"Aleksandra Piłsudska i sekrety międzywojennych Łazienek". Podsumowanie projektu
Seminarium popularnonaukowe, spacery online oraz mapa edukacyjna to efekt projektu "Aleksandra Piłsudska i sekrety międzywojennych Łazienek", który Muzeum Łazienki Królewskie zrealizowało we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zachęcamy do skorzystania z tych materiałów.
WięcejWspółpraca Łazienek Królewskich z łotewskimi muzeami
Narodowe Muzeum Historii Łotwy oraz Muzeum Pałacu w Rundāle to kolejne międzynarodowe instytucje kultury, z którymi Muzeum Łazienki Królewskie nawiązało współpracę. Wspólnie realizowany projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ma na celu rozwój stosunków polsko-łotewskich.
WięcejSekretarz obrony USA i szef MON w Łazienkach Królewskich
W Muzeum Łazienki Królewskie 18 lutego 2022 r. odbyło się oficjalne powitanie przebywającego z wizytą w Polsce sekretarza obrony USA, generała Lloyda Austina.
WięcejStajnie Kubickiego w nowym blasku
Pochodzące z XIX w. Stajnie Kubickiego wróciły na kulturalną mapę Warszawy. W budynku, zwanym Podkową, dzięki współfinansowanemu ze środków UE projektowi, powstała unikalna przestrzeń edukacyjna i wystawiennicza z bogatą ofertą programową dla zwiedzających.
WięcejArcydzieła Wettynów na wystawie w Łazienkach Królewskich
Cenne dzieła, które zgromadzili August II i August III, utworzyły jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki. Kilkaset z tych obiektów prezentowanych było na wystawie "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" w Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejWystawa "Chocim 1621" w Stajniach Kubickiego
Bitwa pod Chocimiem była jednym z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski, który ocalił Rzeczpospolitą przed osmańską agresją. Na wystawie, poświęconej walkom sprzed 400 lat, prezentowane jest zabytkowe uzbrojenie, ilustrujące oryginalną wojskowość polsko-litewską oraz turecką. Ekspozycję oglądać można od 9 października 2021 r. do 20 lutego 2022 r. w Stajniach Kubickiego.
WięcejWystawa: "Pejzaże Szwajcarii. Tadeusz Wojnarski 1922-1999"
Zapraszamy do oglądania wystawy, przedstawiającej twórczość emigracyjną Tadeusza Wojnarskiego, żołnierza i artysty malarza. Ekspozycja, powstała przy współpracy Ambasady Szwajcarii w Polsce, obejmuje 50 obrazów o tematyce przyrodniczej, podzielonych na takie zagadnienia, jak: las, woda, góry oraz wpływ człowieka na przyrodę.
WięcejWystawa: "Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka"
Rzeźby Ursuli von Rydingsvard, jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich artystek, eksponowane są w Muzeum Łazienki Królewskie od 5 października 2021 r. do 13 lutego 2022 r. To dwie reprezentatywne dla twórczości rzeźbiarki prace - wykonana z żywicy poliuretanowej "Elegantka II" oraz powstałe z cedrowego drzewa dzieło "Dla Natashy".
WięcejHistoria stosunków polsko-litewskich w pokonferencyjnej publikacji
"Polska - Łotwa. Sto lat współpracy dyplomatycznej i wojskowej" to tytuł publikacji zawierającej zbiór artykułów pokonferencyjnych o polsko-łotewskich stosunkach. Książka wydana została przez Muzeum Łazienki Królewski oraz Ambasadę Łotwy.
Więcej"Darmowy listopad" 2021 w Rezydencjach Królewskich - podsumowanie akcji
Ponad 200 000 zwiedzających i 1 200 wydarzeń, w tym 631 spacerów tematycznych, 500 lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, 83 warsztaty i seanse filmowe - tak w liczbach przedstawia się dziesiąta edycji akcji "Darmowy listopad", która odbyła się w ośmiu Rezydencjach Królewskich.
WięcejWernisaż wystawy "Tobruk. Walki w Afryce Północnej 1940-42"
- To opowieść o heroizmie, braterstwie i zwycięstwie, do którego walnie przyczynili się żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich - mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystego otwarcia wystawy plenerowej "Tobruk. Walki w Afryce Północnej 1940-42".
WięcejWernisaż wystawy "Splendor władzy"
- Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Państwowymi Zbiorami Sztuki i Głównym Archiwum Państwowym w Dreźnie oraz polskimi muzeami przygotowało prawdziwą ucztę dla oczu i ducha, na którą składają się wyjątkowe zabytki z czasów unii personalnej między Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Elektoratem Saksonii - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas uroczystego otwarcia wystawy "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej".
WięcejWystawa obrazu "Przysięga Witolda" Jana Styki
Monumentalne dzieło "Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna" autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów, prezentowane było od 9 września do 14 listopada 2021 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 30. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą.
Więcej"Przysięga Witolda" - kto jest kim na obrazie Jana Styki?
Dowiedz się, jakie ważne, historyczne postacie zostały uwiecznione przez Jana Stykę na obrazie "Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna". Artysta w symboliczny sposób nawiązał do heroicznych dziejów Litwy, państwa z wielowiekową tradycją, której istotną częścią są dokonania wielkiego księcia Witolda.
WięcejWernisaż wystawy "Chocim 1621"
- Otwierana dziś ekspozycja, tak pieczołowicie przygotowana przez zespół Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, jest wspaniałym upamiętnieniem wydarzeń sprzed 400 lat i przypomnieniem jak ważne były one zarówno dla Polski, jak i dla całej Europy - powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin podczas otwarcia wystawy "Chocim 1621" w Stajniach Kubickiego.
Więcej"Świadek historii" 2021. Wręczenie nagród IPN w Pałacu na Wyspie
Już po raz szósty w Łazienkach Królewskich wręczone zostały nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Szczególnie zasłużeni dla promowania i pielęgnowania polskiej historii odebrali wyróżnienia 27 października 2021 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejWernisaż wystawy "Węgierski październik 1956"
Z udziałem zaproszonych gości 5 października 2021 r. w Muzeum Łazienki Królewskie odbył się wernisaż wystawy, poświęconej powstaniu węgierskiemu. Ekspozycja, prezentowana w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich, przedstawia przebieg tego zrywu w szerokim kontekście historycznym i politycznym.
WięcejSeminarium "Wierzymy, że dajemy czyn"
Aleksandrze Piłsudskiej i kobietom polskiego międzywojnia poświęcone było seminarium pod hasłem "Wierzymy, że dajemy czyn", które Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
WięcejZnamy zwycięzców plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" 2020
Wystawa "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej, Obchody Roku Jana Kowalewskiego oraz Polska Biblioteka Muzyczna to zwycięzcy 14. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 14 września 2021 r. w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
Więcej