Generał Mannerheim i relacje polsko-fińskie. Konferencja naukowa
Polska i fińska droga do wolności, zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji i hitlerowskich Niemiec oraz losy marszałka Gustafa Mannerheima były głównymi zagadnieniami konferencji naukowej z udziałem wybitnych historyków i międzynarodowych ekspertów, która odbyła się 16 października 2017 r. w Pałacu na Wyspie.
Konferencja "Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946" odbyła się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię oraz 150. rocznicy urodzin Gustafa Mannerheima, fińskiego dowódcy wojskowego, marszałka i prezydenta Finlandii. Spotkanie zorganizowane zostało przy współpracy z Ambasadą Finlandii oraz Muzeum Mannerheima w Helsinkach.
Do grona prelegentów zaproszeni zostali nie tylko wybitni polscy historycy, ale też eksperci z Finlandii, w tym prof. Henrik Meinander, jeden z czołowych fińskich badaczy zajmujących się historią XX w., autor wielu publikacji, wśród których znajduje się biografia Gustafa Mannerheima.
Eksperci omówili polską i fińską drogę do wolności w I połowie XX w., w tym odzyskanie przez oba kraje niepodległości w wyniku I wojny światowej, zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji oraz hitlerowskich Niemiec. Opowiedzieli również o losach marszałka Mannerheima, jednego z najwybitniejszych Finów, który przed I wojną światową wiele lat spędził na ziemiach polskich, dowodząc m.in. pułkiem stacjonującym na terenie Łazienek Królewskich.
Konferencja i wystawa zorganizowane zostały w ramach partnerstwa z Fundacją PZU.