Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej. Łazienki z wyróżnieniem
Projekt "Muzeum zachwytów", realizowany w Muzeum Łazienki Królewskie, otrzymał wyróżnienie w tegorocznej, XI edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. W konkursie nagradzani są autorów najciekawszych stołecznych przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej.
WięcejSprawdź, co jadł Stanisław August. Przepisy królewskiego kucharza
Potrawy, które gościły na stole króla Stanisława Augusta, charakteryzowały się wykwintnością i dużą różnorodnością. Serwowano m.in. ryby, mięsa i jarzyny, zaś wigilijnym daniem była zupa migdałowa. Zapraszamy do zapoznania się z przepisami królewskiego kucharza - Pawła Tremo.
WięcejRocznica koronacji Stanisława Augusta. Seminarium
Zapraszamy do obejrzenia seminarium online, poświęconego najnowszym badaniom na temat epoki stanisławowskiej, które zaprezentowali młodzi badacze. Wydarzenie odbyło się z okazji 256. rocznicy koronacji Stanisława Augusta.
Więcej255. rocznica Sceny Narodowej
19 listopada 1765 r. to wyjątkowa data w historii Polski - powstanie Teatru Narodowego. Z inicjatywy Stanisława Augusta powołany został zawodowy zespół pod nazwą "Aktorowie Jego Królewskiej Mości Komediantów Polskich".
WięcejJesień w Łazienkach. Edukacyjne spotkania online
W listopadzie i grudniu zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty bezpłatnych zajęć edukacyjnych online. W programie są m.in. warsztaty, kursy i seminaria oraz wirtualny spacer.
Więcej"Darmowy listopad" 2020 w Rezydencjach Królewskich
Wirtualne zwiedzanie siedzib polskich monarchów, webinaria poświęcone dziejom poszczególnych rezydencji, muzealna debata oraz edukacyjne ciekawostki to atrakcje tegorocznej akcji "Darmowy listopad" online.
WięcejKonferencja "Darmowy listopad" 2020
Bezpłatne zwiedzanie w listopadzie polskich rezydencji królewskich to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. Dlatego, mimo niesprzyjających warunków, wynikających z epidemii koronawirusa, zdecydowaliśmy, aby nie zawieszać tego cennego przedsięwzięcia, a zrealizować je wirtualnie - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
WięcejSybilla 2019. Łazienki Królewskie nagrodzone
Muzeum Łazienki Królewskie uhonorowane zostało w 40. edycji ogólnopolskiego konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019. Nagrodę przyznano za konserwację i remont Białego Domu oraz Wodozbioru wraz z zabytkowym ogrodem.
WięcejZłota Pinezka dla Łazienek Królewskich
Google przyznało Złote Pinezki, wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w Polsce. W sumie nagrodzono 16 miejsc - po jednym z każdego województwa. W Mazowieckiem Złotą Pinezkę otrzymały Łazienki Królewskie.
WięcejNajstarsze drzewa Łazienek Królewskich
Jesion wyniosły, który rośnie w Ogrodzie Romantycznym w pobliżu Stawu Belwederskiego, to prawdopodobnie najstarsze drzewo w Łazienkach Królewskich. Jego wiek szacowany jest na ponad 200 lat. Równie sędziwe są modrzewie europejskie i dęby szypułkowe.
WięcejWystawa: "U źródeł. Inspiracje koreańską tradycją i kulturą"
Nawiązujące do estetyki koreańskiej sztuki tradycyjnej prace współczesnych artystów, tworzących w Korei i poza jej granicami, oglądać można od 3 października do 6 listopada 2020 r. na wystawie w Podchorążówce. Ekspozycja prezentowana jest w ramach obchodów Miesiąca Kultury Korei, organizowanego przez Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.
WięcejZamknięta brama przy Oberży
Z powodu prac remontowo-konserwatorskich od 8 października do 25 listopada 2020 r. z ruchu turystycznego wyłączone będzie wejście do Muzeum Łazienki Królewskie przy dawnej Oberży.
WięcejWodozbiór otwarty dla zwiedzających
Do 11 października 2020 r. zwiedzać można było Wodozbiór, który odzyskał dawny blask dzięki pracom konserwatorsko-remontowym. Obejrzeć tam można wystawę poświęconą historii zabytku oraz roli wody w rezydencji Stanisława Augusta.
WięcejPrzegląd konserwatorski Pałacu na Wyspie
Od 20 sierpnia do 9 września 2020 r. odbywał się przegląd konserwatorski Pałacu na Wyspie. Monitoring stanu zachowania najważniejszego obiektu Łazienek Królewskich obejmował m.in. elewację z jej wystrojem architektonicznym i rzeźbiarskim.
WięcejWernisaż wystawy "Za naszą i Waszą wolność"
Z udziałem zaproszonych gości 15 sierpnia 2020 r. w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich odbył się wernisaż wystawy "Za naszą i Waszą wolność", poświęconej sojuszowi polsko-ukraińskiemu w obliczu agresji bolszewickiej.
WięcejMinistrowie Szwecji i Rumunii w Łazienkach
W ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej minister obrony Szwecji Peter Hultqvist oraz zastępca ministra obrony Rumunii Simona Cojocaru gościli w Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejWernisaż wystawy "Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie"
Z udziałem zaproszonych gości 31 lipca 2020 r. w Galerii Plenerowej odbył się wernisaż wystawy "Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie". Ekspozycja, w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, przygotowana została przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych.
Więcej"Wielcy w blasku orderów" w Akademii Sztuk Podziemnych
Wystawa Muzeum Łazienki Królewskie "Wielcy w blasku orderów" zainaugurowała działalność nowej galerii na stacji metra Wilanowska. Akademia Sztuk Podziemnych powstała we współpracy Metra Warszawskiego i stowarzyszenia Stacja Muranów.
Więcej"Fotowspomnienia". Stwórzcie z nami fotograficzne archiwum Łazienek
Prześlijcie zdjęcia swoje, Waszych rodziców, dziadków lub pradziadków, wykonane w Łazienkach Królewskich w ubiegłych stuleciach. Czekamy na fotografie datowane najpóźniej na rok 1995, ukazujące piękno, różnorodność i zmienność Łazienek, dokumentujące Wasze wspomnienia, a przechowywane jako rodzinne pamiątki w domowych archiwach.
Więcej