Materiały prasowe
-
"Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego
WięcejPlenerowe widowisko teatralne "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego, którego scenerię stanowią Łazienki Królewskie, wyreżyserował Leszek Zduń, a wystąpią znakomici aktorzy scen polskich.
-
Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku
WięcejJedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jeden z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza. "Jeździec polski", będący niegdyś w kolekcji króla Stanisława Augusta, a obecnie w zbiorach nowojorskiego Frick Collection, prezentowany będzie od 6 maja do 7 sierpnia 2022 r. w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie.
-
Wystawa: "Symbole wolności bałtyckiej"
WięcejOrdery państw bałtyckich z okresu międzywojnia, pochodzące ze zbiorów wybitnego litewskiego kolekcjonera Viliusa Kavaliauskasa, prezentowane będą od 2 lutego do 9 maja 2021 r. na wystawie w Podchorążówce w Muzeum Łazienki Królewskie.
-
Darmowy listopad online
Więcej6 listopada 2020 r. została zainaugurowana tegoroczna edycja programu "Darmowy listopad" w Rezydencjach Królewskich - w tym roku wyjątkowo w odsłonie online. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.
-
Tron królów Polski w Pałacu na Wyspie
WięcejBogato rzeźbiony, złocony tron audiencyjny z I poł. XVIII w., z którego korzystali August II oraz August III, prezentowany będzie w Pałacu na Wyspie od 6 października do 6 listopada 2020 r. Barokowy mebel, ozdobiony herbami Rzeczypospolitej i Saksonii, jest jednym z niewielu zachowanych foteli tronowych z okresu unii polsko-saskiej.
-
U źródeł. Inspiracje koreańską tradycją i kulturą
WięcejNawiązujące do estetyki koreańskiej sztuki tradycyjnej prace współczesnych artystów, tworzących w Korei i poza jej granicami, oglądać można od 3 października do 6 listopada 2020 r. na wystawie w Podchorążówce. Ekspozycja prezentowana jest w ramach obchodów Miesiąca Kultury Korei, organizowanego przez Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.
-
Wystawa: Virtuti Militari
WięcejPoświęcona najwyższemu i najstarszemu polskiemu odznaczeniu bojowemu wystawa "Virtuti Militari" prezentowana będzie w Muzeum Łazienki Królewskie od 17 września do 12 grudnia 2019 r. Dzieje ustanowionego przez króla Stanisława Augusta orderu to zarazem opowieść o dramatycznych losach Rzeczypospolitej.
-
Wystawa: "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości"
WięcejPolskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
-
"Darmowy Listopad" 2018 w Rezydencjach Królewskich
WięcejJuż po raz siódmy Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na "Darmowy listopad". Na zwiedzających czeka moc atrakcji.
-
Oświadczenie ws. Ogrodu XXI wieku
WięcejMuzeum Łazienki Królewskie nie będzie realizować projektu "Ogród XXI wieku z podziemnym pawilonem wystawowym". Dysponowanie ostateczną decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego nie dowodzi prowadzenia procesu inwestycyjnego, do czego potrzebne jest pozwolenie na budowę, poprzedzone pozwoleniami innych organów, w tym Stołecznego Konserwatora Zabytków.
-
Otwarcie nowego sezonu w Łazienkach Królewskich
WięcejPiknik Europejski, wystawa jednego obrazu, na której będzie można oglądać arcydzieło Angeliki Kauffmann, "Ariadna opuszczona przez Tezeusza", obchody Święta Konstytucji 3 Maja i polska premiera książki "Gdy Europa mówiła po francusku", Marca Fumarolego - to najważniejsze atrakcje nowego sezonu wiosna-lato 2017 w Łazienkach Królewskich.
-
"Królowie i sztuka" - muzea rezydencje w listopadzie zwiedzimy za darmo
WięcejWawel, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Jana III w Wilanowie i Łazienki Królewskie - najpiękniejsze siedziby polskich władców - zapraszają na "Darmowy listopad" w rezydencjach królewskich. Przez cały miesiąc wstęp do tych muzeów będzie bezpłatny. Na gości czekają też liczne darmowe atrakcje: nocne zwiedzanie, warsztaty edukacyjne i 700 lekcji muzealnych.
-
Dłoń Midasa naprawiona
WięcejKonserwatorzy Muzeum Łazienki Królewskie naprawili już palec z dłoni rzeźby Midasa, która znajduje się w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie.
-
Stara Oranżeria jak nowa. Zakończył się kilkuletni remont
WięcejStara Oranżeria odzyskała dawną świetność. Dzięki pracom konserwatorów, budynek powrócił do wyglądu i funkcji z czasów króla Stanisława Augusta. Środki na remont, przeprowadzony w latach 2012-2016, pochodziły z Funduszy Norweskich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
-
Utracone podczas wojny popiersie Diany wróciło do Łazienek
WięcejMarmurowe popiersie antycznej bogini Diany, zaginione w czasie II wojny światowej, wróciło do Łazienek Królewskich. XVIII-wieczną rzeźbę, która została odnaleziona w wiedeńskim domu aukcyjnym, uroczyście przekazał Muzeum minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Diana jest piękna. To wspaniale, że to dzieło jest z nami - mówił prof. Gliński, podczas konferencji prasowej.
-
Darmowy listopad w czterech Muzeach Rezydencjach Królewskich
WięcejJuż po raz czwarty rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają do udziału w akcji "Darmowy listopad". Dzięki programowi dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z kilkuset lekcji muzealnych, a wszyscy chętni zwiedzą najcenniejsze polskie zabytki.
-
Wielki remont w Łazienkach. Wypiękniał Pałac na Wyspie i otoczenie
WięcejWnętrza Pałacu na Wyspie wyremontowane tak, jak widział je Stanisław August, historyczne polichromie odsłonięte w Pałacu Myślewickim, a także odnowione alejki w zabytkowych ogrodach i nowa strona internetowa Muzeum – wszystkie te prace przeprowadzono w Łazienkach Królewskich w ostatnich trzech latach, dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków unijnych.
-
Otwarcie Królewskiej Galerii Rzeźby
WięcejKrólewską Galerię Rzeźby, a w niej gipsowe kopie najsłynniejszych rzeźb starożytności m.in. Grupy Laokoona, Herkulesa Farnese i Apolla Belwederskiego, będzie można oglądać od 21 czerwca w Łazienkach Królewskich. Projekt, który uzyskał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nawiązuje do idei króla Stanisława Augusta, by powołać pierwsze w Polsce publiczne i nowoczesne muzeum.