Akwarela Zygmunta Vogla powróciła do Łazienek Królewskich
"Widok Łazienek od strony północnej", jedna z ośmiu akwareli Zygmunta Vogla, które przed II wojną światową zdobiły Pałac na Wyspie, powróciła do łazienkowskiej kolekcji. Dzieło zostało odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie.
WięcejKonferencja "Łazienki Królewskie po Stanisławie Auguście. Dzieje rezydencji w latach 1798-1918"
Zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej, poświęconej historii Łazienek Królewskich w latach 1798-1918, która odbędzie się 9-10 października 2025 r. w Pałacu na Wyspie. Zgłaszać się mogą przedstawiciele różnych dziedzin i horyzontów metodologicznych.
WięcejWyniki naboru do Społecznego Zespołu Kuratorskiego
Zakończyliśmy nabór do Społecznego Zespołu Kuratorskiego, którego zadaniem będzie m.in. współpraca przy opracowaniu koncepcji odnowienia ekspozycji stałej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - oddziale Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejNabór do Młodzieżowej Rady Muzeum Łazienki Królewskie
Uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych zapraszamy do udziału w Młodzieżowej Radzie Muzeum Łazienki Królewskie. Jej członkowie będą inicjować autorskie działania, a także opiniować i konsultować wybrane muzealne wydarzenia i projekty, w szczególności skierowane do młodzieży.
WięcejObraz z królewskiej kolekcji w muzealnych zbiorach
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Łazienki Królewskie wzbogaciło się o kolejny obraz z kolekcji króla Stanisława Augusta. To dzieło "Rybacy i łódź nad zatoką", które w 1777 r. namalował Jacob Philipp Hackert, wzięty niemiecki pejzażysta. Płótno można oglądać w Pałacu na Wyspie.
WięcejKomunikat ws. łazienkowskich zwierząt
Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są ostoją wielu dzikich gatunków. Możemy je spotkać podczas spacerów i sportowych aktywności. Prosimy, aby w kontakcie ze zwierzętami przestrzegać określonych zasad.
Więcej"Kobiece narracje" 2025 w Łazienkach Królewskich. Fotorelacja
Z okazji Dnia Kobiet w Łazienkach Królewskich odbyło się wydarzenie pod hasłem "Kobiece narracje". Inspirujące, pełne wiedzy kobiety - pracowniczki Muzeum opowiedziały o swoich pasjach i zawodowych doświadczeniach.
WięcejWspółpraca Muzeum Łazienki Królewskie i UKSW
Organizacja wydarzeń, których celem będzie wspieranie polskiej kultury, nauki i dziedzictwa narodowego, to główne założenie porozumienia o współpracy zawartego między Muzeum Łazienki Królewskie a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
WięcejIII międzynarodowa konferencja naukowa "Architektura Wyzwań"
"Nowy Europejski Bauhaus - Budowanie Wspólnoty" to hasło tegorocznej edycji międzynarodowej konferencji naukowej "Architektura Wyzwań", która 30 czerwca i 1 lipca 2025 r. odbędzie się w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Pałacu Czapskich. Zapraszamy do udziału i zgłaszania tematów referatów.
WięcejWspółpraca Muzeum Łazienki Królewskie i ORLEN
Muzeum Łazienki Królewskie nawiązało współpracę z ORLEN. Wsparcie koncernu pozwoli realizować wydarzenia kulturalne, a także opracować projekt systemu ostrzegania i ewakuacji zwiedzających w przypadku wystąpienia niebezpiecznych warunków pogodowych w zabytkowych ogrodach.
Więcej11. edycja konkursu na krzyżówkę ekologiczną
Uczniów szkół podstawowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych wraz z nauczycielami zapraszamy do udziału w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu na krzyżówkę ekologiczną. Na zwycięzców czekają nagrody.
WięcejRewitalizacja łazienkowskiego Folwarku oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Przebudowa Koszar Kantonistów, modernizacja dawnej Wozowni oraz rekonstrukcja historycznego hipodromu to główne elementy rewitalizacji łazienkowskiego Folwarku oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Prace projektowe na obecnym etapie, finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, potrwają do końca 2025 r.
WięcejZmiany klimatyczne a łazienkowskie drzewa
W ostatnich miesiącach zmiany klimatyczne stały się wyjątkowo dotkliwe dla zabytkowych ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie. Cieplejszy i bardziej suchy klimat oraz silne wiatry powodują, że ochrona historycznej szaty roślinnej stanowi coraz większe wyzwanie.
WięcejZakazy w łazienkowskich ogrodach. Dlaczego obowiązują?
Pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Przy tej okazji tłumaczymy, dlaczego w Łazienkach Królewskich nie wolno jeździć rowerem, hulajnogą ani na rolkach. Nie wprowadzimy tu również zwierząt, które zabieramy ze sobą na spacer.
Więcej"BioBlitz" - partycypacyjny projekt przyrodniczy. Zgłoś swój udział!
Interesujesz się naturą, chcesz pogłębić swoją wiedzę przyrodniczą i lepiej poznać łazienkowskie ogrody, weź udział w projekcie badawczym "BioBlitz". Wyniki naszych terenowych działań zaprezentujemy na wystawie "Łazienki w zachwycie".
Więcej"Praktyczna dzika kuchnia śladami Paula Tremo". Zgłoś się do projektu!
Interesujesz się sztuką kulinarną? Chcesz się nauczyć wykorzystywać dzikie rośliny w kuchni? Weź udział w projekcie, podczas którego pod okiem ekspertów przygotujemy botaniczne potrawy. Nasze wyroby staną się eksponatami na wystawie "Łazienki w zachwycie".
WięcejMonitoring na placu zabaw
Plac zabaw w południowej części ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie został objęty nowoczesnym monitoringiem. Zakup cyfrowych kamer był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejWykłady do wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego" (wideo)
Stanisław Wyspiański miał niepowtarzalny styl i osiągnął wyjątkową pozycję w polskiej kulturze. Jego biografię i twórczość przybliżają wykłady towarzyszące wystawie "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich". Zapraszamy do oglądania.
Więcej"Symbol Warszawy". Łazienki Królewskie w oczach zwiedzających
Muzeum Łazienki Królewskie to najsilniej zakotwiczony w świadomości warszawiaków i okolicznych mieszkańców symbol Warszawy - wynika z badań firmy Difference, zrealizowanych w ramach programu "Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023".
Więcej