Koncert poświęcony pamięci prof. Marka Kwiatkowskiego
22 października 2016 r. w Pałacu na Wyspie odbył się koncert poświęcony pamięci prof. Marka Kwiatkowskiego, wieloletniego dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Wśród licznie zebranych gości była małżonka profesora - Maria Irena Kwiatkowska.
WięcejDuńska kultura jedzenia w Oświeceniu. Wykład Benno Blæsilda (wideo)
Benno Blæsild, ekspert w dziedzinie duńskiej kuchni, autor licznych książek i programów telewizyjnych na ten temat, poprowadził wykład poświęcony duńskiej kulturze jedzenia w Oświeceniu. Spotkanie odbyło się 20 października 2016 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejIII Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego. Koncerty dla dzieci i dorosłych
Koncerty, recitale, a także warsztaty i spotkania muzyczne dla dzieci - to główne atrakcje III Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabraknie również filmów i dyskusji o twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu.
WięcejNagroda im. Barbary Skargi i medytacje filozoficzne w Pałacu na Wyspie
Michał Herer został laureatem tegorocznej Nagrody im. Barbary Skargi, którą 15 października 2016 r. wręczono w Pałacu na Wyspie. Wcześniej odbyła się dyskusja o książce prof. Cezarego Wodzińskiego "Metafizyka i metapolityka", która zainaugurowała cykl "Nowe medytacje filozoficzne w Łazienkach Królewskich".
WięcejWizyta norweskiej minister w Starej Oranżerii. Fotorelacja
Elisabeth Aspaker, norweska minister spraw europejskich, odwiedziła 20 października 2016 r. Muzeum Łazienki Królewskie, by podsumować projekt konserwacji Starej Oranżerii, sfinansowany dzięki Funduszom Norweskim.
WięcejHistoria XVIII-wiecznej Kopenhagi. Obejrzyj wykład (wideo)
O XVIII-wiecznej Kopenhadze i stylu, w jakim została rozbudowana opowiedziała prof. Grażyna Szelągowska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a przykładem była królewska dzielnica Frederiksstaden. Zapraszamy do obejrzenia wykładu w Wirtualnym Muzeum.
Więcej"Flora Danica". Wystawa królewskiej porcelany z Danii
Jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych królewskich serwisów obiadowych "Flora Danica" można było oglądać do końca października 2016 r. w Pałacu na Wyspie. Wystawa porcelany była efektem współpracy Muzeum Łazienki Królewskie oraz Zamku Frederiksborg w Hillerød (Dania).
WięcejJudyta Zbytkowerowa - matka bankierskich fortun XIX wieku (wideo)
Była piękna, wpływowa, niezwykle przedsiębiorcza i należała do polskiej finansjery przełomu XVIII i XIX wieku - Judyta Zbytkowerowa, bo o niej mowa, to bohaterka wykładu prof. Elżbiety Wichrowskiej, który odbył się 12 października 2016 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejPożegnanie lata. Piknik rodzinny w Starej Oranżerii
Pracownicy Łazienek Królewskich wraz ze swoimi rodzinami wzięli udział w pikniku, który odbył się 8 października 2016 r. w Starej Oranżerii. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Ambasady Holandii, z którą współpracuje nasze Muzeum.
WięcejIV Festiwal Edukacji. Podróże po Danii
Sobota z baśniami Andersena, warsztaty dla dzieci pełne animacji i zabaw, wykłady o duńskiej kulturze, projekcja filmu "Kochanek królowej" oraz bezpłatne lekcje muzealne - to główne atrakcje IV Festiwalu Edukacji, który potrwa w Łazienkach Królewskich od 6 do 27 października 2016 r.
WięcejW Teatrze Królewskim wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Antoni Libera, Lech Majewski, Tomasz Bagiński, Włodek Pawlik, Józef Broda i Fundacja Jutropera - znaleźli się wśród laureatów tegorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła w Łazienkach Królewskich.
WięcejCzy Rzeczpospolita mogła się uratować? Cykl wykładów w Pałacu na Wyspie
Jeśli chcesz poznać historię XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej i kulisy jej upadku, weź udział w nowym cyklu wykładów "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku". Wybitni specjaliści opowiedzą o trudniej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej naszego kraju w czasach Stanisława Augusta.
Więcej"Światło literatury". István Kovács w Pałacu na Wyspie
István Kovács, wybitny węgierski poeta, historyk i tłumacz gościł 5 października 2016 r. w Łazienkach Królewskich. Była to inauguracja jesiennej odsłony cyklu "Światło literatury", w ramach którego odbywają się spotkania z pisarzami.
WięcejSalony Poezji K40 w nowej odsłonie. Znakomici aktorzy, darmowy wstęp
Zapraszamy na Salony Poezji K40, podczas których wybitni aktorzy: Agata Kulesza, Ewa Wiśniewska, Krystyna Janda i Daniel Olbrychski, będą czytać w Teatrze Królewskim swoje ulubione utwory.
WięcejWizyta norweskich przyjaciół w Łazienkach Królewskich
Przedstawiciele Fundacji Muzeów Regionu Østfold, z którym Łazienki Królewskie współpracują od kilku lat, odwiedzili nasze muzeum. Podczas spotkania podsumowano projekt konserwacji Starej Oranżerii i omówiono plany na przyszłość.
WięcejFundusze Norweskie i EOG dla kultury. Konferencja w Starej Oranżerii
Ponad 192 mln euro trafiło do polskiej kultury z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Dzięki tym środkom udało się zrealizować liczne projekty, w tym rewitalizację cennych zabytków. Konferencja podsumowująca europejską pomoc odbyła 27 września 2016 r. w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii.
WięcejMuzeum Łazienki Królewskie z Nagrodą Europejskiego Klubu Biznesu
Podczas uroczystej gali w Teatrze Królewskim, która odbyła się 24 września 2016 r., Muzeum Łazienki Królewskie zostało uhonorowane Nagrodą Europejskiego Klubu Biznesu. Przyznano ją za remont i konserwację Starej Oranżerii wraz z Teatrem Królewskim.
WięcejŁazienki Królewskie nagrodzone Złotym Słonecznikiem
Wystawa miniaturowych domków holenderskich - jedna z inicjatyw edukacyjnych Muzeum Łazienki Królewskie - została nagrodzona w konkursie Słoneczniki 2016, organizowanym przez portal "Czas dzieci".
WięcejStudenci praktykują w Łazienkach. Fotorelacja
Przez kilka wakacyjnych tygodni studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbywali praktyki w ogrodach Łazienek Królewskich. Poznawali m.in. tajniki pielęgnacji roślin, w tym przycinania krzewów róż.
Więcej