Kolekcje zwierząt w XVI-XVIII wieku
O okazach z menażerii i gatunkach, które wzbudzały największe zainteresowanie kolekcjonerów oraz widowni, opowiedział dr Konrad Bielecki podczas wykładu z cyklu "Zwierzęta w historii".
Przeczytaj cały wpisOdkrywamy Morysin
O znanych i mniej znanych obliczach współczesnego rezerwatu przyrody Morysin opowiedział dr inż. Maciej Żołnierczuk, architekt krajobrazu z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Przeczytaj cały wpisMalta pod rządami Zakonu św. Jana
Po przybyciu na Maltę Wojskowego Zakonu Szpitalników Świętego Jana w jej historii rozpoczął się nowy rozdział. O tym, jak wyspiarski kraj rozkwitł kulturowo i gospodarczo, opowiedział Christian Mifsud z Heritage Malta.
Przeczytaj cały wpisMattia Preti - nie tylko sztuka religijna
O innym wymiarze twórczości Mattii Pretiego, jego dziełach oscylujących wokół historii starożytnej oraz scen o znaczeniu symbolicznym, opowiedziała Alicja Jakubowska, kustosz malarstwa w Zamku Królewskim w Warszawie.
Przeczytaj cały wpisSzanujmy stare drzewa
Rozwój i starzenie się drzew oraz ich znaczenie dla środowiska to temat wykładu dr. hab. Jacka Borowskiego, który odbył się 6 lutego 2024 r. w Pałacu na Wyspie w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego".
Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: prof. Edward Bartman
Życie i twórczość prof. Edwarda Bartmana, wybitnego polskiego architekta krajobrazu i dydaktyka SGGW, przybliżył dr inż. Przemysław Wolski. Spotkanie odbyło się z okazji 95. rocznicy urodzin profesora.
Przeczytaj cały wpisRaj Mattii Pretiego
Freski w kościele San Biagio w Modenie to mało znana, aczkolwiek imponująca realizacja Mattii Pretiego, wybitnego malarza barokowego. Opowiedziała o nich Joanna Kilian, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przeczytaj cały wpisMattia Preti i luminizm XVII wieku
Luminizm to sposób przedstawienia światła w malarstwie, odgrywający szczególną rolę w twórczości XVII-wiecznych malarzy. Efekty światłocieniowe w ich pracach omówił Przemysław Głowacki, historyk sztuki i wykładowca.
Przeczytaj cały wpisZakon Maltański
O historii i współczesnym funkcjonowaniu Zakonu Maltańskiego opowiedzieli przedstawiciele Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Wykład towarzyszy wystawie "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty".
Przeczytaj cały wpisOdkrywanie sekretów baroku Mattii Pretiego
Rozwój artystyczny wybitnego malarza baroku w ciągu jego 86-letniego życia przedstawiła Bernadine Scicluna z Heritage Malta, kurator wystawy "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty".
Przeczytaj cały wpisMalta, maleńka wyspa z wielką przeszłością!
Wyspy Maltańskie od dawna są skrzyżowaniem cywilizacji i tyglem kultur. O ich historii, od prehistorycznych osad po dzień dzisiejszy, opowiedziała Vanessa Ciantar z Heritage Malta.
Przeczytaj cały wpisNowa historia fotografii XIX wieku na Litwie
Nowatorskie spojrzenie na historię litewskiej fotografii XIX wieku przedstawił dr Dainius Junevičius, kurator wystawy "Odnalezione obrazy. Fotoestetyka hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza (1852-1935)".
Przeczytaj cały wpisO Parku Mużakowskim, jego twórcach i konserwatorach
Historię i konserwację jednego z najwybitniejszych XIX-wiecznych dzieł sztuki ogrodowej w Europie, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przybliżyła dr inż. Renata Stachańczyk.
Przeczytaj cały wpisOgród i gaj w Gucinie
O XIX-wiecznym założeniu dworsko-parkowym Gucin Gaj, znajdującym się obecnie na warszawskim Ursynowie, opowiedział dr Maciej Świątkowski, architekt krajobrazu, uczeń prof. Longina Majdeckiego.
Przeczytaj cały wpisThe Journeys of Rembrandt's Polish Rider
Z okazji prezentacji w Łazienkach Królewskich obrazu Rembrandta "Jeździec polski" wykład na temat słynnego dzieła holenderskiego mistrza wygłosił dr. Xavier F. Salomon, zastępca dyrektora The Frick Collection w Nowym Jorku.
Przeczytaj cały wpisRembrandt a mali mistrzowie holenderscy
Fenomen Rembrandta na tle malarstwa holenderskich małych mistrzów XVII w. to temat wykładu bp. dr. hab. Michała Janochy, który towarzyszył wystawie obrazu "Jeździec polski" w Muzeum Łazienki Królewskie.
Przeczytaj cały wpisLukrecja Rembrandta
Kurator malarstwa holenderskiego i niderlandzkiego w paryskim Luwrze, Blaise Ducos, przedstawił późną twórczość Rembrandta na przykładzie namalowanego przez niego portretu Lukrecji.
Przeczytaj cały wpisRembrandt i uczniowie
Prof. dr. hab. Antoni Ziemba przybliżył sposób działania pracowni holenderskiego mistrza. Wykład, który odbył się 8 czerwca 2022 r., towarzyszył wystawie obrazu Rembrandta "Jeździec polski" w Muzeum Łazienki Królewskie.
Przeczytaj cały wpisKrólewska kolekcja roślin cytrusowych
Okoliczności nabycia przez Stanisława Augusta obrazu Rembrandta "Jeździec polski", który monarcha pozyskał dzięki swojej bogatej kolekcji drzewek cytrusowych, przedstawił dr Seweryn Malawski.
Przeczytaj cały wpisKonarski i jego czasy
Jednej z najciekawszych postaci polskiego "wieku świateł", reformatorowi zakonu pijarów i szkolnictwa, Stanisławowi Konarskiemu, poświęcony jest wykład prof. Zofii Zielińskiej z Wydziału Historii UW.
Przeczytaj cały wpis3 maja 1791 - rewolucja po polsku
Wykład prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, poświęcony "polskiej rewolucji" z 1791 r. i uchwalonej w wyniku tych wydarzeń Ustawie Rządowej.
Przeczytaj cały wpisNarodziny nowoczesnej nekropolii
Dr Mikołaj Getka-Kenig opowiedział o tym, w jaki sposób w czasach stanisławowskich powstała w Warszawie nowoczesna nekropolia na Powązkach, będąca trwałym dziedzictwem oświecenia.
Przeczytaj cały wpisParki południowej Anglii
Wykład dr inż. Beaty Fortuny-Antoszkiewicz i dr. inż. Jana Łukaszkiewicza o angielskich parkach krajobrazowych, które trwale zrewolucjonizowały sztukę ogrodową w zakresie kompozycji przestrzennej oraz kształtowania zadrzewień.
Przeczytaj cały wpisKupcy w XVIII-wiecznej Warszawie
W czasach Stanisława Augusta warszawski rynek wyrobów luksusowych przeszedł gruntowną restrukturyzację. Wiązało się to m.in. z napływem cudzoziemskich rzemieślników oraz przedsiębiorców.
Przeczytaj cały wpisJak kształtować parkowe runo
Wykład na temat kształtowania parkowego runa. Praktycznych wskazówek udzielił architekt krajobrazu Jacek Kuśmierski.
Przeczytaj cały wpisRuiny w ogrodach końca XVIII wieku
Wykład dr hab. Gabrieli Świtek, poświęcony ikonografii ruin w ogrodach angielskich końca XVIII w., które były jednym z najpopularniejszych motywów architektonicznych.
Przeczytaj cały wpisJózef Piłsudski - ostatnie lata (1926-35)
O ostatnich latach życia marszałka Józefa Piłsudskiego, które związane były z Belwederem i Łazienkami Królewskimi, opowiedział prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Przeczytaj cały wpisOgrodnicy, amatorzy i koneserzy w Rzeczypospolitej XVIII wieku
Wykład Konrada Niemiry, poświęcony ogrodom Rzeczypospolitej XVIII w., a także roli, jaką w ich powstawaniu odgrywała magnateria.
Przeczytaj cały wpisPejzaże Rembrandta
Wykład prof. Antoniego Ziemby z Muzeum Narodowego w Warszawie "Pejzaże Rembrandta: psychologizacja natury, studia warsztatowe czy towar na sprzedaż?", towarzyszący wystawie "Rembrandt w Łazienkach Królewskich".
Przeczytaj cały wpisKrajobraz Rembrandta z kolekcji książąt Czartoryskich
O historii "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem" i próbach jego interpretacji opowiedziała Dorota Dec z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Przeczytaj cały wpisOgród chiński i koncepcja ogrodu angielskiego
Wykład dr Izabeli Kopani, która wyjaśniła, w jaki sposób nowożytna moda na chińszczyznę wpłynęła na koncepcję ogrodu angielskiego.
Przeczytaj cały wpisDziedzictwo zapisane w księdze krajobrazu
Podczas wykładu, który odbył się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i Międzynarodowego Dnia Ziemi, prof. Zbigniew Myczkowski omówił zagadnienia związane ze współczesnym krajobrazem, jego kształtowaniem i ochroną.
Przeczytaj cały wpisPejzaż z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. Ikonografia i teologia
Wykład bp. prof. Michała Janochy, który towarzyszył wystawie obrazu "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta w Łazienkach Królewskich.
Przeczytaj cały wpisŁazienki Królewskie w życiu (i śmierci) Gabriela Narutowicza
O pierwszym prezydencie Rzeczypospolitej Gabrielu Narutowiczu i jego związkach z Łazienkami Królewskimi opowiedział prof. Patryk Pleskot, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Przeczytaj cały wpisIdea XVIII-wiecznego ogrodu krajobrazowego - 250 lat później
Ogrody krajobrazowe współcześnie, w kontekście relacji człowiek - przyroda i zmieniających się idei dzieła sztuki, były tematem wykładu dr. hab. Mateusza Salwy.
Przeczytaj cały wpisJózef Piłsudski w Belwederze i Łazienkach Królewskich
Przez lata życie zawodowe i prywatne marszałka Józefa Piłsudskiego związane było z Belwederem i Łazienkami Królewskimi. O tym, jak tam funkcjonował, opowiedział prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Przeczytaj cały wpisOdznaczenia za misje wojskowe w III Rzeczypospolitej
Współczesne polskie odznaczenia, w tym przyznawane za misje wojskowe w III Rzeczypospolitej, omówił prof. Juliusz S. Tym z Akademii Sztuki Wojennej.
Przeczytaj cały wpisOrdery i odznaczenia Rzeczypospolitej
Wykład prof. Krzysztofa Filipowa z Uniwersytetu w Białymstoku, który towarzyszył wystawie "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości".
Przeczytaj cały wpisInsygnia i odznaczenia jako zwierciadła historii
Tom Dutheil z Muzeum Legii Honorowej w Paryżu opowiedział m.in. o orderach i odznaczeniach hrabiego Walewskiego i marszałka Focha, symbolizujących ich kariery i wpływy.
Przeczytaj cały wpisDedykowany Łazienkom: traktat 'Sur le jardinage anglois' Augusta F. Moszyńskiego
Wykład z cyklu "Zjednoczona Europa angielskich ogrodów", który Tomasz Dziewicki z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił 5 grudnia 2018 r. w Pałacu na Wyspie.
Przeczytaj cały wpisMuzeum ogrodowe: ogrody angielskie jako wizja kultury i wykład historii
W nowym cyklu "Zjednoczona Europa angielskich ogrodów" prof. Andrzej Pieńkos opowiedział o arcydziełach sztuki ogrodowej XVIII w. Wykład odbył się 14 listopada 2018 r. w Pałacu na Wyspie.
Przeczytaj cały wpisDziedzictwo Stanisława Augusta
Wykład dr. hab. prof. UAM Bartosza Korzeniewskiego, poświęcony złożonym dziejom pamięci o królu Stanisławie Auguście, a także staraniom monarchy o zachowanie odpowiedniego wizerunku i zmaganiach z czarną legendą, która towarzyszyła mu od początku panowania.
Przeczytaj cały wpisDlaczego Europa przyjęła "angielski kostium" w swoich ogrodach
O tym, w jaki sposób w europejskich ogrodach zafunkcjonował styl angielski, opowiedziała Barbara Werner, Główny Specjalista ds. Ogrodów Historycznych w Muzeum Łazienki Królewskie.
Przeczytaj cały wpisO szaleństwach doby Oświecenia
Wykład "Fantasmagorie, projekcje… O wymyślaniu Szekspira u antycznych ruin i podobnych szaleństwach doby Oświecenia" z cyklu "Mroczne sprawy Oświecenia". Prof. Andrzej Pieńkos opowiedział o zrodzonym pod koniec XVIII wieku w Europie nurcie poetyki grozy.
Przeczytaj cały wpis"Pasożyt Rusi", "zdrajczyni Słowiańszczyzny"…
Dr hab. Katarzyna Błachowska opowiedziała o tym, w jaki sposób rosyjscy historycy tłumaczyli przyczyny upadku państwa polskiego.
Przeczytaj cały wpisBach Fryderykowi Wielkiemu
Wykład prof. Szymona Paczkowskiego na temat upodobań muzycznych Fryderyka II i okolicznościach powstania Musikalisches Opfer - utworu, który Jan Sebastian Bach skomponował z myślą o władcy.
Przeczytaj cały wpisKulisy Polskiej Rewolucji lat 1788-1792
Wykład prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego o kulisach Polskiej Rewolucji w latach 1788-1792, w tym o działaniu Sejmu Czteroletniego, który odbył się w cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku".
Przeczytaj cały wpisO efektach i afektach architektury doby Oświecenia
Wykład dr hab. Gabrieli Świtek o znaczeniu kontrastu światła i mroku w architekturze Oświecenia, który odbył się 9 maja 2018 r. w Pałacu na Wyspie, w ramach cyklu "Mroczne sprawy Oświecenia".
Przeczytaj cały wpisAntoine Watteau i François Couperin
Wykład dr Agnieszki Rosales Rodriguez, która przedstawiła wysoko cenione w pierwszej połowie XVIII w. malarstwo Antoine’a Watteau. Mowa była m.in. o muzycznych wątkach w dorobku artysty w kontekście paryskiej kultury muzycznej.
Przeczytaj cały wpisMroczne Oświecenie?
Dyskusja o paradoksach Oświecenia, w której udział wzięli: prof. Tadeusz Cegielski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Dariusz Karłowicz, filozof, redaktor naczelny rocznika "Teologia Polityczna", oraz prof. Ryszard Kasperowicz, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Przeczytaj cały wpisPolska klątwa nad Saksonią
Wykład dr. Jacka Kordela, poświęcony dziejom Saksonii, która w XVIII wieku, jak inne państwa o podobnym potencjale gospodarczym i demograficznym, musiała rezygnować z kolejnych atrybutów swojej suwerenności.
Przeczytaj cały wpisMuzyczne kazania o biblijnej Judycie na wiedeńskim dworze
Wykład dr Anny Ryszki-Komarnickiej, która opowiedziała o okolicznościach powstania oratoriów na dworze wiedeńskim i ich sensie w kontekście polityki Habsburgów.
Przeczytaj cały wpisEgzotyczna idylla Bernardina de Saint-Pierre
Wykład prof. Izabeli Zatorskiej, poświęcony powieści sentymentalnej "Paweł i Wirginia" Jacques'a-Henriego Bernardina de Saint-Pierre.
Przeczytaj cały wpisJezuiccy misjonarze w Chinach
Wykład dr. Tomasza Jeża o jezuickich misjonarzach w Chinach w XVIII wieku i ich muzyce za Wielkim Murem.
Przeczytaj cały wpisMalarstwo ruin, wykopalisk, katastrof i więzień
Wykład prof. Andrzeja Pieńkosa o twórczości Huberta Roberta, artysty należącego do najbardziej znanych malarzy XVIII wieku.
Przeczytaj cały wpisCzy do I rozbioru mogło nie dojść?
Podczas wykładu z cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku" dr Dorota Dukwicz opowiedziała o tym, kto, kiedy i dlaczego zdecydował o podziale Rzeczypospolitej.
Przeczytaj cały wpisRozkoszna trwoga
Wykład dr. Jacka Jaźwierskiego z cyklu "Mroczne sprawy Oświecenia", poświęcony estetyce wzniosłości, jednemu z "mrocznych" wynalazków Oświecenia, który w pełni zatriumfował w kulturze romantycznej.
Przeczytaj cały wpisMuzyka w polityce Jakuba III Stuarta i jego żony Marii Klementyny Sobieskiej
Wykład dr Anety Markuszewskiej o mecenasowskiej działalności Jakuba III i Marii Klementyny, wielkich miłośników i znawców muzyki, którzy umiejętnie wykorzystywali teatr operowy dla swoich politycznych celów.
Przeczytaj cały wpis"Rewolucja" w szlacheckim myśleniu w XVIII stuleciu
Wykład dr. hab. Michała Zwierzykowskiego z cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku".
Przeczytaj cały wpis"Listy o ogrodach"
Wykład prof. Marcina Cieńskiego, poświęcony ostatniemu utworowi Ignacego Krasickiego, który stanowi zamknięcie jego drogi życiowej i pisarskiej.
Przeczytaj cały wpisKrólowi zabrakło tabakierek
Wykład dr. hab. Andrzeja Pieńkosa i Piotra Skowrońskiego z Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie, poświęcony spotkaniu Stanisława Augusta z Katarzyną II w Kaniowie.
Przeczytaj cały wpisO wandalizmie rewolucji francuskiej
Wykład dr. Pawła Migasiewicza na temat gigantycznych zniszczeń, jakich dokonano w dziełach sztuki podczas rewolucji francuskiej.
Przeczytaj cały wpisDlaczego Czartoryscy nie uratowali Rzeczypospolitej?
Wykład prof. Zofii Zielińskiej z cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku".
Przeczytaj cały wpisStulecie wiktorii wiedeńskiej
Wykład prof. Aliny Żórawskiej-Witkowskiej na temat tego, w jaki sposób Stanisław August świętował zwycięstwo wojsk polskich nad Turcją, cztery lata po 100. rocznicy wiktorii wiedeńskiej.
Przeczytaj cały wpisTożsamościowe portrety Holendrów
Wykład prof. Antoniego Ziemby o różnych konwencjach malarstwa portretowego w Holandii XVII w., towarzyszący wystawie jednego obrazu "Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny".
Przeczytaj cały wpisJak Polska utraciła w XVIII wieku suwerenność?
Wykład dr hab. Urszuli Kosińskiej na temat działań ościennych dyplomacji, które utrzymywały Rzeczpospolitą w stanie słabości i podległości.
Przeczytaj cały wpisMozart i czarodziejski fartuszek
Debata prof. Ireny Poniatowskiej i prof. Tadeusza Cegielskiego na temat opery "Czarodziejski flet" oraz związków W. A. Mozarta z masonerią.
Przeczytaj cały wpisScena dworska Stanisława Augusta
Wykład dr. Patryka Kenckiego na temat historii Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii, towarzyszący wystawie "W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch, nadworny malarz króla Stanisława Augusta".
Przeczytaj cały wpisJan Bogumił Plersch w służbie u Króla
Wykład Izabeli Zychowicz, zastępcy dyrektora ds. muzealnych w Łazienkach Królewskich, na temat Jana Bogumiła Plerscha, nadwornego malarza Stanisława Augusta.
Przeczytaj cały wpisDawniej obcy, dziś sąsiedzi
Wykład Gerarda Keowna, ambasadora Irlandii, na temat relacji polsko-irlandzkich na przestrzeni wieków.
Przeczytaj cały wpisPeregrynacje szwajcarskich artystów
Wykład dr. hab. Andrzeja Pieńkosa, nawiązujący do wystawy dzieła Angeliki Kauffmann "Ariadna opuszczona przez Tezeusza".
Przeczytaj cały wpisIgnacego Krasickiego wizja kultury nowoczesnej
Wykład dr. Jacka Głażewskiego o jednym z najwybitniejszych poetów polskiego Oświecenia.
Przeczytaj cały wpisOd Stanisława Konarskiego do Konstytucji 3 Maja
Wykład dr. hab. Pawła Zająca o procesach naprawczych w okresie panowania Stanisława Augusta.
Przeczytaj cały wpisSejm Czteroletni
Wykład prof. dr. hab. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego z cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku".
Przeczytaj cały wpisKobiety malarki w XVIII wieku
Wykład dr Agnieszki Rosales Rodriguez na temat artystycznych kariery kobiet w XVIII w.
Przeczytaj cały wpisWybitne postacie XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej
Wykład dr Marii Czeppe, który odbył się w cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku".
Przeczytaj cały wpisSejmy polskie XVIII wieku
Wykład dr hab. Urszuli Kosińskiej, poświęcony polskiemu parlamentaryzmowi w XVIII w.
Przeczytaj cały wpisLudwik XVIII - lokator Białego Domku
Wykład dr. hab. Piotra Ugniewskiego na temat francuskiego monarchy, który na początku XIX w. rezydował w Łazienkach Królewskich.
Przeczytaj cały wpisKrólewski dekorator
Wykład dr Aleksandry Bernatowicz o Janie Bogumile Plerschu, malarzu i dekoratorze, działającym dla Stanisława Augusta.
Przeczytaj cały wpisAkademia Sztuk Pięknych
Wykład Jolanty Małgorzaty Talbierskiej o Akademii Sztuk Pięknych i Królewskim Gabinecie Rycin.
Przeczytaj cały wpisLiberum veto - prawdziwa walka z mitycznym ideałem
Wykład prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz z cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku".
Przeczytaj cały wpisCnoty Stanisława Augusta
Wykład Izaury Jakackiej, historyka i archeologa, na temat cnót królewskich Stanisława Augusta.
Przeczytaj cały wpisDyplomacja w dobie stanisławowskiej
Wykład dr. Jakuba Bajera o dyplomacji w czasach Stanisława Augusta i problemach, z jakimi się borykała.
Przeczytaj cały wpisJan Chrystian Kamsetzer
Wykład dr hab. Barbary Arciszewskiej o królewskim projektancie i architekcie.
Przeczytaj cały wpisMieszczanie, chłopi, dysydenci
Wykład prof. Wojciecha Kriegseisena na temat nieuprzywilejowanych politycznie grup społecznych w XVIII wieku.
Przeczytaj cały wpisŻona Szmula - Judyta Zbytkowerowa
Wykład prof. Elżbiety Wichrowskiej z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń".
Przeczytaj cały wpisCzy XVIII-wieczna Rzeczpospolita była państwem suwerennym?
Wykład dr Doroty Dukwicz z cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku".
Przeczytaj cały wpisMarcello Bacciarelli - nadworny malarz Stanisława Augusta
Wykład Izabeli Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych w Łazienkach Królewskich.
Przeczytaj cały wpisAugust Fryderyk Moszyński i jego "trzy sztuki królewskie
Wykład prof. Tadeusza Cegielskiego z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń".
Przeczytaj cały wpisPrawda i legenda o Galerii Obrazów w Dulwich
Wykład dr Angeli Sołtys z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
Przeczytaj cały wpisArtystyczne pasje Alberta Kazimierza Wettyna i oświeceniowy Wiedeń
Wykład prof. Tadeusza J. Żuchowskiego z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
Przeczytaj cały wpisAndré Le Brun - "pierwszy rzeźbiarz" Stanisława Augusta
Wykład prof. Katarzyny Mikockiej-Rachubowej z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń".
Przeczytaj cały wpisMetresy Ludwika XV i ich wpływ na francuski styl
Wykład dr Agnieszki Rosales Rodriguez z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
Przeczytaj cały wpisDominik Merlini - architekt czy tylko zdolny dekorator?
Wykład dr hab. Barbary Arciszewskiej z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń".
Przeczytaj cały wpisSekrety XVIII-wiecznej Wenecji
Wykład prof. Jarosława Kiliana z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
Przeczytaj cały wpisWarszawskie przygody Casanovy
Wykład prof. Tadeusza Cegielskiego z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń".
Przeczytaj cały wpisHistoria niezwykłej posiadłości Lednice-Valtice
Wykład prof. Andrzeja Pieńkosa z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
Przeczytaj cały wpisMadame Geoffrin - pruderyjna dewotka czy patronka Oświecenia?
Wykład prof. Andrzeja Pieńkosa z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń".
Przeczytaj cały wpisMetropolia kultury w małym Księstwie Weimarskim
Wykład dr. Macieja Jarzewicza z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
Przeczytaj cały wpisW stronę Grand Tour? Rzeczpospolita na europejskich trasach
Historię podróżników i dyplomatów, którzy odwiedzali Rzeczpospolitą w XVI-XVIII wieku, przedstawił prof. Wojciech Tygielski.
Przeczytaj cały wpisHistoria niezwykłej galerii Józefa II Habsburga
Wykład dr. Michała Mencfela, poświęcony postaci Józefa II Habsburga i galerii malarstwa w Wiedniu.
Przeczytaj cały wpis