Łazienki Królewskie nagrodzone w konkursie "Warszawa bez barier”
Stara Oranżeria dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - to projekt, za który Łazienki Królewskie otrzymały nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji "Warszawa bez barier". Wyróżnienie wręczono podczas Wielkiej Gali Integracji, która odbyła się 19 listopada 2016 r. w Arenie Ursynów.
W konkursie "Warszawa bez barier” doceniane są rozwiązania, dzięki którym osobom z niepełnosprawnościami łatwiej jest funkcjonować i korzystać z obiektów użyteczności publicznej. W tym roku nagrody przyznano za inwestycje, aplikacje i serwis www bez barier.
Muzeum Łazienki Królewskie zostało wyróżnione za obiekt zabytkowy bez barier, czyli Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i formiernią. Jury konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i współfinansowanego przez m.st. Warszawa, wskazało na "trud i nieoceniony wkład w dostosowanie zabytku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami".
Bariery architektoniczne zlikwidowano w Starej Oranżerii podczas remontu prowadzonego w latach 2012-2016. Osoby o specjalnych potrzebach mogą korzystać z windy w zachodnim skrzydle, łączącej wszystkie kondygnacje, podjazdu do budynku, dostosowanych toalet i tzw. systemu przywoławczego. W przyjaznej przestrzeni muzealnej bez przeszkód poznają eksponaty z Królewskiej Galerii Rzeźby i biorą udział w zajęciach edukacyjnych. A wszystko to dzięki specjalistycznemu wyposażeniu Starej Oranżerii i działającej w niej formierni. Osoby z niepełnosprawnościami mają do dyspozycji odlewy w gipsie i żywicach epoksydowych do poznawania przez dotyk, tyflografiki posągów z Królewskiej Galerii Rzeźby, trójwymiarowy model Starej Oranżerii, audiodeskrypcje rzeźb z Królewskiej Galerii Rzeźby i Galerii Rzeźby Polskiej oraz filmy w Polskim Języku Migowym.
Królewska Galeria Rzeźby i formiernia są pierwszymi w Polsce zabytkowymi przestrzeniami muzealnymi wyposażonymi w pętle indukcyjne dla osób z dysfunkcją słuchu. Działa też bezpłatna aplikacja mobilna.