"Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie". "Fascynująca lektura"
- To dzieło zasługujące na najwyższe uznanie. Ze względu na formę graficzną i dostępność stylu doskonale sprawdzi się jako publikacja edukacyjna - czytamy w recenzji książki "Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie" na portalu historycznym polishhistory.pl
"Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie" są rozwinięciem pierwszej w Polsce krytycznej edycji wspomnień oświeceniowego władcy - "Pamiętniki króla Stanisława Augusta". Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie.
W recenzowanej publikacji znajdziemy 13 esejów z wykładów, zorganizowanych w Łazienkach Królewskich od września 2013 r. do czerwca 2014 r. przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską i Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym.
Jak pisze Stanisław Witecki na portalu polishhistory.pl, "zbiór esejów podejmujący temat pamiętników oraz ich najbardziej znaczących bohaterów jest lekturą fascynującą, a dla badaczy epoki wręcz niezbędną". - Przedstawione teksty są pokłosiem wykładów o charakterze na poły popularyzatorskim. Historycy zrezygnowali więc z szerszej argumentacji czy ujawniania swojego warsztatu, decydując się na spójne wykłady o z góry ustalonej treści. Dzięki temu ich lektura nie sprawi nikomu trudności ani nikogo nie znuży. Tym bardziej, że wydanie książki jest więcej niż wzorowe. Świetny skład, piękne kroje czcionek tytułów i ogromna liczba kolorowych bardzo dobrej jakości ilustracji, będących w dużej mierze reprodukcjami zabytków należących do Muzeum Łazienki Królewskie, zapewnia wyjątkowe doznania estetyczne i pozwala nie tylko poznać, ale i zobaczyć opisywane miejsca, postaci i wydarzenia - zaznacza Stanisław Witecki.
W powykładowych esejach przeczytamy o ludziach z królewskiego kręgu i dowiemy się, jakie były relacje Stanisława Augusta z damami jego serca, a także przyjaciółmi, rodziną i bliskimi współpracownikami.
Zdaniem Stanisława Witeckiego, "Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie" są dziełem zasługującym na najwyższe uznanie. - Ze względu na formę graficzną i dostępność stylu sprawdzają się znakomicie jako publikacja edukacyjna wydawnictwa muzealnego. Ze względu na wagę tematu, formalną spójność i profesjonalizm autorów, z naddatkiem spełniają wymagania, jakie stawia się zbiorowym publikacjom naukowym. Cykl wykładów publicznych o tematyce zaaranżowanej przez pilnującego poziomu organizatora, zapewnił nieoczekiwanie lepsze efekty niż wiele konferencji i będące ich pokłosiem publikacje pokonferencyjne - pisze Stanisław Witecki.
"Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie" - wstęp i redakcja naukowa: Anna Grześkowiak-Krwawicz, autorzy: Agata Roćko, Teresa Kostkiewiczowa, Zofia Zielińska, Urszula Kosińska, Angela Sołtys, Richard Butterwick-Pawlikowski, Piotr Ugniewski, Maria Czeppe, Dorota Dukwicz, Marek Dębowski. Rok wydania: 2015, liczba stron: 356. Książka w cenie 60 zł dostępna jest w e-sklepie oraz w kasach Muzeum.
Literacka legenda
Inną publikację Wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie - "Literacka legenda Łazienek Królewskich" - poleca z kolei portal pisarze.pl. Jest to antologia literackich tekstów źródłowych dotyczących Łazienek Królewskich, począwszy od "Odprawy posłów greckich", Jana Kochanowskiego, po wspomnienia wojenne takich poetów, jak Leopold Staff czy Antoni Słonimski.
- Tę edycję, wzbogaconą we wspaniałą ikonografię fotograficzną i reprodukcje obrazów, powinien mieć na swojej półce nie tylko każdy varsavianista (bo to oczywiste), ale każdy kto kocha Warszawę - pisze w swojej rekomendacji Krzysztof Lubczyński.