Dni Chengdu w Łazienkach Królewskich
Ceremonię parzenia herbaty, popisy mistrza kuchni syczuańskiej oraz taniec z maskami można było oglądać podczas Dni Chengdu, które odbywały się w Łazienkach Królewskich od 22 do 24 lipca 2016 r. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.
Chengdu to dynamicznie rozwijająca się metropolia w chińskiej prowincji Syczuan. Słynie jako ośrodek tradycji syczuańskiej, a jego symbolem jest Panda Wielka, zamieszkująca tamtejsze tereny.
Atmosferę tego niezwykłego miasta przybliżyły gościom Łazienek Królewskich Dni Chengdu. Podczas trzydniowych pokazów w Pawilonie Herbaciarni przy Amfiteatrze oglądać można było ceremonię parzenia tradycyjnej herbaty chińskiej, która połączona była z degustacją napoju, oraz pokazy mistrza kuchni syczuańskiej. Wśród przyrządzanych dań znalazły się smażone jajka z pomidorami po chińsku, kurczak gong bao, wieprzowina hui gou rou oraz tofu ma po. Każdej z potraw można było na koniec spróbować.
Goście Łazienek Królewskich mieli również okazję, by poznać sztukę miasta Chengdu. Zaprezentowano taniec z maskami - Bian Lian, odbył się także koncert gry na tradycyjnym chińskim instrumencie muzycznym - guqin (rodzaj cytry). Nie zabrakło również opowieści na temat miasta Chengdu, prowincji Syczuan i tradycyjnej kultury chińskiej oraz wystawy, na której pokazano kilkadziesiąt kolorowych pand.
Umowa o współpracy
Organizatorem Dni Chengdu było miasto Chengdu i Fundacja Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej SINOPOL, które 22 lipca 2016 r. podpisały z Muzeum Łazienki Królewskie umowę o współpracy w celu promocji kultury polskiej i chińskiej. Na jej podstawie, przez kolejne trzy lata aż do 2019 r., w Łazienkach Królewskich będzie organizowany Festiwal Lampionów Chińskich. Wśród licznych atrakcji, popularyzujących wiedzę o kulturze Chengdu i Syczuan, znajdą się spektakle i wystawy oraz rozświetlony setkami lampionów królewski ogród.
Festiwal Lampionów Chińskich wpisuje się w historyczne chinoserie, które pojawiły się w Łazienkach Królewskich w czasach króla Stanisława Augusta, a współcześnie koresponduje z Aleją Chińską i Ogrodem Chińskim, który powstał w latach 2012-2014 dzięki współpracy: China Minmetals Coropration, KGHM Polska Miedź S.A., Muzeum Księcia Kunga w Pekinie i Fundacji SINOPOL.
Wcześniej, o czym warto wspomnieć, w Łazienkach Królewskich gościł przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. 20 czerwca 2016 r. spotkał się w Pałacu na Wyspie z marszałkami Sejmu i Senatu.