Holenderski Plakat Kulturalny w Galerii Plenerowej (wideo)
Ponad 120 plakatów wybitnych holenderskich artystów - Gielijna Eschera i Lexa Reitsmy - można oglądać od 6 czerwca do 9 sierpnia w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. To intrygujące i wyraziste projekty, które nie pozwalają przejść obok nich obojętnie.
Wystawa plakatów Gielijna Eschera i Lexa Reitsmy to już piąta odsłona projektu "Plakat Kulturalny", którego kuratorem jest znany polski plakacista, mieszkający we Francji Michał Batory. Każdego roku, poczynając od 2012 r., w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich prezentowane są prace dwóch artystów z danego kraju. Dotychczas były to: Polska, Francja, Chiny, Japonia oraz Meksyk.
Teraz czas na plakaty artystów holenderskich. Gielijn Escher i Lex Reitsma nie są jednak, jak zaznacza Katarzyna Matul, krytyk i historyk sztuki, typowymi reprezentantami tamtejszego projektowania graficznego. - Obaj stoją w opozycji do wiodącej modernistycznej tendencji wyrosłej na gruncie doświadczeń takich grafików jak Piet Zwart czy Paul Schuitema, a kontynuowanej w drugiej połowie XX wieku przez słynnego Wima Crouwela, założyciela studio Total Design - pisze Katarzyna Matul w katalogu do wystawy plakatu holenderskiego.
- Choć Escher i Reitsma cenią funkcjonalną doskonałość prac tych projektantów, w swojej twórczości szukają czegoś innego. Zależy im przede wszystkim na nawiązaniu do treści przedstawianego tematu i wyrażeniu autorskiego komentarza za pomocą oryginalnej formy, która ma być nie tyle skuteczna, ile po prostu intrygująca. Escher czyni to za pomocą odręcznie wykonywanych kompozycji typograficzno-obrazowych, których charakterystycznym rysem jest stosowanie podstawowych kolorów na czarnym tle. Reitsma posługuje się głównie tworzywem fotograficznym, które w połączeniu z typografią tworzy nierozerwalną całość obrazowo-informacyjną - wyjaśnia Katarzyna Matul.
Wystawa plakatów holenderskich twórców, pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów, jest jednym z elementów Dni Holenderskich w Łazienkach Królewskich. W wernisażu, który odbył się 9 czerwca w Herbaciarni, wziął udział Adriaan Palm, chargé d'affaires Ambasady Królestwa Niderlandów, a także Gielijn Escher, Lex Reitsma i Michał Batory oraz zaproszeni goście.