"Darmowy listopad" 2015. Nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie
Setki gości wzięły udział w "Nocny zwiedzaniu Pałacu na Wyspie", które odbyło się w ramach "Darmowego listopada". W nastrojowym świetle można było oglądać Królewską Kolekcję Obrazów i poznać historię jednego z najcenniejszych polskich zabytków. Były też inne atrakcje - w strojach z epoki występowali członkowie stowarzyszenia "Arsenał". Zapraszamy na fotorelację.
"Nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie" odbyło się czterokrotnie - w kolejne soboty listopada, w godz. 19.00-23.00. Za każdym razem przed wejściem ustawiała się długa kolejka chętnych do oglądania zabytkowych wnętrz, w których przebywał ostatni król Polski Stanisław August. Można je było zwiedzać samodzielnie lub z edukatorem Łazienek Królewskich, który podczas wieczornego spaceru po bezcennym obiekcie przedstawił jego historię.
Wśród gości największym zainteresowaniem cieszyła się m.in. Królewska Kolekcja Obrazów. Obejrzeć też można było Salę Balową oraz Jadalnię, w której niegdyś odbywały się słynne Obiady Czwartkowe, a także przejść przez dawną łaźnię z czasów pierwszego właściciela Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (stąd nazwa - Łazienki Królewskie), od którego rodziny Stanisław August odkupił rezydencję w 1764 r.
SZCZEGÓŁY AKCJI "DARMOWY LISTOPAD" W ŁAZIENKACH
Warto odwiedzić jeden z najważniejszych obiektów Łazienek Królewskich, który po renowacji wygląda tak, jak widział go Stanisław August.
W Pałacu na Wyspie można obejrzeć Królewską Galerią Obrazów, która podobnie, jak Królewska Galeria Rzeźby, urzeczywistnia marzenia władcy o nowoczesnym muzeum publicznym, dostępnym dla zwiedzających. Unikatową wartość mają nie tylko pojedyncze obrazy, choć wszystkie bardzo cenne, lecz kolekcja jako całość - świadomie i starannie stworzona przez Stanisława Augusta.
137 obrazów, prezentowanych w Pałacu na Wyspie (zgodnie z królewskim katalogiem z 1795 r.), stanowi największy zbiór malarstwa ostatniego króla Polski w naszym kraju. Wśród licznych dzieł, podziwiać można m.in. obrazy autorstwa najsłynniejszych portrecistów epoki stanisławowskiej: wizerunek księżnej Santacroce - pędzla Angeliki Kauffmann i Charlesa Hanbury’ego Williamsa - pędzla Antona Raphaela Mengsa.