Konferencja naukowa: "Dlaczego nie było wielkich muzealniczek?" Herstoria muzealnictwa w Polsce
- Konferencja poświęcona herstorii polskiego muzealnictwa to ważne spotkanie - powiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, otwierając interdyscyplinarną konferencję naukową, która pod jej honorowym patronatem odbyła się 8-9 października 2024 r. w Łazienkach Królewskich.
WięcejDebata ekspercka: "Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i zagrożenia"
O tym, jak troszczyć się o ogrody historyczne, parki i miejskie tereny zielone w obliczu zmian klimatycznych, rozmawiali eksperci podczas debaty, która odbyła się 10 września 2024 r. w Pałacu na Wyspie. Organizatorami wydarzenia byli Muzeum Łazienki Królewskie i Pałac Saski Sp. z o.o.
WięcejŁazienki Królewskie nagrodzone Złotym Słonecznikiem
Matematyczne rozgrywki rodzinne "Kula w kuli", jedna z inicjatyw edukacyjnych Muzeum Łazienki Królewskie, zostały nagrodzone w konkursie Słoneczniki 2024 w Warszawie, organizowanym przez portal "Czas dzieci". Wyróżnienie otrzymała też międzypokoleniowa przestrzeń twórcza "Frida i Fridita" w Starej Kordegardzie.
WięcejNiezwykłe odkrycie w Małej Oficynie
Podczas remontu w zabytkowej Małej Oficynie na terenie łazienkowskiego folwarku zostały odsłonięte deski sufitowe. Pochodzą one z historycznych skrzyń, w których w 1915 r. Rosjanie wywieźli dzieła sztuki z Łazienek Królewskich do Moskwy.
WięcejStrefy odpoczynku na trawie w łazienkowskich ogrodach
Po przeprowadzeniu kolejnych ekspertyz w zabytkowych ogrodach Muzeum Łazienki Królewskie zostały wyznaczone strefy odpoczynku na trawie. Zachęcamy do korzystania z oznaczonych miejsc.
WięcejZakazy w łazienkowskich ogrodach. Dlaczego obowiązują?
Pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Przy tej okazji tłumaczymy, dlaczego w Łazienkach Królewskich nie wolno jeździć rowerem, hulajnogą ani na rolkach. Nie wprowadzimy tu również zwierząt, które zabieramy ze sobą na spacer.
WięcejKonserwacja łazienkowskich rzeźb
Nowoczesne i nowatorskie rozwiązania, w tym laser i modele 3D, są wykorzystywane w konserwacji zabytków w Muzeum Łazienki Królewskie. W ten sposób do końca 2024 r. zostanie odnowionych pięć piaskowcowych rzeźb, stojących w otoczeniu Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii. Prace są finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejRemont łazienkowskiego Amfiteatru
XVIII-wieczny Amfiteatr, łączący w swej architekturze motyw antycznych ruin z funkcją teatru w otwartej przestrzeni, odzyska dawny blask. Zabytek zostanie kompleksowo wyremontowany. Prace potrwają do końca 2025 r.
WięcejKonfrencja "Emocje ogrodów Łazienek Królewskich"
Historii i recepcji łazienkowskich ogrodów jako jednemu z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy była poświęcona interdyscyplinarna konferencja naukowa pod hasłem "Emocje ogrodów Łazienek Królewskich - wielość perspektyw", która odbyła się 12-13 września 2024 r. w Pałacu na Wyspie.
Więcej"Symbol Warszawy". Łazienki Królewskie w oczach zwiedzających
Muzeum Łazienki Królewskie to najsilniej zakotwiczony w świadomości warszawiaków i okolicznych mieszkańców symbol Warszawy - wynika z badań firmy Difference, zrealizowanych w ramach programu "Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023".
WięcejPołudniowe Łazienki Królewskie z nową siecią ciepłowniczą
Zabytkowa Nowa Oranżeria będzie miała nowoczesną, energooszczędną instalację ciepłowniczą. Prace, które potrwają do końca 2024 r., są finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej"Królewski zwierzyniec". Nowa strefa edukacyjna dla dzieci i dorosłych
Odkryjcie fascynujący świat historycznych i współczesnych zwierząt w nowej strefie edukacyjnej "Królewski zwierzyniec" w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni. Połączycie tam zabawę z nauką i ciekawie spędzicie czas.
WięcejWyniki konkursu na najpiękniejszą "Royal Rose 2024"
Róża cięta "Deep Purple", wystawiona przez Krystynę i Jerzego Pietruch, została uzna przez publiczność za najpiękniejszą różę wystawy "Royal Rose 2024". Laureaci konkursu otrzymali Nagrodę Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejWernisaż "40. Królewskiej Wystawy Róż - Royal Rose 2024"
Z udziałem zaproszonych gości 29 sierpnia 2024 r. w Starej Oranżerii odbył się wernisaż "40. Królewskiej Wystawy Róż - Royal Rose 2024". Ekspozycja nawiązuje do tradycji wystaw kwiatowych w Łazienkach Królewskich, która została zapoczątkowana w XIX w.
WięcejOgrody Łazienek Królewskich ponownie otwarte po nawałnicy
Od 20 lipca zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są częściowo otwarte dla zwiedzających. Dostępne są wyłącznie obszary zaznaczone na powyższej mapie. Ze względów bezpieczeństwa prosimy poruszać się tylko w ich obrębie i w żadnym wypadku nie przekraczać ustawionych wygrodzeń.
WięcejKrajobraz po burzy w Łazienkach Królewskich. Potrzebne wsparcie
Po lipcowej nawałnicy zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie ucierpiały na niespotykaną dotąd skalę. Zniszczone zostały drzewa i mała architektura. W tej sytuacji każde wsparcie jest dla nas cenne. Zachęcamy do przekazywania darowizn pieniężnych i rzeczowych. Razem możemy sprawić, by Łazienki Królewskie znów były piękne i zachwycające.
WięcejXVIII edycja konkursu "Wierzba". Łazienki Królewskie wyróżnione
Koncert wokalno-instrumentalny "Piosenki do obrazów", który został zorganizowany w Muzeum Łazienki Królewskie, otrzymał wyróżnienie w tegorocznym konkursie "Wierzba". Utwory skomponowane do dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta były tłumaczone na Polski Język Migowy, z towarzyszeniem tyflografik.
Więcej"Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego. Konferencja naukowa
W 120. rocznicę pierwszego wydania "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona temu niezwykle ważnemu dla polskiej kultury dziełu. 4-6 października 2024 r. zapraszamy do udziału w sesji naukowej i dyskusji w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.
WięcejDłoń z pomnika ks. Józefa Poniatowskiego w Pałacu Myślewickim
Fragment oryginalnego pomnika ks. Józefa Poniatowskiego, jeden z dwóch ocalałych po wojennych zniszczeniach, można oglądać w Pałacu Myślewickim. Prezentowany element to dłoń z monumentu autorstwa Bertela Thorvaldsena.
Więcej