Komunikat ws. Zimowego Wieczoru Światła
W związku z licznymi zapytaniami o Zimowy Wieczór Światła, informujemy, że tegoroczny spacer z lampionami po rozświetlonych iluminacją łazienkowskich ogrodach się nie odbędzie.
Więcej2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego
Państwo polskie od lat przywiązuje dużą wagę do europejskiego dziedzictwa. Dzięki szacunkowi dla dziedzictwa istniejemy jako wspólnota i jako państwo - mówił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej na temat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
WięcejPołączenie Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Od 1 stycznia 2018 r. Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie połączone zostały w jedną instytucję kultury pod nazwą Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, posiadającą Oddział Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Stanowisko dyrektora nowo powstałej placówki objął prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, pełniący wcześniej obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejJazz w Łazienkach Królewskich. Koncert "Mów spokojniej"
Koncert "Mów spokojniej" zainaugurował 19 stycznia 2018 r. drugą odsłonę cyklu "Jazz w Łazienkach Królewskich". W Teatrze Królewskim wybrzmiała twórczość poetycka Adama Zagajewskiego z muzyką skomponowaną przez zdobywcę nagrody Grammy, Włodka Pawlika. Na scenie wystąpili również Natalia Wilk, Marek Bałata, Łukasz Jemioła oraz Weezdob Collective.
Więcej"Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo". Koncert w Teatrze Królewskim
7 stycznia 2018 r. w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich odbył się charytatywny koncert kolęd "Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo". W czasie transmitowanego przez TVP2 wydarzenia przeprowadzona została zbiórka SMS-owa dla ofiar wojny w Syrii. Udało się zebrać ponad 940 tys. zł.
WięcejMarcello Bacciarelli - rocznica śmierci królewskiego artysty
200 lat temu, 5 stycznia 1818 r. zmarł współtwórca Łazienek Królewskich, Rzymianin Marcello Bacciarelli. Był on jedną z najwybitniejszych osobistości w polskiej kulturze drugiej połowy XVIII i początku XIX wieku.
WięcejEkologiczne minidomki dla mieszkańców ogrodów
Kilkanaście budek lęgowych dla ptaków pojawiło się w ogrodach Łazienek Królewskich. Wkrótce staną tu też owadzie hotele. Drewniane minidomki stanowią uzupełnienie naturalnych dziupli i są jednym z elementów muzealnego programu ekologicznego, który sprzyja zachowaniu bioróżnorodności.
WięcejJazz w Łazienkach Królewskich
Jazzowe kolędowanie, które odbyło się 15 grudnia 2017 r. w Teatrze Królewskim, zakończyło cykl czterech koncertów pod patronatem laureata Grammy, Włodka Pawlika. W Łazienkach Królewskich wystąpili m.in. Włodek Pawlik Trio, Mike Stern i Urszula Dudziak.
WięcejŁazienkowskie stawy czystsze po rekultywacji
Wzrost przejrzystości wody, poprawa warunków bytowych roślin i zwierząt oraz zwiększenie populacji ryb to efekty rekultywacji prowadzonej w łazienkowskich stawach i kanałach dzięki technologii Bio-Gen.
WięcejMalarstwo z kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku
Trzy znakomite obrazy z kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku - "Kościuszko w West Point" Bolesława Jana Czedekowskiego, "Lisowczycy: strzelanie z łuku" Józefa Brandta oraz "Gamrat i Stańczyk" Jana Matejki - zaprezentowane zostaną w Łazienkach Królewskich. To jedne z najcenniejszych dzieł tej instytucji.
WięcejJan Matejko - życiorys i twórczość mistrza malarstwa historycznego
Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, który swoją historiozoficzną twórczością zyskał uznanie na całym świecie. Żyjący w XIX w. artysta był gorącym patriotą, a jego dzieła wyjątkowym wyrazem idei niepodległościowych.
WięcejNowe umowy ws. Funduszy Norweskich dla Polski podpisane
20 grudnia 2017 r. w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczystość podpisania międzynarodowych umów, w wyniku, których do Polski trafi niemal 810 mln euro z Funduszy Norweskich i EOG. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na ochronę środowiska i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
WięcejII Ogólnopolska Konferencja "Wolontariat w kulturze"
Wolontariat to element szerszej całości, którą można nazwać społeczeństwem obywatelskim - mówił wicepremier prof. Piotr Gliński podczas II Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w kulturze" w Łazienkach Królewskich. W panelach dyskusyjnych i warsztaty udział wzięli pracownicy instytucji kultury i eksperci z zakresu wolontariatu.
WięcejKrólewski kalendarz na 2018 rok
Najsłynniejsze dzieła z kolekcji króla Stanisława Augusta zdobią kalendarz ścienny Łazienek Królewskich na 2018 rok. Pięknie wydany terminarz można już nabyć w naszym e-sklepie oraz w muzealnych kasach.
WięcejSpotkanie świąteczne z Pierwszą Damą. Fotorelacja
Podopieczni z Domów Dziecka w Łódzkiem wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu świątecznym, które 23 listopada 2017 r. odbyło się w Muzeum Łazienki Królewskie. Towarzyszyła im małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niezwykłego wydarzenia.
WięcejDwa nowe cykle wykładów w Łazienkach Królewskich
Mroczne sprawy Oświecenia oraz muzyka XVIII wieku to tematy dwóch nowych cykli, które poszerzają dotychczasową ofertę wykładów w Łazienkach Królewskich. Spotkania poświęcone muzyce wzbogacone będą koncertami.
Więcej"Ja, czyli kto? Poeta i jego wiersz". Nowy cykl literacki
Zapraszamy do udziału w nowym cyklu literackim "Ja, czyli kto? Poeta i jego wiersz". Uczestnicy comiesięcznych spotkań słychać będą poezji i rozmawiać o wierszach z ich autorami, znawcami literatury, aktorami i miłośnikami poezji.
WięcejNowe drzewa w królewskich ogrodach
Blisko 40 drzew posadzonych zostanie w ogrodach Łazienek Królewskich. Będą to kasztanowce, klony, dęby i jesiony. Zastąpią one 15 obumarłych egzemplarzy, usuwanych zgodnie z decyzją Stołecznego Konserwatora Zabytków.
WięcejKościuszko w West Point. Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
Jeśli chcesz poznać bliżej postać Tadeusza Kościuszki, jego mniej znane strony, życie prywatne i poglądy, weź udział w warsztatach na temat naczelnika powstania 1794 r. Zajęcia poprzedzą krótkie wykłady, objaśniające m.in., dlaczego wojskowy kreowany był na "świeckiego świętego".
Więcej