Warszawski Festiwal Energii Kulturalnej. Fotorelacja
Spektakle, literacki Hyde Park, malowanie w plenerze, czytanie na trawie oraz występy wokalne - to główne atrakcje Warszawskiego Festiwalu Energii Kulturalnej, który odbył się 5 czerwca w Łazienkach Królewskich. Zapraszamy do oglądania fotorelacji z tego wydarzenia.
WięcejNajlepsze zdjęcia z Łazienek. Wystawa laureatów konkursu fotograficznego
Zdjęcia, nagrodzone w III edycji konkursu "Łazienki Królewskie - Cztery pory roku", można było oglądać do 19 czerwca w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli. Oprócz prac laureatów, prezentowane były również fotografie jednego z jurorów - fotografika Pawła Pierścińskiego.
Więcej"Światło literatury". Spotkanie z Bohdanem Zadurą (wideo)
Bohdan Zadura, poeta, prozaik i tłumacz gościł w Łazienkach Królewskich, w ramach cyklu "Światło literatury". Podczas spotkania, które odbyło się 25 maja, wybitny pisarz opowiedział o swojej twórczości.
WięcejBezpieczne alejki, zamiast zakrzewionych miejsc. Stop kleszczom!
Wiosna to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Możemy się na nie natknąć nawet w mieście. Ogrody Łazienek Królewskich są terenami o niskim ryzyku. Wynika to z odpowiedniej pielęgnacji roślinności, dzięki czemu ograniczane są miejsca, gdzie lubią bytować te pajęczaki.
WięcejWydarzenie Historyczne Roku. Laureaci nagrodzeni w Łazienkach
Wystawa stała w Muzeum Katyńskim, widowisko historyczne "Obława Augustowska. Lipiec 1945" oraz akcja "Chwalimy się Powstaniem" gazety "Głos Wielkopolski" - to tegoroczni zwycięzcy plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Nagrody wręczono 24 maja, podczas uroczystej gali w Pałacu na Wyspie.
WięcejSzef NATO w Pałacu na Wyspie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkali się 31 maja 2016 r. w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Rozmowa dotyczyła zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie i decyzji, jakie mają zapaść podczas lipcowych obrad.
Więcej"Balette de la Musique" w Łazienkach. Tancerze jak skrzypce i gitary
Wyjątkowy spektakl baletowo-pantomimiczny "Balette de la Musique" z tancerzami w kostiumach przypominających instrumenty i barokową muzyką odbył się 29 maja w Łazienkach Królewskich. Było to ostatnie przedstawienie z cyklu "Barok w Teatrze Królewskim”, Warszawskiej Opery Kameralnej.
WięcejWielki kwiat Izy Rutkowskiej. I etap konkursu rozstrzygnięty, czas na licytację
Nietypowa licytacja wielkiego barwnego kwiatu Izy Rutkowskiej, która odbędzie się 12 czerwca 2016 r., zakończy projekt artystki pt. "Kocha, nie kocha" w Łazienkach Królewskich. Wspólnie zdecydujemy, jak najlepiej dalej wykorzystać roślinę.
WięcejNorwegowie świętowali w Łazienkach Królewskich
Przyjęciem w Starej Oranżerii Ambasada Norwegii i jej goście uczcili Święto Konstytucji, które obchodzone jest przez Norwegów 17 maja. To najbardziej kolorowe i radosne wydarzenie nad fiordami, któremu towarzyszą liczne parady.
Więcej"Zachwyt w Łazienkach". "Co jest grane" poleca Galerię Rzeźby Polskiej i malarstwo holenderskie
Rzeźb takich i tylu nie można zobaczyć w Warszawie chyba nigdzie indziej - pisze dziennikarz Jarosław Mikołajewski, polecając w "Co jest grane" Galerię Rzeźby Polskiej w Starej Oranżerii. Jego zdaniem, warto również przyjść do Łazienek Królewskich dla obrazu "Kwiaty w szklanym wazonie”, Abrahama Mignona.
WięcejLondyńska premiera katalogu o kolekcji Stanisława Augusta
Album o historii królewskiej kolekcji malarstwa Stanisława Augusta miał swoją promocję w Wielkiej Brytanii. Publikacja została zaprezentowana w londyńskim The Wallace Collection, w którym znajdują się zbiory rodziny Seymour-Conway.
WięcejArtystyczne pasje Alberta Kazimierza Wettyna. Wykład prof. Żuchowskiego
Polski królewicz - Albert Kazimierz Wettyn - zgromadził w czasie swojego życia imponującą kolekcję rysunku i grafiki. Sztuce poświęcił się po śmierci swojej żony, ze stratą której nie mógł się pogodzić. O artystycznych pasjach księcia opowiedział 18 maja prof. Tadeusz J. Żuchowski, podczas wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
WięcejPokazy florystyczne. Układali bukiety jak z obrazów - oto efekty (wideo)
Unikalne bukiety, inspirowane XVII-wiecznym malarstwem Rembrandta, Brueghla oraz Mignona powstały na pokazach florystycznych, które odbyły się 14 maja 2016 r. w Starej Oranżerii. Barwne kompozycje układał duet KWIATY&MIUT. Oto, w jaki sposób mu się to udało.
WięcejNoc Muzeów 2016. Tysiące gości w Łazienkach Królewskich (wideo)
Koncert jazzowy Grzecha Piotrowskiego, cyfrowa projekcja malowideł Jana Bogumiła Plerscha oraz wystawy w Starej Oranżerii i Pałacu na Wyspie przyciągnęły w Noc Muzeów do Łazienek Królewskich tłumy zwiedzających. Dziękujemy Państwu, że w ten niezwykły wieczór byliście z nami.
WięcejNajpiękniejsze Książki Roku 2015. Nagroda honorowa dla prof. Górskiego
Prof. Janusz Górski, który projektuje dla Łazienek Królewskich książki z serii naukowej, otrzymał nagrodę honorową, a także jedno z wyróżnień w 56. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2015.
WięcejAbraham Mignon - historia twórcy "Kwiatów w szklanym wazonie"
Holenderski malarz barokowy, Abraham Mignon, miał wielkie ambicje, by oddawać różne kompozycje kwiatowe w sposób jak najbliższy rzeczywistości. Dziś uchodzi za jednego z czołowych twórców martwych natur drugiej połowy XVII wieku, a jego obrazy znajdują się w najważniejszych muzeach świata.
WięcejTulipomania. Tysiące kwiatów w królewskich ogrodach (wideo)
Tysiące tulipanów - w kolorach od bieli do niemal czerni - będą kwitły w ogrodach Łazienek Królewskich od połowy kwietnia do końca maja. W ten sposób Muzeum przypomni o tulipomanii, europejskiej fascynacji tym kwiatami, która została zapoczątkowana w Holandii.
Więcej"Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie" - odkryj świat XVIII-wiecznej arystokracji
Relacje Stanisława Augusta z damami jego serca, bliskimi oraz współpracownikami, a także historia członów rodziny ostatniego władcy Polski - wszystko to znajdziemy w publikacji "Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”. O książce opowiedzieli jej twórcy i badacze epoki Oświecenia na spotkaniu w Pałacu na Wyspie.
WięcejAndré Le Brun - "pierwszy rzeźbiarz" Stanisława Augusta. Wykład prof. Katarzyny Mikockiej-Rachubowej
Jedna z największych indywidualności artystycznych Rzeczypospolitej XVIII wieku i wieloletni królewski rzeźbiarz - André Le Brun. To o nim oraz jego losach i karierze opowiedziała prof. Katarzyna Mikocka-Rachubowa, podczas wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń”, który odbył się 11 maja w Pałacu na Wyspie.
Więcej