WięcejMinister kultury na wystawie "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zwiedziła 18 lutego 2025 r. wystawę "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich" w Podchorążówce oraz towarzyszącą ekspozycji przestrzeń twórczą "Co tu grają? Teatralny świat Stanisława Wyspiańskiego" w Starej Kordegardzie.
WięcejŁazienkowskie ogrody i Pałac na Wyspie w modelu 3D
W ramach dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy w drugiej połowie 2024 r. odbyła się digitalizacja łazienkowskich ogrodów oraz Pałacu na Wyspie. Powstały modele 3D cennych zabytków, które posłużą ich bieżącemu utrzymaniu oraz badaniom konserwatorsko-historycznym.
WięcejWojenne relikty odkryte na terenie łazienkowskich ogrodów
Szczątki trzech koni oraz elementy uzbrojenia i oporządzenia wojskowego zostały odkryte na terenie łazienkowskich ogrodów podczas prac inwestycyjnych przy Nowej Oranżerii. Znalezisko pochodzi z czasów kampanii wrześniowej z 1939 r.
WięcejTablica upamiętniająca prof. Marka Kwiatkowskiego
Na budynku Podchorążówki zawisła tablica upamiętniająca prof. Marka Kwiatkowskiego, pierwszego dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 19 grudnia 2024 r.
WięcejWydarzenia do wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Stanisław Wyspiański to wyjątkowa postać w polskiej kulturze. Poznaj jego niepowtarzalny styl jako pisarza, malarza, rysownika oraz projektanta. Na wydarzenia zainspirowane życiem i twórczością wybitnego artysty zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
WięcejPrestiżowe nagrody dla muzealnych wydawnictw
Dwie publikacje Muzeum Łazienki Królewskie zostały nagrodzone w tegorocznej, trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu "Muzealna Książka Roku". Inne wydawnictwo otrzymało wyróżnienie w 32. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
Więcej