Ogrody krajobrazowe współcześnie, w kontekście relacji człowiek - przyroda i zmieniających się idei dzieła sztuki, będą tematem wykładu dr. hab. Mateusza Salwy z cyklu "Zjednoczona Europa angielskich ogrodów".
Rozwojowi ogrodów krajobrazowych w XVIII w. towarzyszyło zainteresowanie ze strony filozofów, zajmujących się nowo powstałą wówczas dziedziną filozofii, jaką była estetyka. Współczesna estetyka, choć w mniejszym stopniu, również poświęca uwagę ogrodom krajobrazowym. Wskazuje przy tym na trzy podstawowe problemy, związane z faktem, że w ogrodzie sztuka styka się z przyrodą. Są to: artystyczny bądź naturalny status ogrodów, sprawstwo człowieka i przyrody oraz relacja człowieka do przyrody.
Choć zagadnienia te odnoszą się do sztuki ogrodowej w ogóle, wyraźnie na jaw wychodzą przy okazji ogrodów krajobrazowych. Podczas wykładu powyższe kwestie przedstawione zostaną w kontekście współczesnych zmian idei dzieła sztuki, dzisiejszej koncepcji genius loci oraz debat na temat relacji człowiek - przyroda. Zagadnienia te wydają się o tyle interesujące, że pozwalają pokazać, jakie znaczenie - oprócz historycznego - mogą mieć dzisiaj ogrody krajobrazowe.
Bilety na wykład za złotówkę są do nabycia w muzealnych kasach: w Pałacu na Wyspie i w Starej Oranżerii.
Dr hab. Mateusz Salwa - adiunkt w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW, z wykształcenia historyk sztuki i filozof, współpracuje z Katedrą Kulturoznawstwa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego oraz Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie. Opublikował m.in. "Iluzja w malarstwie. Próba filozoficznej interpretacji" (2010) oraz "Estetyka ogrodu. Między sztuką a ekologią" (2016). Zajmuje się również przekładami, przede wszystkim z języka włoskiego. Główne obszary jego to zainteresowań współczesna estetyka, nowożytna i nowoczesna teoria sztuki oraz estetyka przyrody i krajobrazu.
Zobacz także
Zobacz wszystkieOgród Królewski XVIII wieku
Najstarsza część ogrodów Łazienek Królewskich, założona w końcu XVII wieku.Ogród Romantyczny XIX wieku
Sąsiadujący z Belwederem, bogaty pod względem kompozycji i doboru roślinności.Ogród Modernistyczny XX wieku
W Ogrodzie Modernistycznym znajduje się słynny pomnik Fryderyka Chopina.