Szef NATO w Pałacu na Wyspie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkali się 31 maja 2016 r. w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Rozmowa dotyczyła zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie i decyzji, jakie mają zapaść podczas lipcowych obrad.
Szef NATO i polski minister spraw zagranicznych rozmawiali kilkanaście minut, w cztery oczy, w Pokoju Balkonowym. Omawiali zwiększenie obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu oraz zagrożenia płynące ze Wschodu i Południa.
- Warszawski szczyt NATO zostanie poświęcony wielu problemom, z którymi musi zmierzyć się Sojusz. Będziemy decydować, jak zabezpieczyć naszą część Europy, tzw. flankę wschodnią - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski, na konferencji prasowej po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem. Dodał, że rozmawiał również z szefem NATO o tym, jak "ułożyć życie polityczne z partnerami, którzy otaczają Sojusz". - Z tymi, którzy lepiej z nami współpracują, jak choćby Ukraina i Gruzja, i z tymi, którzy gorzej z nami współpracują, a z którymi my byśmy chcieli współpracować, czyli takim partnerem jak Rosja - powiedział szef MSZ.
Sekretarz generalny NATO podkreślał z kolei, że "szczyt w Warszawie będzie wyjątkowy". - Nastąpi w czasie, gdy stajemy w obliczu coraz trudniejszej, bardziej wymagającej bezpieczeństwa sytuacji, uwzględniając zagrożenia rysujące się zarówno od Wschodu, jak i Południa - mówił Jens Stoltenberg. - NATO musi być w stanie odpowiedzieć na te zagrożenia poprzez wzmocnienie zbiorowej obronności - dodał.
Przyjazd Jensa Stoltenberga do Polski był związany z ostatnim etapem przygotowań do szczytu NATO w Warszawie. Szef Sojuszu spotkał się wcześniej w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło i ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem.
Odwiedził również stadion PGE Narodowy w Warszawie. To główne miejsce obrad szczytu NATO, który odbędzie się pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu, w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich.