Noc Muzeów 2017. Fotorelacja
Koncerty Motion Trio oraz zespołu Marcina Maseckiego, a także wystawy, w tym drezdeńskiego arcydzieła "Ariadna opuszczona przez Tezeusza" - to atrakcje, które w Noc Muzeów przyciągnęły do Łazienek Królewskich tłumy gości. Wydarzenie ubarwiły postaci w strojach z epoki.
Noc Muzeów rozpoczęła się w Łazienkach Królewskich o godz. 19.00 i trwała do godz. 2.00 w nocy. Otwarte dla gości były Stara Oranżeria z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, a także Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów.
Zwiedzanie obiektów odbywało się pod hasłem "Kobiety w sztuce", co stanowiło nawiązanie do wystawy jednego obrazu w Pałacu na Wyspie (1 maja - 30 lipca), na której prezentowane jest arcydzieło Angeliki Kauffmann, "Ariadna opuszczona przez Tezeusza". Uczestnicy Nocy Muzeów poznali historię płótna pochodzącego z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden), a także obrazy z kolekcji Stanisława Augusta przedstawiające kobiety, namalowane przez artystki oraz powstałe na zamówienie mecenasek sztuki. W Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii muzealni edukatorzy opowiadali zwiedzającym o rzeźbach przedstawiających Amazonkę, Florę, Junonę, Tancerkę, a także o popiersiu Diany.
Jedną z głównych atrakcji wieczoru był koncert Motion Trio w Amfiteatrze. Zespół tworzy trzech muzyków, którzy grają na akordeonach w niekonwencjonalny sposób, posługując się nowymi technikami wydobycia dźwięku oraz efektami akustycznymi bez elektroniki. Koncert Motion Trio wzbogaciły multimedialne projekcje oparte na malarstwie Jacka Sroki, a zrealizowane z Jarosławem Migoniem. Do każdego z utworów wykonywanych przez akordeonistów dopasowane zostały obrazy w formie ruchomych wizualizacji.
W Teatrze Królewskim zagrało z kolei Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia. Muzyczny charakter miała też akcja "Upleć sobie piosenkę" w Starej Kordegardzie, którą prowadziły Dominika Jarosz, wokalistka, performerka i tancerka, oraz Katarzyna Tekielska, grająca na altówce i skrzypcach, tworząca muzykę m.in. w zespole Gre Badanie.
Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów był występ członków stowarzyszenia "Arsenał" w strojach z epoki Oświecenia oraz aktorów w historycznych kostiumach, przygotowanych przez duet Jeziorska&Łęczycka.
Nasi goście otrzymali ponadto numizmaty i pamiątkowe żetony, które wybiły XIX-wieczna prasy suwowo-kolanowa przy Amfiteatrze i mincerz ustawiony przy Starej Oranżerii. Partnerami wydarzenia byli: Stołeczna Estrada oraz Mennica Polska.