

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Czytanie Łazienek Królewskich", podczas którego dr hab. Barbara Arciszewska opowie o jednym z najcenniejszych polskich zabytków - Pałacu na Wyspie.
Wykład "Pałac na Wyspie i wyspiarski klasycyzm. Architektura XVIII-wiecznej nowoczesności od Wysp Brytyjskich po Łazienki" rozpocznie się 1 lipca, o godz. 11.00, w Pałacu na Wyspie. Potem uczestnicy wydarzenia obejrzą najważniejszy zabytek Łazienek Królewskich z zewnątrz.
Podczas spotkania dr hab. Barbara Arciszewska wyjaśni, dlaczego Pałac na Wyspie miał być klasycznym obiektem w nowoczesnym wydaniu - na miarę intelektualnych aspiracji i politycznych ambicji Stanisława Augusta. Wykład będzie próbą nowej interpretacji klasycyzującej architektury pałacu, ze wskazaniem na jej anglopalladiańskie powiązania, a co za tym idzie, na ważną rolę, jaką w koncepcji Łazienek odgrywały wzorce nowoczesności płynące nie z Południa, a z Zachodu Europy, szczególnie z Wielkiej Brytanii.
Dr hab. Barbara Arciszewska, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca w Zakładzie Teorii IHS UW. Absolwentka Courtauld Institute of Art w Londynie i University of Toronto, prowadziła badania nad historią architektury nowożytnej w Yale Center for British Art w New Haven oraz w Canadian Centre for Architecture w Montrealu. Zajmuje się ideologicznymi uwarunkowaniami kultury wizualnej oraz badaniami w dziedzinie teorii i praktyki architektury nowożytnej. Wśród jej publikacji są m. in. monografie Classicism and Modernity: Architectural Thought in Eighteenth-century Britain (2011); The Hanoverian Court and the Triumph of Palladio (2002); tomy zbiorowe Articulating British Classicism: New Approaches to Eighteenth-century Architecture, (2004), The Baroque Villa: Suburban and Country Residences c.1600-1800 (2008) oraz artykuły poświęcone nowożytnej sztuce polskiej i europejskiej. Aktywnie uczestniczy w działaniach wielu międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń naukowych (m. in. Association of Architectural Historians, College Art Association, Architectura Moderna, Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie), jest też wieloletnim członkiem Rady Muzeum i komisji konserwatorskiej Pałacu w Wilanowie.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis