Dzieła z Łazienek na wystawie w Wiedniu
Eksponaty z czterech polskich muzeów, w tym Łazienek Królewskich, oglądać można w Austriackiej Galerii Belvedere na wystawie poświęconej królowi Janowi III Sobieskiemu. Ekspozycja ma uczcić polskiego władcę, który odegrał istotną rolę w dziejach Wiednia.
Wystawa "Jan III Sobieski - polski król w Wiedniu" prezentowana jest w Pałacu Zimowym Austriackiej Galerii Belvedere do 1 listopada 2017 r. Ekspozycja przybliża postać polskiego władcy, ściśle związanego z historią Wiednia. 12 września 1683 r. Jan III Sobieski - jako głównodowodzący zjednoczoną armią wojsk polskich, niemieckich i austriackich - wyzwolił miasto spod trwającego od wielu tygodni oblężenia wojsk Imperium Osmańskiego. Bitwa, która przeszła do historii jako Odsiecz Wiedeńska, powstrzymała napór turecki na chrześcijańską część Europy.
Na wystawie prezentowanych jest blisko sto obiektów: obrazy, klejnoty, dzieła rzemiosła artystycznego, militaria oraz pamiątki. Mają one przybliżyć wiedeńskiej publiczności postać Jana III Sobieskiego - wybitnego polityka, wodza, stratega, ale też mecenasa sztuki i osobę prywatną.
Wystawa "Jan III Sobieski - polski król w Wiedniu" organizowana jest we współpracy z czterema rezydencjami królewskimi - Zamkiem Królewskim na Wawelu, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie - które wypożyczyły Austriackiej Galerii Belvedere swoje eksponaty.
Z Łazienek Królewskich na ekspozycję w Wiedniu trafiły dwa dzieła z Królewskiej Kolekcji Obrazów w Pałacu na Wyspie. Jedno z nich to "Portret Wincentego Gosiewskiego" (autor nieokreślony), płótno obrazujące podskarbiego wielkiego litewskiego, hetmana polnego litewskiego, uczestnika wojen z Kozakami w latach 1648-49 i 1651 oraz z Rosją w latach 1654-55. Drugie dzieło - "Portret Jana Kazimierza", pędzla Daniela Schultza - przedstawia króla Polski i wielkiego księcia litewskiego w latach 1648-1668, tytularnego króla Szwecji do 1660 r., z dynastii Wazów.