Wernisaż wystawy "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty"
Z udziałem licznych gości 19 października 2023 r. w Muzeum Łazienki Królewskie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac znakomitego malarza Mattii Pretiego. - Odkrywamy przed Państwem tajemnice baroku i zapraszamy na wielozmysłową ucztę muzealną, jak przystało na sztukę XVII wieku - mówiła podczas wernisażu dyrektor Marianna Otmianowska.
Wystawa "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty", pod honorowym patronatem Prezydenta RP, zorganizowana została przez Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Ambasadą Malty oraz Maltańskim Narodowym Instytutem Dziedzictwa - Heritage Malta.
Ekspozycję uroczyście otworzyli: Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie; Marisa Farrugia, ambasador Republiki Malty w Polsce; oraz Noel Zammit, dyrektor generalny Heritage Malta.
- Dzięki zaangażowaniu i kreatywności naszego niezwykłego zespołu i ścisłej współpracy z Heritage Malta możemy zaprosić Państwa nie tylko na wystawę, lecz przede wszystkim na wielozmysłową ucztę muzealną, jak przystało na sztukę XVII wieku. To ekspozycja wypełniona światłem i mrokiem, różnicą faktur i emocjami, pełna artystycznych i historycznych rebusów - mówiła dyrektor Otmianowska. Podkreślając jednocześnie, że Mattia Preti to artysta wielowątkowy, na wystawie i wydarzeniach towarzyszących ekspozycji będziemy więc mieć do czynienia zarówno z twórczością artysty, jak i historią Włoch, Malty oraz Zakonu Maltańskiego.
Dyrektor Otmianowska podziękowała Prezydentowi RP za objęcie wystawy honorowym patronatem, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie finansowe i organizacyjne, Ambasadzie Malty oraz Heritage Malta za doskonałą współpracę, a także Muzeum Narodowemu w Warszawie i Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, skąd pochodzą dwa dzieła Mattii Pretiego prezentowane na ekspozycji. Składając podziękowania, podkreśliła, że inicjatorem wystawy był śp. prof. Zbigniew Wawer, poprzedni dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.
Dyrektor Heritage Malta: międzykulturowy dialog
Podczas wernisażu dyrektor Heritage Malta podkreślił, że ekspozycja jest świadectwem wybitnego talentu Mattii Pretiego oraz bogatego dziedzictwa artystycznego Malty, dlatego też, z wielką dumą i przyjemnością nawiązał w tym zakresie współpracę z Muzeum Łazienki Królewskie. - Wystawa to kolejna bezcenna okazja, aby przybliżyć ludziom dziedzictwo Malty i pomóc w lepszym zrozumieniu wartości dzieł sztuki - powiedział dyrektor Zammit, podkreślając jednocześnie, że takie ekspozycje są również platformą dialogu międzykulturowego. - Ta koncepcja łączności, jednoczenia narodów i wzmacniania poczucia współpracy pomaga nam odkrywać podobieństwa i różnice między krajami i stawia dziedzictwo kulturowe na pierwszym planie jako czynnik ułatwiający dialog i wzmacnianie stosunków dwustronnych - zaznaczył dyrektor Heritage Malta.
- Niech ta wystawa odniesie ogromny sukces, a dreszczyk emocji związany z odkrywaniem barokowych tajemnic Malty pobudzi apetyt do zagłębiania się w historię Malty i jej skarby narodowe - podsumował dyrektor Heritage Malta.
Ambasador Malty: ekspozycja pogłębia nasze więzi
Marisa Farrugia podkreśliła, że jest głęboko zaszczycona, iż może otworzyć ekspozycję, przybliżającą 8000-letnią, różnorodną i bogatą historię Malty - kraju, w którym od wieków w duchu dialogu i kreatywności spotykały się różne kultury i ludzie różnych narodowości. - Wystawa ta stanowi dowód zaangażowania naszej ambasady w dyplomację kulturalną, która stanowi podstawę naszych wysiłków na rzecz wspierania zjednoczonej tożsamości europejskiej - mówiła ambasador Malty. Zaznaczyła, że ekspozycja to "celebracja ducha i duszy Malty, eurośródziemnomorskiego wkładu w globalną historię i sztukę oraz dziedzictwa Mattii Pretiego", a jej organizacja zaowocowała silną przyjaźnią i współpracą kulturalną między Heritage Malta a Muzeum Łazienki Królewskie.
Ambasador Farrugia zwróciła uwagę, że wystawa nie odbyłaby się, gdyby nie autentyczne zainteresowanie Maltą i jej kulturą ze strony nieżyjącego już profesora Zbigniewa Wawera, poprzedniego dyrektora Łazienek Królewskich, a następnie determinacja obecnej dyrektor Muzeum do kontynuowania projektu. - To doświadczenie w zakresie dyplomacji kulturalnej pogłębiło więzi między naszymi obywatelami i stanowi podstawę trwałych stosunków między naszymi krajami - podsumowała ambasador Malty.