Księżna Takamado z wizytą w Łazienkach Królewskich
Jej Cesarska Wysokość Księżna Hisako Takamado, która po raz drugi przyjechała do Polski, zwiedzała Łazienki Królewskie. Japońska arystokratka zobaczyła m.in. Pomnik Fryderyka Chopina wraz z Ogrodem Modernistycznym, Starą Oranżerię i Pałac na Wyspie, a także Pałac Myślewicki.
Księżna Hisako Takamado przybyła do Polski w związku z otwarciem wieczoru japońskiego w ramach 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Podczas wizyty w naszym kraju zachęcała do japońsko-polskiej wymiany kulturalnej i intelektualnej.
Ze względu na duże zainteresowanie przyrodą i kulturą, w planie wizyty japońskiej arystokratki znalazły się także Łazienki Królewskie. Mieszkańcy stolicy i turyści mogli zobaczyć księżną Takamado przy Pomniku Fryderyka Chopina oraz w pobliskim Ogrodzie Modernistycznym, gdzie rozpoczęła swoje zwiedzanie.
Wcześniej obejrzała wystawę w Galerii Plenerowej, poświęconą historii Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Jej Cesarska Wysokość z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii Łazienek Królewskich, którą przedstawiła Barbara Werner, główny ogrodnik Muzeum. Pytała o postać Stanisława Augusta i jego królewską kolekcję obrazów, którą przybliżyła jej Izabela Zychowicz, zastępca dyrektora ds. muzealnych.
Księżnej Hisako Takamado szczególnie spodobała się Stara Oranżeria wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Ogrodem Oranżeryjnym, a także Pałac na Wyspie oraz odnowiony Pałac Myślewicki, który po konserwacji został już udostępniony zwiedzającym. Jej Cesarska Wysokość osobiście fotografowała zabytki Łazienek Królewskich.
W czasie wizyty w Herbaciarni księżna Hisako Takamado wyraziła zainteresowanie tym, aby obok pawilonu (zaprojektowanego przez prof. Stanisława Fischera) powstał ogród japoński. Jego autorem byłby prof. Masuno, znany projektant ogrodów japońskich. Otwarcie nastąpiłoby w ciągu dwóch lat.
Księżnej Hisako Takamado podczas wizyty w Muzeum towarzyszyli ambasador Japonii Makoto Yamanaka wraz z małżonką, przedstawiciele dworu japońskiego, a także pracownicy ambasady.
Jej Cesarska Wysokość to niezwykle interesująca osoba. Z wykształcenia jest antropologiem i archeologiem. Jednym z jej zainteresowań jest obserwacja i fotografowanie ptaków. Swoją uwagę skupia także na ekologii i ochronie środowiska. Napisała dwie książki dla dzieci. Jest ponadto honorowym prezesem Japońskiego Stowarzyszenia Kyudo, patronuje także Japońskiemu Związkowi Piłki Nożnej.