Norwegowie świętowali w Łazienkach Królewskich
Przyjęciem w Starej Oranżerii Ambasada Norwegii i jej goście uczcili Święto Konstytucji, które obchodzone jest przez Norwegów 17 maja. To najbardziej kolorowe i radosne wydarzenie nad fiordami, któremu towarzyszą liczne parady.
17 maja Norwegia obchodzi rocznicę przyjęcia przez państwo konstytucji w 1814 r. Tego dnia w kraju panuje atmosfera zabawy, gdyż święto narodowe obchodzi się tam wyjątkowo hucznie. To najradośniejszy dzień w roku dla większości norweskich dzieci, które, odświętnie ubrane, biorą udział w barwnych pochodach. Maszerują z norweskimi flagami, przy dźwiękach szkolnych orkiestr. Potem, przez cały dzień, uczestniczą w licznych atrakcjach na świeżym powietrzu.
Parady przechodzą przez centra norweskich miast, miasteczek i wsi. Ściągają na nie niemal wszyscy mieszkańcy, ubrani w odświętne stroje, do których przypięte są kotyliony w narodowych barwach i plakietki z norweską flagą. Coraz więcej Norwegów występuje w ręcznie szytych i haftowanych strojach ludowych (norw. bunad), różniących się wzorami i kolorami, w zależności od regionu. Dzień, w którym widać je na barwnych pochodach, uznaje się za święto norweskiej tradycji i historii.
Po południu uczestnicy parad zbierają się przy grillach, gdzie podawane są ryby, różnego rodzaje mięsa i tradycyjna kasza ze śmietaną. Tego dnia sprzedawane są również rekordowe ilości hot-dogów, lodów i balonów, a muzyka i śmiechy rozbrzmiewają do późnego wieczora.
Wielu Norwegów i osób pochodzenia norweskiego, mieszkających za granicą również obchodzi Święto Konstytucji. W ambasadach i innych norweskich instytucjach organizowane są pochody, przypominające parady w Norwegii. 17 maja Ambasada Norwegii w Warszawie świętowała w Łazienkach Królewskich. W Starej Oranżerii odbyło się przyjęcie z udziałem kilkuset zaproszonych gości, zaś dla dzieci zorganizowano zabawy w Ogrodzie Oranżeryjnym.
HISTORIA NORWESKIEJ KONSTYTUCJI
Początek 1814 r. - po 434-letniej (od 1450 roku) unii z Danią, Norwegia wchodzi w unię personalną ze Szwecją, zmuszona do tego po najeździe Szwecji na Danię.
17 maja 1814 r. - Norwegowie ogłaszają konstytucję niepodległej Norwegii. Tego samego roku, po krótkiej wojnie, podpisany zostaje układ z Moss, na mocy którego Szwecja uznaje, że Norwegia ma swoją własną konstytucję.
1836 r. - Norweski Parlament, Storting, obchodzi po raz pierwszy Święto 17 Maja. Od tego czasu dzień ten jest uważany za Narodowe Święto.
1870 r. - pierwszy pochód z udziałem dzieci, zorganizowany z inicjatywy jednego z czołowych norweskich pisarzy, Bjørnstjerne Bjørnsona.
1905 r. - rozwiązanie Unii ze Szwecją, duński książę Carl, znany jako Haakon VII, zostaje Królem Norwegii.
Od 1906 r. - rodzina królewska gromadzi się 17 maja na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do maszerujących w pochodzie dzieci i dorosłych.