Tron królów Polski w Pałacu na Wyspie
Bogato rzeźbiony, złocony tron audiencyjny z I poł. XVIII w., z którego korzystali August II oraz August III, prezentowany będzie w Pałacu na Wyspie od 2 lutego do 15 sierpnia 2021 r. Barokowy mebel, ozdobiony herbami Rzeczypospolitej i Saksonii, jest jednym z niewielu zachowanych foteli tronowych z okresu unii polsko-saskiej.
WięcejWystawa: Broń palna
Dawną broń palną, w tym okazy myśliwskie i o charakterze sportowym, z przeznaczeniem do strzelania do tarczy, oglądać można na wystawie czasowej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Wszystkie egzemplarze zakupione zostały dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejNoc Muzeów 2021 w Łazienkach Królewskich
Bezpłatny wstęp do obiektów, spacer szlakiem łazienkowskiej architektury oraz premiera online filmu z cyklu "Łazienki ukryte" to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, która odbędzie się 15 maja 2021 r., w zmienionej ze względu na sytuację epidemiczną formule.
WięcejWernisaż wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939"
Z udziałem prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, przebywającej z oficjalną wizytą w Polsce, 5 maja 2021 r. w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich odbył się wernisaż wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów", przypominającej wspólną międzywojenną przeszłość obu krajów.
Więcej230. rocznica Konstytucji 3 maja
Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski, zapraszamy do udziału w wydarzeniach online, poświęconych "polskiej rewolucji" 1791 r. O Konstytucji 3 maja mówić będziemy na lekcji muzealnej, wykładzie, seminarium oraz podczas warsztatów.
WięcejAkcja #mojaflaga. Pałac na Wyspie w biało-czerwonych barwach
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej północną fasadę Pałacu na Wyspie ozdobiła iluminacja w biało-czerwonych barwach. Muzeum Łazienki Królewskie przyłączyło się w ten sposób do akcji #mojaflaga, zainicjowanej przez Biuro Programu "Niepodległa".
WięcejKrólewskie miniatury w Łazienkach
Zbiory Muzeum Łazienki Królewskie powiększyły się o kolejne cenne obiekty. Są wśród nich m.in. dwie piękne miniatury, pochodzące z kolekcji Stanisława Augusta, oraz srebrny koszyczek, wykonany w II poł. XVIII w. przez Carla Ludwiga Berendta, gdańskiego złotnika.
Więcej#LightForBelarus. Łazienki Królewskie solidarne z Białorusią
Poprzez iluminację Pałacu na Wyspie w barwach historycznej flagi Białorusi Muzeum Łazienki Królewskie przyłączyło się 25 marca 2021 r. do ogólnopolskiej akcji #LightForBelarus. Tego dnia, w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej, obchodzony jest Dzień Wolności Białorusi.
WięcejWystawa: "Odzyskane dziedzictwo. W 100-lecie traktatu ryskiego"
Sto lat temu rozpoczął się proces zwrotu Polsce wielu bezcennych dzieł sztuki oraz pamiątek narodowych, zagrabionych w czasie zaborów przez Rosję. Były wśród nich również przedmioty z kolekcji króla Stanisława Augusta, stanowiące elementy wyposażenia Łazienek Królewskich. Rewindykacja polskich dóbr kultury nastąpiła w wyniku traktatu ryskiego.
Więcej"Braterstwo broni". Nowa publikacja Muzeum Łazienki Królewskie
Dwujęzyczny album poświęcony wzajemnemu wsparciu, jakiego udzieliły sobie narody polski i francuski w latach 1914-1924, w czasie walki o niepodległość i odrodzenie państwa polskiego, to najnowsza publikacja wydana przez Jana Romana Potockiego i Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejMinister spraw zagranicznych Litwy w Łazienkach
Przebywający z oficjalną wizytą w Polsce szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis odwiedził Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie 8 lutego 2021 r. obejrzał wystawę "Symbole wolności bałtyckiej" w Podchorążówce.
Więcej#HistoriawŁazienkach. Belweder
Jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce, to miejsce ważnych dla naszego kraju wydarzeń, przez które przewinęło się szereg postaci z kart podręczników. Belweder łączy z Łazienkami Królewskimi nie tylko bezpośrednie sąsiedztwo, lecz także kilkusetletnia historia.
WięcejŁazienkowskie ogrody otwarte. Obowiązują wytyczne
Ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są otwarte dla naszych gości. Prosimy, aby w czasie wizyty dla własnego bezpieczeństwa przestrzegać obowiązujących wytycznych.
WięcejFerie po królewsku w Rezydencjach Królewskich
Wirtualne spacery, muzyczne warsztaty oraz opowiadane online bajki i legendy to główne atrakcje "Ferii po królewsku", wspólnej akcji Rezydencji Królewskich, prowadzonej dla dzieci i młodzieży od 4 do 17 stycznia 2021 r.
WięcejAlicja Majewska śpiewa kolędy w Łazienkach
Z okazji świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do wysłuchania kolęd w wykonaniu znanej piosenkarki, Alicji Majewskiej. Artystce towarzyszy kwartet smyczkowy, a nagrań dokonano w pięknych, zabytkowych wnętrzach Pałacu na Wyspie.
WięcejKonkurs dla dzieci "Przygody Pegaza w Łazienkach Królewskich"
Przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym. Puśćcie wodze fantazji i stwórzcie prace o przygodach Pegaza w Łazienkach Królewskich.
WięcejFilmowy przewodnik po "Nocy listopadowej" w Łazienkach
Z okazji 190. rocznicy wybuchu powstania listopadowego zapraszamy do obejrzenia trzech filmów, przybliżających kulisy tworzenia przez Stanisława Wyspiańskiego "Nocy listopadowej", której scenerię stanowią Łazienki Królewskie.
Więcej"Darmowy listopad" 2020. Podsumowanie akcji (wideo)
Blisko 1,5 miliona osób wzięło udział w akcji "Darmowy listopad" w Rezydencjach Królewskich, która w tym roku - ze względu na epidemię koronawirusa - odbyła się online. 15 tys. uczniów skorzystało zaś z oferty bezpłatnych, wirtualnych lekcji muzealnych. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami!
WięcejDyrektor Łazienek Królewskich laureatem Nagrody Ministra
Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Ochrona dziedzictwa kulturowego" uhonorowany został prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Na liście laureatów znalazło się w sumie 21 osób i dwie instytucje.
Więcej