Książe William i księżna Kate na przyjęciu w Łazienkach Królewskich
Podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce, książę i księżna Cambridge gościli w Łazienkach Królewskich. 17 lipca 2017 r. w Starej Oranżerii odbyło się przyjęcie, wydane z okazji urodzin królowej Elżbiety II.
Przyjęcie z udziałem księcia Williama i księżnej Kate oraz prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, a także setek innych gości rozpoczęło się po godz. 20.00. Po przyjeździe książęca para przywitała się z prof. nadzw. dr hab. Zbigniewem Wawrem, dyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie, a następnie z przedstawicielami parlamentu i rządu, m.in. wicepremierem, ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim, a także ministrem środowiska Janem Szyszko.
Uczestników przyjęcia powitał ambasador Wielkiej Brytanii. - To dla nas niezwykły dzień. Mamy okazję świętować w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy oraz ich królewskich wysokości - powiedział Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.
Następnie do gości przemówił książę William. - Panie i panowie, dobry wieczór - zaczął po polsku. - Dzisiaj mamy podwójny powód, by świętować. To dzień urodzin mojej babki, królowej oraz wspólne więzi łączące nasze dwa wspaniałe kraje. Powiązania między Wielką Brytanią a Polską liczą sobie setki lat i wywodzą się z bogatej historii wymiany kulturalnej oraz bliskich więzi handlowych - podkreślił książę William.
Wspomniał o sztukach Williama Szekspira, które wystawiane były w Polsce tuż po premierach w Wielkiej Brytanii. Mówił również o Powstaniu w Gettcie Warszawskim z 1943 r., Powstaniu Warszawskim z 1944 r. oraz obalaniu komunizmu przez Solidarność w 1989 r. - Podziwiamy Polskę jako wspaniały przykład odwagi, wytrwałości i odporności. Przetrwaliście wieki ataków na wasz kraj, wliczając w to rozbiory, które miały na celu wymazanie was z mapy Europy. W XX w. Polska wykazała się odwagą, przeciwstawiając się okupacji - podkreślił książę William.
Wspomniał również o brytyjskich żołnierzach, którzy w ramach misji NATO ćwiczą w Polsce, a także o Polakach mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zwrócił uwagę, że język polski jest drugim najczęściej słyszanym w Wielkiej Brytanii, a wychowywane tam dzieci czują się jednocześnie Polakami i Brytyjczykami. Dziękował za ciepłe powitanie w Polsce, a parze prezydenckiej za gościnę.
Książę William odczytał też list Elżbiety II. Królowa - wraz ze swoim małżonkiem księciem Filipem - pozdrowiła wszystkich gości biorących udział w uroczystości. Brytyjska monarchini nawiązała do swojej wizyty w Polsce w 1996 r. i podkreśliła, jak dobre wspomnienia ma z tamtego pobytu. - W 1996 r. mówiłam o niezwykłej głębi stosunków polsko-brytyjskich, które sięgają tysiąc lat wstecz. Dlatego też z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że przyjaźń między naszymi dwoma narodami, między naszymi dwoma krajami od tamtego czasu coraz bardziej się wzmacnia. Nie mam wątpliwości, że w najbliższych czasach będzie się ona jeszcze rozwijała - podkreśliła królowa Elżbieta.
- Dziękujemy i miłego wieczoru - zakończył po polsku książę William.
Na koniec ambasador wzniósł toast za królową Elżbietę, prezydenta RP, Polskę, Wielką Brytanię i wspólne partnerstwo.